John Wick: Kapitola 4 - Jak z nízkorozpočtové jednohubky udělat kultovní tříáčko (trailer)

15.11.2022

Když vyšel první díl této série (2014), málokdo by mu asi předpovídal nějaký větší úspěch. Jednak v té době byly na vrcholu své slávy komiksové filmy a jednak podobná akční béčka nijak závratně nenavrátila slávu čistě akčním hrdinům, kteří kolem sebe rozdávají pěsti a kopačky v neskutečně rychlé frekvenci, jaké jsme vídali na přelomu 80. a 90. let. No... a nakonec se to celé kompletně obrátilo. 

„Loučíte se?... Ne, zdravím... Myslíte si, že vás vaše žena slyší?... Ne... Tak proč se tím obtěžovat?... Třeba se pletu... I vy brzy zemřete... Možná ne...“

Už jen tento úvodní dialog v traileru ukazuje, jak moc se proměnil John Wick a jeho svět, a to zejména díky obřímu zájmu diváků o podrobnosti z tohoto universa. 

Za enormním úspěchem prvního Wicka stojí hlavně 3 věci, které diváci milují a potřebují - přehledná a ostrá akce, jasný záměr hrdiny a jeho přímá cesta za cílem a Keanu Reeves. Jako bonus jsme k tomu ale dostali přívlastek, který jen tak nějaké akční filmy nemají. Komplexnost a provázanost. Tvůrcům se podařilo na pozadí přímočaré a jednoduché akce vytvořit náznaky mnohem většího světa, ve kterém se pohybujeme. Máme tu jakousi organizaci, která shromažďuje zabijáky. Jsou tu jasně daná pravidla, zvyky a vlastní měna. Zkrátka, vše tu má nějaký svůj důvod a vývoj, ze kterého pramení vše, co z Wickova pohledu zažíváme. 

Kombinace všech těchto 4 aspektů snad ani nemohlo dát nic jiného překvapení roku ve svém žánru a porazil i mnohé trendující komiksovky. 

Druhý a třetí díl tak mohli přinést rozšíření loru, po kterém tolik toužili diváci, dobrá zpráva je, že se to víceméně podařilo. Není to úplně nadšené zvolání, protože třetí díl v závěru začal lavírovat na hranici sci-fi, každopádně Reevesova neskutečná forma, charisma a noření se hlouběji do pravidel podsvětí to celé překlopilo ve spíše úspěšné pokračování. A nyní už dokonce i dva spin-off seriály

Vrátím se k tomu dialogu uvedeném na začátku. Napsal jsem, že ukazuje proměnu celého díla, ale možná bych to upravil na tvrzení, že jen odhaluje, stejně jako celý zbytek ukázky, jak moc „hluboké a promyšlené“ je toto dílo vlastně už od prvního dílu. Wick přemítá nad svými rozhodnutími, snaží se zjistit, kým doopravdy je a je schopen přijmout svoji nevědomost jako výraz naděje. Keanu Reeves i do takto smrtící postavy vložil kus své reálné osobnosti, což je dost poznat. A jak se zdá, vyloženě ho to baví. 

Kapitola 4 v traileru ukazuje tak moc věcí a já si nedokážu představit, co ještě víc mohou nabídnout další pokračování, až se toho trochu bojím. Wick musí mít nějaké limity, nebo se to skutečně zvrhne do sci-fi, což úplně nevím, jestli chci. Ale na tohle, na tohle se těším!

Autor článku - Michal Černý