Kino premiéry 5. 8. - Sebevražedný oddíl, ujetý Shoky a Morty nebo severský Godla

05.08.2021

Půst je u konce. Kolotoč kino premiér se zběsile roztočil a tento týden nás čeká hned několik pecek!

1. Sebevražedný oddíl

Tak jsme se dočkali. Zatímco David Ayer před pěti lety se svým pokusem o záporáckou týmovku selhal, James Gunn se trefil do černého. Naprostá většina recenzentů se rozplývá spokojeností nad postavami, scénářem, rozmanitým vizuálem i nekompromisně krvavým R-kovým ratingem. A podobně na tom jsou i „běžní" diváci. Je tedy víceméně jisté, že tohle se DC povedlo. S trochou štěstí tak Warner pochopí, že když do toho režisérům nebude kecat, budeme spokojeni všichni.

Naše reakce - Sebevražedný oddíl jsme zatím viděli v redakci dva a můžeme potvrdit, že Sebevražedný oddíl naplnil svůj potenciál. Recenze se již chystá, ale nikdo zatím neplánuje jít pod 80 %!

Režisér James Gunn uvádí akční dobrodružství superhrdinů Warner Bros. Pictures Sebevražedný oddíl, těšte se na partu nejdegenerovanějších delikventů světa DC, kteří umírají touhou zachránit svět. (Vertical Ent.)


2. Shoky a Morty - Poslední velká akce

Českých komedií vzniká v posledních letech hromada. Problémem však je, že jen naprosté minimum z nich za něco stojí. V případě té nejnovější se však zdá, že po dlouhé době máme štěstí na jednu opravdu povedenou. Shoky a Morty od režiséra Andyho Fehu, který stojí například za seriály Autobazar Monte Karlo, Pěstírna či Štafl, totiž podle prvních reakcí opravdu stojí za to. Recenzenti (včetně party z Moviezone) si chválí výborně vedené dialogy, žánrově zvládnuté odbočky (horor, komedie a romantika) i hlavní duo v podání vycházející hvězdy Štěpána Kozuba a starého známého „Laviho" - Jakuba Štáfka. Parodický humor, který je ve filmu prezentovaný, asi nesedne všem, ale tak to už s humorem prostě bývá.

Naše reakce - Shokymu s Mortym opravdu věříme. Pokud má v českých luzích a hájích opravdu potenciál, pak je to právě tato dvojka. Ověřit si to půjdeme pravděpodobně hned dneska večer.

Shoky a Morthy jsou kamarádi od školních let a zároveň youtubeři s našláplou kariérou. Morthyho však už jejich dětinské pranky přestávají bavit, také díky vlivu jeho přítelkyně, ambiciózní influencerky Sáry. Když poslední video kluků sklidí na sítích vlnu kritiky, jejich kanál přestane vydělávat a vyslouží si za něj veřejně prospěšné práce, vypadá to na jejich definitivní rozchod. Jedinou šancí, jak si napravit youtuberskou pověst, je společný plán na "poslední velkou akci". Shoky, Morthy, Sára, svérázná lovkyně duchů Lucie a prodejce vysavačů (a neúspěšný youtuber) Radomil se vydávají po dálnici D1 na divokou jízdu vstříc objasnění záhady Devíti křížů.  (Falcon)


3. Marco

První trojku premiér uzavřeme se severským detektivním thrillerem Marco. K tomuto filmu mám osobní vztah zejména proto, že adaptuje jednu z těch, která spadá do mé oblíbené knižní série „Případy oddělení Q" od Jussiho Adlera-Olsena. Fanoušci Stiega Larssona odpustí, ale tuhle sérii pořád řadím o něco více než třeba Millénium. A jakožto fanoušek musím říct, že to budou mít tvůrci těžké. Po geniálním Vzkazu v láhvi a perfektní Složce 64 totiž přichází příběh, který není zdaleka tak silný jako kterýkoliv z předchozích čtyř. Do nevýhodné pozice je staví i fakt, že si v Marcovi své role nezopakují Nikolaj Lie Kass a Fares Fares (Carl Mørck a Asad). Jejich místo zaujmou o poznání méně sympatičtí Ulrich Thomsen a Zaki Youssef. Ale kdo ví, třeba nás tato herecká dvojka překvapí. Českého diváka pak zaujme hlavně fakt, že hlavního záporáka Zolu tady ztvární Zdeněk Godla a.k.a. Franta z Mostu. A mluví česky!

Dosavadní hodnocení víceméně odpovídají očekávání. Marco není zdaleka tak silný jako předchozí díly - je spíše průměrný. Ať už herecky nebo zápletkou. I tak se ale podle všeho jedná o příjemnou severskou jednohubku, na kterou se určitě vyplatí kouknout.

Čtrnáctiletého Marca dopadne policie na dánských hranicích ve vlaku z České republiky. Jak se dostal k pasu pohřešovaného státního úředníka obviněného ze sexuálního zneužívání? A proč odmítá vypovídat a prchá před gangem zabijáka Zoly (Zdeněk Godla)? Oddělení Q, série dánských detektivních thrillerů podle bestsellerů Jussiho Adler-Olsena, přichází s novým filmovým pokračováním. Tým detektivů v čele s Carlem Mørckem a jeho asistentem Asadem se tentokrát pustí do rozplétání případu utajené dávné vraždy, jejíž stopy sahají až do České republiky. (Aerofilms)


Další várka filmů

Za zmínku také v tomto týdnu stojí průměrně hodnocené rodinné dobrodružství - „Králíček Petr bere do zaječích", české drama „Okupace" nebo dokument o našem hereckém velikánovi - „Jan Werich: Když už člověk jednou je...".

Pokud vás zajímají i další "menší" filmy, pak určitě klikněte na >tento odkaz<, který vás přesměruje na CSFD přehled premiér tohoto týdne. Je opravdu z čeho vybírat!