Kukačky 2 – Horší než první série, ale pořád vrchol české tvorby

01.05.2023

První série Kukaček zazářila na českém seriálovém nebi jako málokterý seriál. Perfektní herecké výkony, skvělá režie, kamera, scénář, produkce jako taková i velmi zajímavý námět, který do té chvíle u nás nikdo nezpracoval... zkrátka, vše se sešlo v té nejlepší možné formě a těch pár chybiček, vzhledem ke zbytku, šlo snadno odpustit. Druhá série pokračuje ve stejných šlépějích, jen občas vykročí jinam a zapadne do bláta.

Vezměme to postupně. Herci zůstávají stejní (až na Jitku Čvančarovou, která se nemohla účastnit, nicméně Eva Hacurová je skvělá náhrada), přichází pár posil, každopádně stále platí, že jejich výkony jsou nadstandardní až perfektní. V první sérii jsem vypíchl výkony Viktora Sekaniny coby autistického Jakuba a Denisy Barešové coby Marcely Holcové, což stále platí a zrovna tihle dva opět posouvají svoje charaktery na další úroveň. 

Avšak tentokrát musím pochválit i další, zejména Davida Novotného a Sabinu Remundovou coby manžele Holcovy, kteří předvádí parádní herecký koncert. Hned v závěsu je Marta Dancingerová jako Tereza Kadlecová... no, takhle bych asi mohl vyjmenovat skoro každého s tím, že to bylo super, což dělat nechci. Zkrátka, pokud lze něco kritizovat, herci to nebudou. Snad jen Marek Adamczyk jako Martin Kadlec mi úplně nesedl, a to ani v první sérii, byť zde si s rolí poradil o něco lépe. Kdo ví, čím to je, ale nejspíše to bude absence potomků v reálném životě, která by dodala roli tu „správnou příchuť“. Přeci jen, celé dvě série tu jde o přetahování se o děti a pokud s nimi nemáte vlastní zkušenosti, není úplně lehké do toho vložit ty potřebné emoce. 

Co se týká režie a kamery, opět není co vytknout. Biser A. Arichtev a Jan Hubač si skvěle sednou a je to znát doslova v každém záběru, ob přesně ví, co chtějí a umí to převést do výsledného produktu. Dokonce i hudba (pokud hraje a je to zejména na konci) se přesně trefuje do divákova rozpoložení. 

To je tedy všechno pěkné, ale co to nejdůležitější, tedy příběh/scénář? Inu, tady už to začíná poměrně kulhat. 

Stejně jako v první sérii, i zde sledujeme několik časových rovin, problém ale je, že tady je to vlastně zbytečné. Samotný námět je fajn, koho by nezajímalo, jak se bude příběh vyvíjet dál a tady je pro obě rodiny připravena dost zajímavá výzva – naučit se žít společně. A to není vůbec jednoduché, protože každá rodina by chtěla kluky samozřejmě oba pro sebe. O tom má rozhodnout právě soud, jenže má být pomyslným vyvrcholením této série. Jenže těch 13 dílů je až moc.

Vše podstatné a zajímavé by se totiž dalo odvyprávět maximálně v šesti, sedmi dílech. Kromě blížícího se soudu tu totiž máme několik dalších linek – Marcela a její přítel (a ten zase řeší svůj vztah s otcem), její mladší sestra a přítel, soused (Jan Dolanský) a jeho přítelkyně, prarodiče Terezy, Tereza a její matka a jejich podivná minulost, kterou zase znají jenom Holcovi a nechtějí nic říct, do toho se také chystá bratr Karla Holce David (Michal Isteník) do vězení, otec Terezy zase řeší vztah se svojí přítelkyní.... no zkrátka, co v první sérii stálo spíše v pozadí jako doplněk pro hlavní linku, nyní stojí zcela samostatně a někdy úplně zbytečně zabírá prostor. Nejlepším příkladem je linka Terezy a její mámy, která ve výsledku není tak šokující, jak to od začátku vypadá (samozřejmě jak pro koho), každopádně ve výsledku tam vůbec nemusela být. Takhle, ona se pojí zase s linkou Marcely a jako diváci jsme měli pochopit její chování v druhé půlce série (nechci prozrazovat příliš), ale to by fungovalo i bez toho a nakonec ten emoční efekt úplně vyšuměl do ztracena. Škoda.

Co bych ještě vytkl je fakt, že je vše příliš dramatické, až to není úplně reálné. Až na pár drobných výjimek se totiž v seriálu neřeší nic pozitivního, je to pořád samé drama a to úplně u všech postav. Je jedno zda hlavních či vedlejších, po několik týdnů a měsíců žijí všichni v jednom velkém černém lese, kdy se nikomu neděje nic skvělého, zábavného a úsměvného. Za celou dobu jsem se pousmál asi tak třikrát. Doporučil bych ČT smazat z označení seriálu komedie, neboť je to dost zavádějící a dohromady to tak není v konečném součtu komedie ani jednu minutu. Což mi přijde, i vzhledem k příběhu, dost mimo. I v první sérii zažívaly postavy o dost více pěkných situací, protože i takové se v běžném životě, kde je to jinak samý problém, dějí. Tady na to scénárista Jan Coufal nějak zapomněl.

Nechci říct, že jsou všechny ty příběhy úplně nudné, nebo že se tam nehodí, jen říkám, že mohly být kratší a nevléct se tak dlouho. A dvě nebo tři mohly být vynechány úplně. U některých dokonce ani nezjistíme pokračování (byť by so ho zasloužily – Marcela nebo David), neboť třetí řadu nikdo prý nechystá, takže volný prostor mohl být věnován jim a divák tak mohl dojít plnějšího uspokojení z uzavření příběhů. A co se týká uzavření toho hlavního, ten vlastně skončil taky trochu zvláštně, vlastně „nijak“ vzhledem k předchozím peripetiím, ale to už si musíte zhodnotit sami. 


Hodnocení

Druhá série se snaží z příběhu vytěžit více na všech frontách, ale v několika ohledech selhává. Ani herecké výkony, kamera, střih, obraz, zvuk a všechny další důležité okolnosti nedokáží zachránit slabší scénář a poněkud méně zajímavé vyprávění. Mnoho příběhů je zbytečně roztažených, nemluvě o tom, že některé jsou zbytečné úplně. I přes to se ale stále jedná svým zpracováním o jednu z nejlepších věcí, která česká produkce vytvořila a pokud se vám líbila první řada, u druhé se rozhodně nudit nebudete. Jen už to prostě není tak emočně silný zážitek, byť  tu nějaké silné scény jsou a ty většinou zachrání celý díl. Každopádně děkujeme za parádní podívanou a pokud by někoho přece jen napadlo zkoušet třetí řadu – ne, děkujeme, takhle to úplně stačí. 

77 %


Autor recenze – Michal Černý