Krev či jed je to, co proudí v žilách?

28.06.2021

Autorka

Dědictví krve je první román od mladé autorky Amélie Wen Zhao, která, ač narozena v Paříži, vyrůstala v Pekingu a nyní žije v New York City. Není však profesionální spisovatelkou, živí se jako finanční poradce.

Jejím cílem je prostřednictvím knih prosadit toleranci vůči něčemu jinému. Zároveň se snaží odhalovat pravou lásku a odvahu v každé situaci.

Vzhled

Kniha jako taková má krásný přebal, který člověka zaujme na první pohled. V pozadí obalu dominují dvě barvy - bílá a rudá - a dle mého představují kontrast, objevující se v knize. Pak jako samotná noc přechází rudá do černé, díky čemuž působí obal o mnoho tajemněji. Na obalu také můžeme vidět osobu v rudém plášti, který se postupně mění v krev. Název knihy je pak v podobenství zlata. Což působí kontrastně, tudíž přitahuje oči přímo ke jménu knihy.  

Děj

Celý příběh se odehrává ve fiktivním světě plném fantazie, kde lidé vládnou Přízni, která jim zajišťuje nadlidské schopnosti. Přízně jsou spojeny s různými věcmi, existují Přízně živlů, jako vody či země. Pak můžeme narazit na Přízně těla. Lidé jí vládnoucí dokážou ovládat různé aspekty těla, jako například mysl či samotnou krev. Každá z říší se k lidem s Přízní staví jinak. Někteří je obdivují a berou jako strážce, pro jiné jsou pouze věcmi k prodeji a obyčejnými otroky. Jednotlivé říše se jmenují Cyrilské císařství (kde se většina příběhu odehrává), Nandžská Koruna, Bregonské Království, Království Aseatské ostrovy a Kemeiranské císařství.

Příběh nás provádí životem mladé pryncessy Anastázie - Kateryanny Michailovové. Sama vládne Přízni a díky její moci dokáže spoustu děsivých věcí. Spolu s ní tímto příběhem prochází muž, jehož cílem je dosáhnout jednoho jediného - pomsty. Jmenuje se Ramson Sedmilhář a naše princezna na něj narazí na příliš nevábném místě.

"Byl temný, vlhký, vybudovaný z neprorazitelného kamene, jímž prosakovala jen špína a zoufalství."

V průběhu knihy také narazíme na další osoby, jako May, spřízněnkyni země s pořádně prořízlou pusou, či na Linn, spřízněnkyni vzduchu, jejíž bojové schopnosti by jí kdejaký voják záviděl. Spolu se pak dostávají přes nástrahy, které jim osud připraví a snaží se dobojovat ke svému cíli, který je však proměnlivý. Bojují proti těm, co mají být dobří i těm, co mají být zlí.

"Kdepak Malá Tygřice - bereme to, co máme, a bojujeme jako zvířata, abychom si to nějak vylepšili."

Co se týče záporných postav v této knize, tak by se dalo mluvit převážně o dvou mužích, po kterých naši hrdinové jdou. Ale jsou doopravdy oba natolik zlí a byli to právě oni, co provedli něco tak odporného? Abyste to zjistili, musíte si knihu přečíst, jelikož já vám to neprozradím.

Názor a hodnocení

Já osobně jsem si knihu velice zamilovala. Připadá mi tajuplná a pozvolna ukazuje jedno tajemství za druhým. Rovněž se mi líbí části, kde postavy vzpomínají na události minulé, jak se tam dostaly a proč. Příběh je napínavý a čtenář se tudíž nenudí, některé části jsou chvíli těžko pochopitelné, a to nejen z důvodu, že je tam užíván i jiný fiktivní jazyk, ale vše je většinou v následujících pár stránkách vysvětleno.

Kniha mě natolik pohltila, že jsem hledala každou možnou chviličku, při které bych si přečetla pár stránek, které mi odhalily něco víc o osobnostech postav. Boje jsou krásně propracované a některé detaily, se kterými si autorka pohrála, jsou naprosto úžasné. Rozhodně tento první díl série doporučuji milovníkům fantasy a sama se neumím dočkat další knihy.

80%


Nakladatelství - CooBoo /Albatros Media 
Autor - Amélie Wen Zhao
Rok vydání - 2021

Autorka recenze - Mari