Jednou rozkvetu i já – Přál si někdo dívčí LGBT+ mangu? Tady je!

10.05.2023

Jú Koito je hezká, velmi oblíbená a má dokonce i kluka, který s ní chce chodit. Má ho ráda a je s ním fajn. Ale když jí řekl o svých citech, nerozbušilo jí to srdce. Vůbec nic necítila. Tóko Nanami je na tom stejně. Není už ve třídě skoro žádný kluk, kterého by neodmítla, ale s žádným neměla pocit, že se vznáší. Tyhle dvě dívky jsou členky školního klubu, baví se o svých problémech i o svých neúspěšných vztazích. Při takovém rozhovoru jedna z nich řekne té druhé větu, která všechno změní: „Do tebe bych se asi zamilovat zvládla“. Jenže… je to oboustranné? 

Jednou rozkvetu i já patří do LGBT+ young adult literatury,“ říká Petr Litoš, ředitel Nakladatelství CREW. „Do toho, co se v manze označuje termínem yuri čili komiksy zaměřené na vztahy mezi dívkami. Ale netočí se kolem jinakosti vztahu, ale kolem věcí, které jsou pro všechny vztahy stejné. Kolem prvních rozpaků, nejistot, obav, a především kolem situace, kdy nejsou city účastníků vztahu stejné. Když jeden z nich prožívá lásku mnohem silněji než ten druhý.

Což je právě problém. Zatímco úspěšná kandidátka na hlavu třídní rady, Tóko Nanami, je zamilovaná až na půdu, Jú Koito stále nic necítí a ani si není jistá, jestli vůbec něco cítit dokáže. Je s Tóko ráda, ale ani teď nemůže být o žádném bušení srdce řeč. Ale zdá se, že je s tím Tóko ochotná se smířit a je ráda, že může být své lásce jen nablízku. Ale opravdu jí to bude stačit? Jak tenhle zvláštní nerovný vztah dopadne? A co pro něj bude muset kdo obětovat

Autorka Nio Nakatani v osmi knihách odvyprávěla citlivý, jemně civilní a vlastně docela obyčejný příběh o lásce – a sklidila zasloužený úspěch. První díl vyšel v Japonsku v roce 2015 a v roce 2017 se série umístila jako čtvrtá na Next Manga Award a zařadila se do čela mang, po jejichž anime adaptacích fanoušci nejvíce volají. A měli kliku: Už v roce 2018 se objevily první díly třináctidílné animované série.

Později vyšly hned tři light novel (románové příběhy nejen ze světa mangy), zaměřené na jednu z vedlejších postav série, a dokonce vznikla i divadelní hra! U nás první kniha vyšla na Animefestu, největším českém conu zaměřeném na mangu a anime – a sami pořadatelé akce byli hlavní hybnou silou za touto knihou. 

I když CREW hodně naslouchá fanouškům,“ říká Petr Litoš, „tak tady už nešlo jen o naslouchání, ale rovnou o přímou spolupráci. Animefest je zdaleka největší akcí pro fanoušky mangy, anime a vlastně všeho japonského. Na Animefest jezdíme dlouho, mnoho lidí kolem Animefestu s námi spolupracuje coby překladatelé či redaktoři. Teď jsme ale šli dál, společně jsme vybrali manga sérii a společně, pod hlavičkou CREW i Animefestu, ji budeme vydávat. Tímto užším spojením mezi komiksovými vydavateli a komiksovými fanoušky doufáme nejen v objevení nových zajímavých titulů, ale i v objevení a vychování nových talentů. Je to jak pro Animefest, tak pro CREW hodně velký krok, od kterého si všichni slibujeme, že přinese v budoucnu mnoho zajímavého a že Jednou rozkvetu i já je toho první (a skvělou) vlaštovkou.

Tak vážně doufáme, že se i komiksoví fanoušci do téhle série zamilovat dokážou.  


Zdroj textu – Tisková zpráva Nakladatelství CREW

Nejnovější články 

Přečtěte si jako první, co je nového

S klepajícími se prsty datluji tyto dojmy ihned po novinářské projekci. Pokračování filmu, který označuji za jedno z předních sci-fi dékady, byť ne každý se mnou souhlasí. Pomalé tempo leckoho odradí, leckdo namítne, že je Duna nabubřelá a působí jako velký trailer na pokračování. Jaké jsou tedy moje pocity ze dvojky?

V moderní společnosti je prakticky nemožné potkat člověka, který se ani jednou v životě nesetkal se spojením pojmů mutant a bojové umění ninjů. Tahle kombinace se objevila v povědomí nejen fanoušků obrázkového čtení – komiksů, ale i hraných snímků, nebo jejich animovaných verzí. A to nemluvím o hromadě oblečení, hraček, sběratelských figurek a...

Je to už nějaký ten pátek, kdy Bohemian Rhapsody roztrhlo pytel s novou vlnou mainstreamových filmů o slavných hudebních legendách. Ke Queenům se přidal Eltonův Rocketman, Whitney Houston s I Wanna Dance With Somebody, zanedlouho se k nim přidá Michael Jackson... A to zdaleka nebude vše.

Dokumentární filmy podle velmi silných skutečných událostí to mají často u diváků o něco jednodušší. Příběh Nicholase Wintona v tomhle ohledu není výjimkou. Ačkoliv má totiž samotné zpracování určité nedostatky, výsledný zážitek je natolik emotivní, že je zvládá z velké části přebít.