Loki - Prosím, ať Marvel nepodělá finále!

08.07.2021

Začnu netradičně, a to jedním velikým negativem, které vůbec celou seriálovou produkci Marvel Cinematic Universe provází už od začátku. Tím je nepřístupnost streamovací služby Disney+ v některých zemí Evropy. Navíc v době, kdy skrze ní na trh uvádí několik seriálových projektů, které jednotlivě více či méně důležitě rozšiřují lore MCU.

Nebudeme si nic nalhávat, kdo chce seriál vidět, najde si způsob, jak to udělat. Ale pořád je tu spousta lidí, kteří se z jakýchkoliv důvodů na něj nepodívají minimálně několik měsíců po jeho uvedení. Což je v tomto případě docela na obtíž, protože se děje to, co nám bylo pro 4 fázi tohoto projektu slíbeno. Bez znalosti seriálů vám ve filmech ujde mnoho referencí, odkazů a pokračování dějových linek, což asi není moc fajn sledovat příběh hrdiny až od druhé třetiny.

Nicméně, snímek Spider-Man: No Way Home, který je už teď znám jako prostředník mezi seriálem WandaVision a druhým Doctorem Strangem, a jenž do svého příběhu zakomponuje nějaký důsledek Lokiho akce, se do kin (možná) dostane až v prosinci tohoto roku, kdy by už několik týdnů mělo být D+ v České republice dostupné. Diváci tak budou mít čas vše dohnat. 

Jen u toho bude chybět ten společný velký hajp, který probíhá ihned po odvysílání každé epizody. 

Teď k Lokimu. 

Příští týden nás čeká poslední, šestý díl, a za celou redakci mohu jistě prohlásit, že tohle se Marvelu skutečně povedlo. Konečně jsme zase dostali projekt, u kterého se skvěle bavíte a nechcete, aby to skončilo. Každý závěr vás štve a říkáte si - To mám jako čekat další týden?!

Loki, aspoň zatím, je tím nejlepším, co nám Marvel od začátku roku nabídl. Ale ono tak asi zůstane i po závěru, ať dopadne jakkoliv.
Skvělá hudba, výprava, smysluplné dialogy, chemie mezi postavami, herecké obsazení, nečekané odkazy na komiksy, dynamika a vyprávění příběhu, vývoj postav a hlavně to, že si k nim dokážete vytvořit emocionální vztah...zkrátka to, co jsem napsal v reakci po zhlédnutí prvního dílu - zde - pořád platí, ba co víc, je to s každým dílem ještě lepší.

Pokud mám být konkrétnější, pak mě neskutečně baví, jak chytře jsou nastraženy pasti na diváka, kterému je každý další díl zbořena mnohá teorie, utvořena na konci dílu minulého. Baví mě charakterový vývoj Lokiho, který se na začátku seznámí se svým osudem, jak jej známe i my, a poté se s touto verzí postavy můžeme postupně rozloučit. Baví mě jeho interakce se Sophií di Martino, kterou si já osobně přeju vidět i v dalších projektech. Baví mě až filmové zpracování, které k příběhu neskutečně sedí. Baví mě scénář a fakt, že Loki je postaven do takové situace, aby byl z různých odhalení šokovaný úplně stejně, jako divák. Což vás s jeho postavou ještě více propojuje. 

Líbí se mi to ,,násilné" vhození/ponoření hlouběji do toho skutečného komiksového prostředí. Což se ale už začalo dít v předchozích dvou seriálech. Jenom dost jiným způsobem.
Ihned na začátku je nám totiž představen koncept fungování univerza, který dává filmovému zpracování komiksů zcela nové rozměry a který zasáhne celé MCU, viz psaní výše. 

Pokud to mám říct úplně jednoduše, Loki je seriál, který nesleduji proto, že musím. Sleduji ho proto, že chci. Protože dokáže udržet moji pozornost, protože kolem něho nemusím vytvářet 200 teorií, abych se bavil a abych byl překvapen. O překvapení tady jinak nouze skutečně není. 

Pro tohle všechno doufám, že Loki nezvolí taktiku uspěchaného, nedomyšleného a CGI přebordeleného finále WandaVision a přinese přesně to, co jsme od něj dostávali doteď. Jedno z nejlepších seriálových zpracování komiksů současnosti.


Autor - Michal Černý