Katla - Když islandská mytologie ožívá

26.07.2021

Skandinávie je pro mě téměř druhým domovem, a proto se ve svém seriálovém výběru často zaměřuji právě na tamější produkci. Nejvíce miluji norské seriály, které sleduji v originále s titulky a najednou je to, jako bych v Norsku znovu byla, alespoň na chvíli.

Katla z produkce Netflixu mě tak samozřejmě nemohla minout, ač se jedná o islandský seriál. Při sledování se podíváme do islandského městečka Vík, které leží poblíž Katly, místní sopky. Ta nedávno opět vybuchla a zpustošila celou oblast Víku. A tak se mnoho lidí rozhodlo život v takto podivném a vlastně i zamořeném prostředí vzdát a odstěhovat se do hlavního města Reykjavíku, které neleží tak daleko. Ovšem někteří se rozhodli zůstat. I přes ztráty, které utrpěli, se cítí spjati s přírodou a místem, kde žijí.

V popředí sledujeme příběh Grímy a jejího otce, kteří loni přišli o člena rodiny - Gríminu starší sestru Ásu. Gríma se z této ztráty nemůže vzpamatovat a to především proto, že v dětství ztratila matku a Ása ji matku v mnoha směrech nahrazovala. Gríma pracuje jako záchranářka, a proto je jednoho dne přivolána ke zvláštnímu případu. Nahoře u sopky se objevila mladá žena, celá pokrytá černí. Když se dostane do nemocnice a je omyta, dozvídáme se velice zajímavé věci. Zdá se, jakoby žena přicházela z minulosti, mluví totiž o věcech, které se staly několik desítek let dozadu. Ještě zvláštnější je, že naprosto stejná žena žije ve Švédsku a kdysi opravdu prožila to, o čem tato "nalezenkyně" vypráví.

Podivnost celého tohoto příběhu vám nedá spát. Přišla ta žena ze sopky? Je to jakási dvojnice švédské ženy? Zvláštní věci se dějí ale i nadále, objevuje se mnohem více lidí a postav, někteří stále žijí a někteří jsou již po smrti. Po Víku koluje stará pověst o Podvržencích, tedy lidech, kteří žijí v jakémsi paralelním světě a jsou nám čas od času do toho našeho vrhnuti. Ale pozor, tyto osoby se chovají naprosto jinak, než jsou jejich nejbližší zvyklí, tudíž je pro ně celá situace ještě zmatenější.

netflix.com
netflix.com

Seriál má prozatím jen jednu řadu a v ní pouhých osm dílů. Jak jsem již řekla, situace ve Víku vám nedá spát, potřebujete vědět, jak to celé bude pokračovat. A hlavně, proč se ti lidé tak najednou v městečku zjevují. Jaký to má význam či důvod? Skutečně se jedná o nebezpečné podvržence nebo je pravda trošku jinde?

Pravdou určitě je, že ne na všechny otázky dostanete v seriálu odpověď. Napětí mě však neopustilo do posledních minut závěrečného dílu, a tak trochu doufám, že seriál bude pokračovat. Trochu s podivem jsem si přečetla recenze na ČSFD. Sice souhlasím, že nejlepší byl začátek seriálu, tedy dvě první epizody, ovšem celkové hodnocení 66 % je za mě velice málo. Seriál nám nabízí velice neotřelé téma i zajímavé prostředí Islandu - je tedy pravdou, že městečko Vík je ve skutečnosti mnohem krásnější, a také, že Katla vybuchla naposledy v roce 1918 - i tak se mi ale moc líbilo zakomponování místních pověstí do děje i celá ta záhadná atmosféra, která příběh obklopuje.

Tvůrci seriálu, kteří se ujali i režie, jsou Baltasar Kormákur a Sigurjón Kjartansson. V hlavních rolích se objevili Guðrún Ýr Eyfjörð, Íris Tanja Flygenring, Ingvar Sigurðsson, Aliette Opheim a Þorsteinn Bachmann.

Navzdory většině, já osobně hodnotím seriál Katla na 80 % a doporučuji ho všem milovníkům severských států.

Autorka recenze - Katie Dark