Jedno guilty pleasure, prosím! (#1) - 1. Mise

23.01.2023

V této nové sérii dostanou prostor projekty, které nepatří v žebříčku oblíbenosti a přijatelnosti na úplně vrchní místa, ale přesto podle nás (tedy jednotlivých redaktorů, kteří o nich budou psát) zaslouží aspoň trochu pozornosti navíc. Z jakýchkoliv důvodů.

Já vykopnu seriálem, který za takové menší guilty pleasure lze označit, protože i přes většinu negativních recenzí jsem si ho celkem užil a nejsem proti němu zdaleka tolik kritický. Proč, to rád stručně shrnu.

Ještě důležitá věc na začátek, kterou vlastně hned mohu zahrnout do první pochvaly. 1.Mise patří do univerza seriálů Modrý kód a Sestřičky, což jsem při sledování vůbec nevěděl, ale nijak to nezasáhlo dojem z celkového výsledku. Což je pro vás dobrá zpráva, abyste se totiž mohli podívat na tenhle seroš, nemusíte vidět ty dva předchozí. Pokud je přece jen znáte, pak máte malé plus. 

A o co tady jde?

Ve vojenské nemocnici v Rubavě právě startuje projekt, jehož cílem je vyslat skupinu čtyř elitních mladých vojenských lékařů do akce v zahraničí. Do nemocnice tak nastupuje 12 mladých adeptů, jejichž následující týdny a  měsíce se budou skládat z lékařské praxe v této nemocnici a zároveň tvrdého vojenského výcviku. To vše pod dohledem plukovníka Dana Hofmana, spolehlivého vojáka a výtečného chirurga v jednom. 

Z oficiálního popisku nebylo na začátku vysílání úplně jasné, kolik že dílů bude mít a já si nějak vzal do hlavy, že těch dílů bude 12, tedy stejně jako kadetů. Každý že dostane svůj díl, zaměřený na jeho osobní příběh a bude to. Jenže jsem se zmýlil, a to hodně. Jelikož je seriál už celý venku a můžete jej zhlédnout kompletně na jeden zátah, pak můžete vidět, že má celkem 42 dílů. Což vlastně mohu použít jako další pozitivum, protože to není ani málo, ale ani moc. 

Na začátku sice vypadává jeden adept za druhým, takže ani popravdě nečekáte víc jak pár dílů, ale pak se děj lehce „zastaví“, přestane se vylučovat a přijdou momenty, kdy naopak další lidi přibydou a stejně tak další různé kličky, jak vše protáhnout. 

A tak zatímco z počátku je seriál vysloveně o vyřazování a je zaměřený na tu vojenskou část, další obsah už míchá to, co je divákům známé a je u nich oblíbené. Vztahová dramata, více doktořiny, zábava a záhady. Jednou tu máme manželské problémy, jinde zase nechtěné těhotenství, další se zase potýká s označením „protekční dítě“, to vše protkané záhadnými nemocemi ve stylu Dr. House, v pozdější fázi zase přibyde problém s politickým pronásledováním... prostě na každém se něco najde a stejně tak každý divák si tu najde postavu, na kterou se vždy těší. 

U mě to byl David Hofbauer, primář, ve skvělém podání Marka Němce, který má velmi často dost vtipné hlášky a platí spíše za takovou oddechovou a komickou postavičku, nicméně umí se také pořádně naštvat. Ale ať hrál Němec jakoukoliv polohu, neskutečně mnu to sedlo a já měl vždy pocit, že si ten scénář musí upravovat přímo na místě, aby byl co nejvíc autentický. A pak tu je ještě Dan Hofman, hraný skvělým Janem Dolanským, kterému sice nabroušený a autoritářský plukovník příliš nesedí, ale... kdo by neměl rád Dolanského, ať hraje či dabuje kohokoliv?

Nakonec, když jsem se zhruba kolem 25. dílu smířil s tím, že tohle může přerůst v dlouhotrvající telenovelu a soustředil se tak jen na to nejlepší, co se v každém daném dílu objevilo (což bylo vždy různé - jednou to byla zápletka, jindy zase výkony některých herců), začal jsem si to užívat mnohem víc. Nejotravnější na tom všem tak byl velmi špatný a podivný herecký um některých přítomných, což vzhledem k možnostem obdobné televizní produkce je nezbytná součást takového díla, protože na lepší cast prostě nejsou peníze. Takže i to časem přijmete a snad se nad tím lze i pobavit. 

Hodnocení

Jasně, nejde tu o žádný vrchol seriálové tvorby a většina hereckých výkonů je průměrná a níže, každopádně skrze všech 42 dílů tu najdete dost vtipných, dramatických i emočně vypjatých situací. Co se týká života vojáka, asi nikdo nepředpokládá, že tak, jak nám to ukazuje dílo, to funguje ve skutečnosti, takže i tohle lze mávnutím rukou přejít a jen si užívat roztomilou představu tvůrců o tvrdém drillu. Mnohem lépe už jsou na tom lékařské vhledy, kdy je i poznat slušná konzultace s lékaři, ostatně, je to už třetí seriál z jednoho lékařského světa, takže tvůrci by tu tolik přešlapů mít ani neměli. Suma sumárum, leckdy zajímavá a nenudná oddechovka s dobrým námětem, při které minimálně na konci nebudete litovat, že jste u ní strávili svůj čas. Tedy aspoň já to tak neměl. A jako bonus je tu navíc ten fakt, že Marek Němec pokračuje dál ve své roli, a to právě v seriálu Sestřičky, který stále běží. 

65 %


Autor recenze - Michal Černý