Luca - Jak si vede nová Pixarovka vedle dospělé a filozoficky laděné 'Duše'?

25.06.2021

Pixar po dospělé a filozoficky laděné 'Duši' opustil otěže a namísto dalšího duchaplného animáku nám prezentuje prostou, ale přesto skvěle fungující, letní jednohubku s názvem 'Luca'. V ní se vydáme do Italského maloměstečka Portorosso prozkoumat vztah dvou kamarádů, kteří však skrývají jedno velké tajemství. Oba jsou totiž vodní příšery a do městečka se vydali uprchnout před svým současným životem.

Na první pohled může 'Luca' vypadat jako pouhý film o dospívání. Nebyl by to však Pixar, kdyby se i za prostým příběhem neskrývalo nějaké to životní poselství navíc. Film je totiž zaštiťován defacto debutujícím režisérem Enricem Casarosou. Sám Enrico jako malý vyrůstal v Itálii a téma přátelství je pro něj od té doby velice důležité. Snímek dokonce věnoval svému kamarádovi z dětství Albertovi Suracemu a pojmenoval podle něj i jednu z hlavních postav. 

Z filmu lze cítit neskutečná láska k místu a danému životnímu období. To se kromě chemie mezi postavami projevuje i na animovaném městečku. Tým animátorů strávil obrovské množství času focením lokací a vymýšlením způsobů, jak co nejvěrněji předat divákovi správnou atmosféru Italské riviéry. Na mě všechny tyto pohledy do ulic fungovaly jako kouzlo a každý, kdo v Itálii někdy byl vám poví, že to tam vypadá, no přesně takhle... Úroveň fotorealistické dokonalosti animace se u Pixaru překonává každým dalším filmem a Luca není výjimkou. Ta voda! Ty ulice! A jídlo taky! 😀

Můžeme se bavit o tom, že Luca svým tématem mezi filmy jako jsou 'V Hlavě', nebo 'Duše' v dnešní době už maličko zaostává. Nemůžu se však ubránit vnitřní radosti, kterou na mě film přenesl. Ano, nic nového to neobjevuje. Ano, příběh je předvídatelný a nikdy nejde úplně za hranu. Jak si na to však můžu stěžovat, když to i tak skvěle šlape?! Mám pocit, že lidé si zvykli na nějakou váhu, kterou Pixar do svých animáků dává. Za mě je pořád potřeba ocenit film, který se nesnaží být ničím navíc a chce jen dělat radost. Luca z dlouhodobého pohledu nedosahuje kultovního statusu. Avšak v dnešní době, kdy se vše bere moc vážně a po všech se až moc očekává, působí jako bazén v horkém letním dni. 

Co se týče samotného režiséra nováčka (ano, vím, že točil i kraťas La Luna, nedělal však nic celovečerního), moc mě jeho styl bavil. Pokud bych měl pocity z jeho práce připodobnit k někomu známému, napadl by mě jako první Wes Anderson. Luca mnohokrát kombinuje kreativní snové pasáže v kulisách Italské kinematografie a je to tak místy příjemně Andersonovsky uhozené. Fázování příběhu mi přišlo velice obstojné a nikde jsem neměl pocit, že by se výrazně ubralo tempo. 


Luca je prostě nabroušený animák, který nepřidá nic navíc, zato vše, co v něm najdete, bude po Pixarovsku dobré. Pokud hledáte nenáročnou podívanou na letní den, nebo jen potřebujete na hoďku a půl zabavit vaše ratolesti, musím vám Lucu doporučit. 

HODNOCENÍ - 78%

autor článku - Wade Wright