Kdo jsou sakra Eternals a proč by vás to mělo zajímat

20.08.2021

Tak nám konečně vyšel finální trailer k nové Marvelovce 'Eternals'. Ta do kin zamíří už 28. října a těšit se můžeme na opravdu hvězdné obsazení. Stačí, když vyjmenuji jen pár herců na plakátu a jistě se vám ihned s něčím spojí: Kit Harrington, Kumal Nanjiani, Angelina Jolie, Salma Hayek, Richard Madden a další...

Zajímavé to je i na režisérské stoličce. Vůbec poprvé se nedávným Oscarem oceněná režisérka Chloé Zhao chopí vysokorozpočtového filmu pro masy a podle ukázek to vypadá, že se úkolu zhostila dost pěkně. Z filmu lze cítit jak její smysl pro emoce a budování vztahu k postavám, tak i schopnost využít rozpočtu a ukázat nám velké opulentní celky na cizí světy, lokace a jiné fantaskní nebo sci-fi prvky.  

Je mi však jasné na co se teď asi ptáte: "Kdo to ksakru vůbec jsou ti Eternals?". Otázka je na místě. Eternals jsou velice důležitá týmovka pro samotný Marvel a jejich předlohu dokonce stvořil sám Jack Kirby. Už kvůli tomu by se neměli vyhnout vaši pozornosti. I přes jejich důležitost v komiksech je však na filmovém poli skoro nikdo nezná. A přesně z toho důvodu, že Eternals jsou zatím neznámí hrdinové, jsem se pro vás rozhodl vytvořit tento seznam postav, na které se můžeme těšit, a také jsem shrnul jejich schopnosti a kdo je ve filmu ztvární.


Mytologie

Eternals jsou v komiksu nadlidská, až božská stvoření vytvořená Celestiály - prastarými vesmírnými bohy světa Marvelu. Ti v komiksu v podstatě přišli na naši planetu před mnoha a mnoha lety a rozhodli se geneticky upravit stvoření, které zde žila - lidé. Díky tomu mají naši hlavní hrdinové spoustu schopností jako kupř. obnovu buněk (nemůžou tak stárnout a jsou nesmrtelní, pokud je něco nezabije, z toho důvodu přezdívka Eternals - Věční), odolnost, super sílu, telepatické schopnosti, levitaci a spoustu, spoustu dalších schopností spojených s přetvářením hmoty, které jsou OP a takřka na božské úrovni. 

Ve filmu bude jejich origin asi trošičku pozměněn, jak už jsme u filmového Marvelu zvyklí, avšak Celestiálové zůstávají a po prvním teasingu ve Strážcích Galaxie se v traileru dočkáváme jejich zjevu v plné polní. Jistou změnu v původu můžeme spatřit i ve hlavním zlu tohoto filmu, a tedy v Deviantech. Ti byli v komiksech stvořeni také Celestiály. Ve filmu je však menší twist v jejich návratu na Zem. Jejich příchod je zde zdůvodněn přebytečnou energií, která je nyní ve vesmíru nahromaděná po lusknutí, jenž vrátilo 50 % populace.  


Film bude sledovat hlavní desítku Eternals, mezi které patří: 

Thena - Angelina Jolie

Využívá kosmickou energii k vytvoření zbraní z jejích rukou. Stejně jako každý Eternal disponuje dlouhověkostí, odolností a super sílou.

V komiksech byla zamilována do Kroa, což je Deviant a tedy nepřítel Eternalů. Vznikal tam tedy prvek zakázané lásky. Kroa můžeme vidět i v traileru a je tedy zcela patrné, že tento problém se zde bude také řešit. 

Kingo - Kumal Nanjiani

Kingo je v komiksech znám jako jeden z nejlepších šermířů světa. Většina Eternalů má tendenci se před světem skrývat, avšak z Kinga se v předloze stal slavný herec v Japonských samurajských filmech. 

Tento prvek si Chloe zkusila zmapovat také, avšak místo Japonska se podíváme do Indie a tedy do Bollywoodu. Za mě je to změna příjemná, protože Asii si jistě dosyta vychutnáme v chystaném projektu Shang-Chi. 

Ajak - Salma Hayek

Ajak by měla být něco jako leader Eternalů. Mimo klasických schopností disponuje i teleportací. 

V komiksech měla velkou účast v Trojské válce a její zásah do dějin se nese i voicoverem prvního traileru. "Dohlíželi jsme. Radili. Pomáhali jsme jim v rozvoji. A radovali se, když dokázali divy." 

Ikaris - Richard Madden

Jeden z hlavních Eternalů. Je často označován za 'Prime Eternal' a tedy nejsilnějším z nich. Už jsem zmínil, že má laserové oči?
Krom síly a taktických schopností vládne i dávkou charismatu a vlídnosti. Má milostnou linku s další členkou Sersi. Snaží se o ochranu Eternals v bitvě s Devianty. 

Sersi - Gemma Chan

Sersi je další člen, který se aktivně proplétá lidským světem. Ve filmu bude pracovat v newyorském muzeu.

