Kocour v botách 2: Fantastický návrat do Shrekova světa

29.12.2022

Jste přecpaní bramborovým salátem, všechny televizní pohádky jste viděli už třikrát a rádi byste vyrazili do kina na nějaký kvalitní animák? Pak zkuste nového Kocoura. Povedl se totiž náramně.

Shrek Třetí, který dorazil do kin v roce 2007, se pro jeden z klíčových světů DreamWorks stal pomyslným Jezdcem Apokalypsy. Obsahově velmi průměrný animák, který prvním dvou dobrodružstvím nesahal ani po paty, předznamenal blížící se zkázu. I když byl čtvrtý díl už o něco lepší a první Kocour v Botách trojku také svou kvalitou překonal, studio značku dalo na dlouhých jedenáct let k ledu. V průběhu těchto let sice na veřejnost prosakovaly informace o tom, že se chystá další celovečerní Shrek, ale nikdy se nic nepotvrdilo. Fanoušci se tak museli spokojit jen s několika krátkými filmy a vrcholně podivným „Seriálem v botách". Pomyslnou hradbu mlčení tak prolomil až druhý Kocour, kterého se i přes obavy fanoušků nakonec podařilo realizovat. A díky bohu!

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Poslední přání je totiž osudovým příběhem, který sází na perfektní animaci (inspirace u Spider-Verse nebo Zlounů je znát), skvělé postavy a svět, který vás v kině prostě baví. Já osobně jsem se ani na minutu nenudil. Samotný úvod sice můžu označit za nejslabší část filmu, ale rozhodně tím nechci říct, že by byl špatný. Jen se v něm zbytečně dlouho (ale naposledy) zpívá a samotné dobrodružství se rozjíždí až poté, kdy Kocour zjistí, že se svým bohémským přístupem k životu objevil na samé hranici smrti.

A ono začne celkem solidně přituhovat. Pokud tedy v některých zahraničních nebo i českých recenzích budete číst, že tohle je vlastně takový animovaný Logan, můžete tomu v rámci rozumných mezí klidně i věřit. Velká část jednotlivých témat je totiž dost dospělá a samotný příběh je místy krásně temný a ponurý. Krásně to ilustruje i fakt, že se ve filmu vyskytují scény, kdy hlavnímu hrdinovi stéká po tváři kapka krve, což si animáky většinou nedovolí...

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Na plátně se totiž postupně objevují postavy, o kterých jste sice v životě neslyšeli, ale jejich příběh vás jednoduše chytne za srdce. Scénář totiž skvěle pracuje s jejich motivacemi, takže až na jednostranně psaného Jacka Hornera každý charakter na plátně doslova dýchá a má co nabídnout. Ať už se jedná u rodinné drámo Zlatuše a její medvědí rodinky, zvrácený příběh Psova „svetříku", nebo psychopatické pískání Vlka, ze kterého mají husí kůži děti i dospělí... A to pořád ještě nemluvíme o Kocourovi a Pacičce, jejichž příběhu se film věnuje nejvíce. Je to jednoduše paráda.

Poslední přání nádherně buduje myšlenku touhy a očekávání, která se skrývá v každém z nás. A všechno tohle za pomoci poutavých mini příběhů postav splétá do krásné pavučiny lidskosti, která v závěru díky své pečlivé výstavbě hned několikrát nefalšovaně dojme. Nebojím se tedy říct, že minimálně postavy mají stejnou hloubku jako měly ty nejlepší v prvním a druhém Shrekovi. A upřímně - čekal to někdo?

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Co do hravosti, má Kocour ještě dost co dohánět. Sice už je o poznání kreativnější než jeho předchůdci, ale prostoru pro zlepšení je pořád dost (první a druhý Shrek jsou stále trochu jinde). Sem tam se totiž najde pasáž, kde by se scénář mohl více utrhnout ze řetězu a lépe těžit z bohatého pohádkového světa, který má k dispozici. I tak se však můžete těšit hned na několik pomrknutí (easter-eggů) na původní sérii, které se dle mého skromného názoru docela povedly. A to se cení.

Naštěstí je tady ale pořád skvělá animace, která přes paradoxně nižší rozpočet přináší příběhu svěžest a vizuálně ho odlišuje od minulých snímků ze série. Někteří zlí jazykové se mě sice před samotnou projekcí snažili přesvědčit, že tohle bude hrozný průser a šetření na tom filmu bude znát, ale já nesouhlasím. Bavil jsem se od začátku až do konce a vad na kráse bych našel jen minimum.

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Byl bych proto hrozně rád, kdyby Kocour nakonec vydělal. Chápu, že v konkurenci Avatara to bude mít těžké, ale snad se to povede. Poslední přání je totiž skvělé a já chci více! Více příběhů ze světa Za sedmero horami a z mnoha dalších. Potenciál tady je totiž neuvěřitelný.

Pokud tedy váháte, jestli do kina jít nebo ne, pak rozhodně neváhejte. Poslední přání je pecka, která si zaslouží vaši každou korunu. A garantuji vám, že své si v tom najdou mladší i starší diváci. A o tom to je.

Animáky by měly generace spojovat a bavit.

Hodnocení - 75 %

Autor recenze - Nevka


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového

S klepajícími se prsty datluji tyto dojmy ihned po novinářské projekci. Pokračování filmu, který označuji za jedno z předních sci-fi dékady, byť ne každý se mnou souhlasí. Pomalé tempo leckoho odradí, leckdo namítne, že je Duna nabubřelá a působí jako velký trailer na pokračování. Jaké jsou tedy moje pocity ze dvojky?

Je to už nějaký ten pátek, kdy Bohemian Rhapsody roztrhlo pytel s novou vlnou mainstreamových filmů o slavných hudebních legendách. Ke Queenům se přidal Eltonův Rocketman, Whitney Houston s I Wanna Dance With Somebody, zanedlouho se k nim přidá Michael Jackson... A to zdaleka nebude vše.

Dokumentární filmy podle velmi silných skutečných událostí to mají často u diváků o něco jednodušší. Příběh Nicholase Wintona v tomhle ohledu není výjimkou. Ačkoliv má totiž samotné zpracování určité nedostatky, výsledný zážitek je natolik emotivní, že je zvládá z velké části přebít.