Loki - Takhle má vypadat úvod do série!

10.06.2021

A je to. Máme za sebou debutovou epizodu nové 6dílné série Loki, spadající do filmového světa Marvel Cinematic Universe, která slibovala rázné vybočení ze zajetých kolejí zavedeného standardu této komiksové produkce. 

Jak jste asi poznali z názvu, prvnímu dílu se dle mého rozhodně takový pocit podařilo udržet.

Jen co nám je připomenut důvod vzniku celého příběhu, tedy scéna, kdy Loki v roce 2012 po své porážce v New Yorku uzme Tesseract a zmizí kamsi v magickém portálu, dostaneme nekompromisní srážku s novým a dost radikálním úhlem pohledu na chod celého vesmíru MCU, kde můžete na některé věci úplně zapomenout. 

Co se Lokiho týká, pak jeho představitel Tom Hiddleston nezapomněl ve většině rozhovorech zmínit, že Loki, jehož jsme znali od druhého Thora až po Infinity War, už neexistuje. Už to nikdy nebude stejná postava. Však ono je nám to taky výmluvným a osobitým způsobem, ještě jednou připomenuto. Nebojím se říct, že snad i díky tomu, že mohl do svého charakteru vložit úplně nové prvky, podává skvělý výkon a role mu padne jako nikdy jindy. Jestliže si podepisuje spolupráci na mnoho dalších let dopředu, je to právě teď. Loki skutečně dostává nové rozměry, což je vzhledem k situaci dost přiměřený vývoj.

A všechno je to udělané tak rychle a bez kompromisů, že jen s údivem sledujete okolní děj, pokládáte si spolu s Lokim oprávněné otázky a užíváte si to.


Korunou navrch je Owen Wilson jako Mobius, hlava společnosti TVA (Time Variance Authority). Spolu s Tomem si neskutečně sednou a jejich vzájemná interakce je svižná, vtipná a má vždy i nějakou pointu. Věřil jsem, že jeho výkon bude přínosem celému seriálu, ale že mu role sedne až takhle je příjemné překvapení.

Zatím jsme se sice nedočkali nijakých velkolepých externích záběrů, povětšinou se vše odehrává v uzavřeném prostoru, ale soudě podle trailerů a zdejších náznaků, lze předpokládat neotřelý a zajímavý vizuál. Funguje tu i humor, kterého je někdy na Lokiho až příliš a umím si představit, že se najdou lidé obdivující poněkud jinou verzi Lokiho charakteru a tohle jim přijde už moc. 

Abych všechno jen nechválil, je tu třeba již známá účast Sophie di Martino v úloze nejspíše Lady Loki. Byla by skvělým překvapením, vzhledem k nabídnutému příběhu, i když vím, že tady jich bude čekat poměrně víc a neméně nečekané. Taky si myslím, že zvolený směr může dost podkopat důležitost prakticky každého významného eventu, ale kdo ví, co z toho ještě vyklube. 

Jednoduše, abych se příliš nerozkecal - Pokud váháte, jestli tenhle seriál stojí za váš čas, pak první díl určitě ano. Funguje tu prakticky vše, jak má. Kombinace humoru, dávkování informací a způsob prezentace, hudba, akce, příběh samotný, herecké výkony...to vše je tu kvalitně promícháno v projekt, který zatím naplňuje, co slíbil. Ba co víc, dělá přesně to, co se má s podobným dílem stát. Diskutovat o něm. Vzhledem k obsahu se naskýtá mnoho nejasností, možností a rozvinutí tolika detailů, o kterých nemožno mlčet a nesdílet s ostatními. Pokud byste se báli, že po velkých událostech v Infinty War a Endgame nebude nic zajímavého k řešení, pak skutečně nemusíte.

Tvůrci Michael Waldron a Kate Heron dostali až neskutečnou tvůrčí svobodu a zdá se, že svoje nadšení z proplétání MCU nitek přenesli i na diváky.

Pokud to bude pokračovat stejným stylem a autoři nepřemyslí sami sebe, není pochyb, že vznikne nejen další série, ale Loki bude jednou z nejvýraznějších a nejdůležitějších postav dalších událostí. 

Speciálně na konec pozdvihuji do výše pasáž obsahující Miss Minutes s hlasem Tary Strong (ty kreslené hodiny) a Multiverzum. 

Zatím si seriál zaslouží 90 % a nechávám si rezervu podle toho, až jak to celé dopadne. 

Autor - Michal Černý