 V komiksu byla dokonce členkou Avengers a její schopnost spočívá v manipulaci a přeměně objektů a osob na molekulární bázi. Ředitel Marvelu Kevin Feige prohlásil, že má ve filmu dostat jednu z největších rolí. 

Její osobnost je také zajímavá skrz milostný trojúhelník mezi ní, Ikarisem a Danem Whitmanem. V prvním traileru můžeme vidět skvělou montáž, kde se tyto vztahy vyvíjí v průběhu času a působí to dost silně. 

Makkari - Lauren Ridloff

Makkari by měla být první hluchý superhrdina v MCU. Říkám první, jelikož se nám blíží seriál Hawkeye a podle synopse víme, že s jeho sluchem to nedopadne úplně dobře. Její schopností ve filmu bude super rychlost. 

Phastos - Brian Tyree Henry

Jedná se o úžasného inženýra a vynálezce. V komiksech se objevil až v roce 1985, a tedy o dost později, než jeho kolegové. Spjatost s postavami tady však je, třeba ta, že ukoval Kingův meč.

 Jedná se taky o první otevřeně homosexuální postavu v MCU a měli bychom se dočkat i jeho manžela, kterého bude hrát Haaz Sleiman. 

Sprite - Lia McHugh

Spoustu let bydlela na Zemi, aby zde zdokonalila své telepatické a psychické schopnosti. 

Je známa pro své iluze a triky s myslí. I když vypadá jako dítě, ve skutečnosti jsou ji tisíce let.  

Gilgamesh - Don Lee

V minulosti mu říkali spousty jmény: Herkules, Beowulf, zabiják draků, The Forgotten One (Ten zapomenutý)...
Jo, jeho síla asi bude dost neskutečná. Dlouhou dobu pobýval na Zemi a budoval si legendu. V komiksu je ukrutně silnou postavou a dokonce i členem Avengers. 

Druig - Barry Koeghan

Bratranec Ikarise a jeden z hlavních kandidátů na záporáka filmu, který zradí Eternaly a přejde k Deviantům. 

V minulosti pracoval pro KGB a používá svoje psychické schopnosti k ovládnutí těch, kteří pro něj mohou získat to, co chce. A to něco je samozřejmě neomezená síla, jak nečekané. 

Nejvíc badass je na něm však jeho přezdívka - Lord of Flames and Nightmares (Pán plamenů a nočních můr)
Uf, stačí mi to jen napsat a mám z toho husí kůži...

Za zmínku stojí ještě postava Dane Whitmana v podání Kita Harringotna, kterého díky Hře o Trůny nemusím zdlouhavě představovat.

Dane Whitman - Kit Harrington

Jedná se o geniálního fyzika, který je zároveň synovcem původního Black Knighta. Black Knight má spoustu variací a v komiksech se jednalo i o zápornou postavu. Hádám, že strýc Danea Whitmana byl v MCU světě záporák, avšak jeho synovec se bude chtít z této kolonky vymanit a hlavním hrdinům bude pomáhat. Zdědí po něm ale plášť a samozřejmě jeho legendární meč. 


Z tohoto povídání můžete posoudit, že se jedná o postavy velice silné. Já sám nejsem moc velkým fanouškem postav typu Superman nebo Vision a raději se vyžívám v takových těch více pozemských a přízemních postavách typu Batman, Daredevil, Hawkeye apod. Musím však říct, že trailery a celkový ohlas kolem tohoto snímku ve mně překvapivě vyvolává velkou natěšenost a emoce. Líbí se mi, že Marvel to pro tentokrát zkouší jinak a tam, kde by v minulosti dával přednost CGI výbuchům a velkoleposti, šlo protentokrát Disney a samozřejmě režisérka Chloe Zhao trochu jiným, více lidským směrem. Většinu traileru se díváme na postavy bez superhrdinských kostýmu, jak si řeší svoje osobní problémy a na pozadí se děje nějaká hrozba, která je na konci spojí dohromady.

Hodně se tu dávají do popředí emoce a vazba k postavám. Vše je natočeno na kamery s širším ohniskem a svět je tak vyobrazen jakýmsi ,,dokumentárním" stylem, jak jsme tomu zvyklí právě třeba ze Země nomádu, za který byla režisérka oceněna Oscarem. 

Co je pro mě velkým a příjemným překvapením je to, jak se Chloe dokázala naučit zacházet s rozpočtem a CGI. Chloe studovala uměleckou školu zaměřenou na design a Marvel, jak je známo, má různé divize na akci a na CGI. Neměl by být tedy problém, aby i tvůrce který nemá zkušenosti, dokázal vytvořit s tímto týmem povedenou akci a počítačem generované lokace. Z Black Widow je nám však známo, že ne vždy je toto jistotou. Jsem moc rád, že podle ukázek vypadají Eternals i po vizuální stránce našláple a draze. Snad projekt nikde cestou neuklouzne a dopadne dobře i po stránce konvenční a příběhové.

Moc se těším na výsledek!

Autor článku - Wade Wright