Je Vstupenka do ráje milým letním překvapením?

14.09.2022

V kinech kromě Žižky moc nových (a hlavně zajímavých) filmů není. Vyplatí se proto vyrazit aspoň na komediální romanci z exotického Bali?

Za mě určitě ano. Musím sice uznat, že sice obsahuje všechna klišé, která můžeme v žánru romantických komedií najít, ale zároveň dokáže být docela vtipná a v klíčových momentech zbytečně nepřehání.

Táhne ji hlavně skvělá chemie George Clooneyho a Julie Roberts, jejichž konverzace v první třetině filmu jiskří nápady a energií. Jednotlivé „urážky" jsou kreativní a v naprosté většině případů padají na úrodnou půdu. Daniel Pipski se na scénáři opravdu vyřádil a dokázal divácké sympatie k oběma hlavním postavám vytáhnout prakticky na maximum, za což mu patří můj obdiv (jedná se o jeho první větší projekt). Divák se díky tomu prakticky po celý úvod usmívá od ucha k uchu a dobře se baví. Ptákovin, jakými je útok delfína nebo hadí jeskyně je tady naštěstí jen minimum, takže film není zbytečně bizarní a drží se rozumně při zemi.

Photo © CinemArt
Photo © CinemArt

Je tak škoda, že postupem času musí pochopitelně dojít i na nějaký ten „příběh" a řešení vztahů. V tomto ohledu už totiž tvůrci ničím moc nepřekvapí a tempo filmu výrazně opadne. Rodina se shledá, všichni se společně zasmějí, přijde krize, objeví se nejistoty... No vždyť to znáte. Pokud čekáte nějakou převratnou podívanou, tak na ni rovnou zapomeňte. Vstupenka do ráje je v jádru velmi banální podívanou, která však člověka, který přišel na oddechovou komedií dost baví. Nikoho tak zřejmě nepřekvapí, že režisér Ol Parker má na svém kontě třeba druhý díl muzikálu „Mamma Mia! Here We Go Again". A právě po srovnání těchto dvou sluncem zalitých komedií jsem rozhodně na straně jeho novějšího filmu.

Photo © CinemArt
Photo © CinemArt

Na druhou stranu musím uznat, že i když se v druhé polovině jede dost na jistotu, vztah Clooneyho a Roberts se během ní docela přirozeně transformuje z hláškami nabité podívané v citlivě podaný příběh jednoho neúspěšného vztahu. Postavy spolu po všech těch letech začnou konečně mluvit a zjistí pravý důvod toho, proč se jejich partnerství tenkrát rozpadlo. A ono to funguje. Zejména pokud jste si něčím podobným v minulosti prošli také.

Celkově jsem měl z projekce moc příjemný pocit, což jsem po průměrném traileru upřímně nečekal. Objektivně sice tuším, že ten film není ničím extra výjimečný a vyjma hlavního dua nemá moc zajímavé postavy, ale mě si získal. Směle ho tak můžu doporučit všem milovníkům komedií i puberťačkám, které si myslí, že After je skvělá vztahovka a chodí na něj každoročně do kina. Běžte raději na Vstupenku do ráje. I když to není zrovna nejlepší manuál pro vaše budoucí či současné vztahy, o jejich podstatě vám toho mezi řádky řekne mnohem více než to stokrát převařené handrkování Tessy a Hardina.

Hodnocení - 65 %

Autor recenze - Nevka

Photo © CinemArt
Photo © CinemArt

P.S.: Pokud jste fanoušky Standy Lukeše a ptáte se, jestli je ve filmu Bali na Bali nebo Bali na Krétě, tak samozřejmě Bali na Bali. Štáb se totiž obával, že talentovaný herec Standova formátu by mohl v roli otylého burana s kokosovým ořechem zastínit i nikdy nehasnoucí hvězdu George Clooneyho, což prostě nikdo nemohl riskovat.


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového