Lampička Lord of the Rings - The Balrog Vs Gandalf (Paladone)

17.01.2022

Neprojdeš dál! Nebo spíše... Nezhasneš více?

V žánru fantasy filmů jsou možnosti prakticky neomezené. O to více mě nepřestává překvapovat, jak málo kreativních snímků i přes tuto skutečnost vzniká. Jasně, jednou za čas někdo recykluje Hercula, udělá live-action adaptaci některé disneyovky nebo natočí děsnou adaptaci Eragona, ale ruku na srdce. Kvalitních přírůstků do rodiny je jako šafránu. Naštěstí tady máme Pána prstenů.

xzone.cz
xzone.cz

Když Peter Jackson uvedl v roce 2001 do kin své Společenstvo prstenu, asi málokdo čekal, že 22 let po premiéře nebude mít tato série na poli fantasy prakticky žádnou konkurenci. Nejblíže se dle mého názoru svého času přiblížil asi Hobit, ale i ten se nakonec utopil v současném trendu digitalizace a CGI. Své kvality měl, ale původní kouzlo bylo pryč.

Pán prstenů totiž válel nejen v příběhu, ale také ve výpravě. Maskéři se na place opravdu vyřádili. Děsivá vizáž skřetů, nezdolná urputnost trpaslíků či nevinná naivita hobitů. To vše si divák mohl vychutnat plnými doušky, protože ač se jednalo o „neexistující" rasy, vše vypadalo naprosto dokonale a uvěřitelně. Člověk neměl pocit, že kouká na něco nereálného nebo gumového.

searchtips.lib.morainevalley.edu
searchtips.lib.morainevalley.edu

Dnes se však krátce vrátíme k jedné z nejslavnějších scén, ne-li té nejslavnější, kterou nám svého času Společenstvo prstenu připravilo. A jak už úvod článku napovídá, nebudu mluvit o ničem jiném než o notoricky známém souboji Balroga s Gandalfem.

Když mají zrovna cestáři z Caradhrasu volno a průsmyk zavalí lavina, není jiná možnost než vzít to zkratkou a vyrazit do hlubin Morie. Jenže pokud čekáte, že v podzemní trpasličí říši bude Gimliho čekat teplo rodinného krbu, pak se pletete. Trpaslíky totiž nahradily hordy skřetů, kteří jejich bájnou říši momentálně obývají. Zde si jako kulturní vsuvku vypůjčím svou oblíbenou pasáž z parádně ztvárněné „muzikálové verze".

Morií jdou, jdou, jdou, v hlubinách duní bubny temnotou.

Skřeti za nimi a před nimi děs, Gandalf už lituje, že sem kdy vlez jé, jé.

Celý muzikál najdete po částech třeba >zde< .

A litovat bude ještě více. Co čert nechtěl, Společenstvo narazilo kromě skřetů i na démona, který byl pro svůj původ doslova „zapálený". Navíc se dole v dole docela nudil, a tak se rozhodl, že půlčíkům a jejich doprovodu cestu trochu znepříjemní. To, co následovalo ví už asi každý.

Magie versus prastará síla. Balrog nažhavil meč, mrsknul bičem a Gandalf se to rozhodl ukončit. Narušil stabilitu mostu a poslal démona do věčných lovišť. Bohužel však nepočítal s tím, že je Balrog fanouškem Indiana Jonese a umí dělat se svým bičem divy. Ztratí stabilitu a visí nad propastí... A my se tak oslím můstkem dostaneme od můstku v Khazad-dumu k recenzi na lampičku, která se právě touto scénou inspirovala. Takže pokud ještě tuhle část čtete, pak: „Běžte hlupáci! Recenze čeká!"

eskipaper.com
eskipaper.com

Když se o podobných sběratelských kouscích z filmů mluví jako o lampičkách, musíte to brát trochu s rezervou. Světla totiž poskytují docela dost, ale knihu si u nich nepřečtete. Možná to zvládnete, ale očím tím velkou službu neuděláte. A podobně je tomu i tady.

Hlavní světelný efekt představují v souboji Balrogovy plameny. Dva velké ohně se šíří kolem jeho nohou, jeden lemuje jeho hřbet a dva menší plamínky plápolají na špičce křídel. Menší světelný efekt má i obličej a samozřejmě také meč. V případě těchto dvou částí je však světlo poměrně slabé.

Vizuálně musím určitě pochválit, že i když je lampička z plastu, tvůrci si pohráli s tloušťkou svítících částí tak, aby působily co nejvíce reálně (britská firma Paladone). Udělali tak reálně více než parta, která modelovala nevkusné CGI výbuchy v Black Widow. Tmavší části nepropouští tolik světla, takže „plápolání" vypadá nadýchaně a netváří se jako neforemná hora plastu.

Zbytek diorámy už nesvítí. Přesto působí celkem mile. Gandalf ve svém typicky šedém hábitu svírá v jedné ruce hůl, ve druhé meč a u pasu mu visí brašna. Proti němu stojí Balrog, jehož šlachovité tělo si hraje s kombinací černé a karmínově rudé barvy. Detail na jeho hlavu navíc odhaluje temné tesáky a zahnuté rohy. U hlavy je však nutné říct, že pokud lampička nesvítí, oči nozdry a ústa rozeznáte jen těžko. V tomto případě hraje světlo zásadní roli.

Dvojice stojí na miniatuře mostu, která je zpracována asi nejjednodušeji. Celkově na lampičce poznáte, že cílí hlavně na mladší fanoušky. Měřítko tady nehraje moc velkou roli. Nejdůležitější je efekt. Když lampičku koupíte dítěti a postavíte ji na noční stolek, splní přesně to, co od ní čekáte. Stylový doplněk do dětského pokoje.

S provedením mám tak jen dva dílčí problémy. Jedním jsou přechody mezi různými kusy plastu - například Balrogova ohnivá hříva má v jednom místě poměrně velkou mezeru. Druhým je konektor. Je dost možné, že se jedná jen o kusovou chybu, ale napájení je v plastu otočeno tak, že do je do něj problém zastrčit kabel. Když tomu však člověk věnoval trochu času, podařilo se úspěšně zapojit.

Lampička obsahuje Micro USB kabel (5V DC 500mA). Světelné módy jsou celkem dva. Jeden je klasický. Druhý střídá poměrně rychlé sekvence blikání a není v praxi tak použitelný.

Jste i vy fanoušky Pána prstenů? Sošky, puzzle, deskové hry a mnohé další můžete zakoupit na webových stránkách xZone.