Jestřábe, vypravuj nám znovu! - Hoši od Bobří řeky (sběratelská edice)

15.07.2021

Zatímco v prvním dílu této recenzní série jsme se podívali blíže na nové vydání s ilustrací Ester Kuchynkové, tentokrát si vezmeme na paškál ten stejný titul, ale v původní podobě. A s mnoha, mnoha bonusy navíc. 

Koho by náhodou minula původní recenze, kde rozebírám kresbu, příběh a celkový dopad Foglarových děl na současnou generaci, může tak učinit ZDE. Myslím, že jsem tam řekl vše podstatné a tedy se tím dnes nebudu zabývat. Popravdě, dnešní hodnocení bude oproti těm minulým dosti krátké, neboť se vlastně podíváme jen na původní ilustraci a zhodnotím přidané bonusy, obsažené přímo na stránkách knihy. 

Inu, pojďme se zahloubat do historie, konkrétně do roku 1937.

V tomto roce totiž pod nakladatelstvím Jan Kobes vyšlo první knižní vydání Hochů v téměř stejné podobě, jakou můžeme dnes pořídit skrze sběratelské vydání Albatrosu. Tady mám hned jednu výtku. Většina původního textu zůstala stejná, jako v originále, nicméně byly zde upraven pravopis (interpunkce, velká písmena a skloňování přídavných jmen) podle pravidel z roku 1993. Já osobně bych ponechal původní text takový, jaký je, hlavně kvůli autentičnosti, nicméně na druhé straně chápu důvod takových úprav a ač s přimhouřením oka, jsem ochoten tyto změny přijmout.

Tímto bych tedy ponechal textovou stránku za uzavřenou a můžeme se vrhnout na ilustrace a bonusy.

Určitě se mnou budete souhlasit když povím, že Zdeněk Burian (malíř, ilustrátor a vášní paleontolog) patří nejen k legendám svého odvětví, ale také svým ryzím umem dokázal naprosto výtečně doplnit Foglarův odkaz. Proto kupříkladu v původní recenzi nenajdete srovnání této a nové ilustrace, neboť jak sami musíte uznat, nejde to. A hned dodávám, že v případě tohoto titulu už nejspíše Burianovo dílo nikdo překonat nedokáže.

Nepíšu to z důvodu žádné nostalgie, nebo nadržování, neboť já osobně vyrostl na zpracováních jiného nakladatelství a k původním dílům jsem se dostal prakticky až velmi nedávno. Tady jde zkrátka o to, že ZB je přirozený talent na zachycení podobných příběhů a ne nadarmo ilustroval české verze verneovek, mayovek a dalších dobrodružných knih, určených pro odvážné, vášnivé a zvídavé chlapce. Těch titulů je mimochodem několik stovek.

Burianova kresba se pyšní nádhernou barvou, citem pro detail a až jakousi zvláštní fotorealističností. Svoji část úspěchu na tom jistě sehrála použitá barva, tzv. kvaš, což jsou vodové barvy smíchané s dalšími látkami. Výsledná malba je sytější a hustší, což lze u jeho díla znatelně rozpoznat.

Zkrátka a jednoduše řečeno, ZB se povedlo nejen příběh, ale i samotné protagonisty, zachytit v určitých momentech tak realisticky a uvěřitelně, že to celý příběh a poselství posunuje na mnohem vyšší úroveň. Co je v tomhle případě opravdu veliká škoda je fakt, že se všechny kresby nedochovaly v takové kvalitě, aby mohly být otisknuty ve větším formátu, tedy v knize naleznete jen pár z nich jakožto celostránkovou ilustraci. Není ale třeba zoufat, zbytek ilustrací je v bonusové části, jen v menším formátu.

Ke kresbě ještě na závěr povím, že knihou je prostoupena doplňující a jednoduchá kresba samotného Foglara, jež doplňovala i text, který vycházel v r. 1934 v časopisu Slovíčko. Je skvělé, že i tento doplněk se dostal do sběratelského vydání. Ještě aby ne.

Bonus - Bonusový materiál se tentokrát neukrývá v přiloženém sešitu, vloženém do knihy, ale v ní samotné, a to hned na několika stránkách. A tady je to snad zatím nejzajímavější počin. Seznámíte se s historií knihy jak ve slovní, tak i obrazové formě, což znamená, že se můžete pokochat obálkami zahraničních výtisků Hochů, najdete zde dokonce i verzi v esperantu.

Taktéž zde naleznete již zmíněné původní ilustrace Z. Buriana, seznam oprav v textu (což velmi cením) a možná to nejlepší, pár původních rukopisů a nepoužitých složek příběhu.

Oproti sešitovým doplňkům ostatních titulů jde tedy o posun vpřed a doufám, že podobných bude více.

Hodnocení

Dlouho jsem nad tímto verdiktem rozhodoval, ale mohu svědomitě říct, že pokud by vyšlo pouze toto sběratelské vydání, jakožto výkop nové reedice, pak bych se vůbec nezlobil a stačilo by mi to. Ne, že by verze s ilustrací E. Kuchynkové nebylo svým způsobem inovativní a chápu, že v nové edici jde taktéž o jakousi myšlenku podpory nových umělců, ovšem pak mělo zůstat pouze u toho. Kdybych si mohl vybírat mezi oběma verzemi, pak si jednoznačně vyberu tuto a Ester dám na starost jiný titul.

Dost už ale srovnání. Sběratelská verze Hochů je v mnoha ohledech skvělá záležitost a vzhledem ke svému dodatečnému obsahu a minimálnímu zásahu do původního textu si méně než 95 % nezaslouží. Těch pár procent přidám ve chvíli, kdy dostanu úplně originální verzi. Jinak se v případě Foglarových obdivovatelů jedná o nutnou koupi (pokud již samozřejmě nevlastní původní verzi).

  Nakladatelství - Albatros

Ilustrace - Zdeněk Burian

Rok vydání - 1937/2019

Autor recenze - Michal Černý