Kdo je kdo v DC Comics #1 - Batman

10.01.2023

Batman - Bruce Wayne

Příchod netopýra

Bruce Wayne se narodil do nejbohatší rodiny Gothamu Thomasovi a Martě Wayneovým roku 1915. Byl vychováván v luxusu, bohatství a vyrůstal v sídle svých rodičů ve Wayne Manor. Ve věku osmi let se se svými rodiči vracel v noci z kina a v tu chvíli ještě netušil, že se pro něj zrovna tato noc stane osudovou. Střetli se totiž s mužem, který přímo před očima malého hocha zabil jeho rodiče a tím z něj nezáměrně vytvořil nezastavitelného ochránce města Gotham a bojovníka s jakýmkoliv zločinem.

Bruce Wayne totiž přísahal, že zbaví město veškerého zločinu a pomstí tak smrt svých rodičů. Již od útlého věku tedy začal s fyzickým tréninkem a učil se všechna možná bojová umění. V dospělosti se díky tomuto tvrdému tréninku dostal na vrchol svého fyzického i psychického potenciálu.

Proč netopýr?

Je samozřejmě více možností toho, jak se Bruce dostal k symbolu temného malého létavce. Jedna (ta úplně původní) praví, že mu prolétl netopýr oknem zrovna ve chvíli, kdy přemýšlel o svém zastrašujícím převleku. Druhá, a tu mám osobně velmi rád já, pochází z komiksu Země jedna/Earth One, kde zničený mladý Bruce narazí na budovu plnou netopýrů na hřbitově. V tu chvíli je z nich natolik vystrašený, že díky tomu přijde na myšlenku bojovat se zločinem právě v tomto kostýmu.

Batman nezabíjí... ale?

Batmanův etický kodex je založen na zneškodnění svých nepřátel, nikoli jejich zabití. Proto jsme nikdy neviděli zemřít Jokera, ba ani jiného padoucha města Gotham jeho rukou. Jeho princip „nezabiju“ je totiž založen na určitých pravidlech, které by si podle mého měl každý nastavit a také se podle nich řídit.

Pokud ovšem chcete vidět, jak i samotný Batman vraždí, pojďte se na to se mnou podívat...

V příběhu zvaném The Grim Knight se Bruce vydává hned na počátku svého příběhu mnohem temnější cestou. Okamžitě po zabití svých rodičů bere vrahovi zbraň a zastřelí jej. Poté cestuje po celém světě, aby si dokázal najít svůj specifický styl boje. Svou netopýří identitu získává zabitím malého netopýra, který mu omylem vlétl do pokoje. Po návratu do Gothamu shromáždil veškerý možný bojový arzenál, aby zde mohl vést svou válku proti zločinu.

Coby Batman se rozhodne vyvraždit všechny mafiánské bosse Gothamu a aby už žádní zločinci neunikli svému trestu, vybombarduje celý Arkham a všechny zabije a podobným stylem pokračuje dál v ničení zla celého světa.

Batmanovy Nemesis

Rozhodně všichni známe Jokera - šíleného maniaka, který byl vhozen do chemikálií, směje se od ucha k uchu a za jeho zelené vlasy by se nemusela stydět kdejaká ropucha. Znáte ovšem další z jeho nepřátel?

Killer Croc má své schopnosti již od pubertálního věku, kdy se začal měnit v krokodýla. Nepatří sice k Batmanovým největším nepřátelům, ale rozhodně je velice nebezpečný.

Mr. Freeze, neboli Victor Fries, se nám ukázal již v roce 1959 v komiksu Batman #121, tenkrát ještě jako Mr. Zero. Později byl však přejmenován a dokonce byl upraven i jeho původ. 

Rozhodně bychom také neměli zapomenout na Penguina, gothamského gangstera, který si nechá říkat gentleman zločinu. I přes to, že jeho zbraní jsou deštníky upravené na milion zabijáckých způsobů, se v zásadě nejedná o muže, který by byl vyloženě šílený jako většina ostatních Batmanových nepřátel.

Zelený klobouk Edwarda Nigmy, známého jako Riddler/Hádankář, jsme také jistě všichni alespoň jednou zahlédli. Ještě jako dítě byl týrán svým otcem, což ho vedlo k tomu, že se naučil říkat pouze pravdu. To také později vedlo k jeho lásce k hádankám.

„Muž, který zlomil netopýra“ neboli Bane dokázal nejen vypustit celou arkhamskou věznici na svobodu, ale také porazil Batmana. I když si většina z vás bude myslet, že se jedná pouze o tupého svalovce, opak je pravdou. Jeho intelekt je na úrovni génia a dokonce má eidetickou/fotografickou paměť.

Skutečný Batman

V jednom z komiksů, kde se s Batmanem střetli jak Superman, tak i Wonder Woman, se stala velice zvláštní věc. Když Diana držela své laso pravdy a ptala se Batmana na jeho pravé jméno, netopýr odpověděl pouze „Batman“. Což by mohlo vést ke skutečnosti, že za ty roky bojování se zločinem se jméno Bruce Wayne stalo pouze Batmanovým alter egem.

Batman a Robin

Úplně prvním a původním Robinem byl Dick Grayson, mladý cirkusový akrobat. Bruce Wayne byl svědkem zabití jeho rodičů, a tak se ho sám ujal. Později ho vycvičil a on se tak stal Robinem - Batmanovým parťákem v boji proti zločinu. 

Druhým Robinem byl Jason Todd - sirotek a problémový mladík, kterému hrozilo že se stane pouličním chuligánem a rváčem. Batman ho ovšem vzal pod své ochranné křídlo a nabídl mu východisko v podobě spolupráce. Později byl ovšem Jason zabit Jokerem, což Batmana pronásledovalo v nočních můrách ještě několik dalších let.


Autor článku - Ondřej Šťastný