Je nový Mortal Kombat "Flawless Victory"?

07.05.2021

Od Mortal Kombat jsem očekával především parádní řežbu nabitou spektakulární akcí. Typově se jednoduše nejedná o žádné drama, co by si brousilo zuby na nejrůznější umělecká ocenění. A tak je k němu potřeba i přistupovat.

Zdroj: shacknews.com
Zdroj: shacknews.com

Film totiž čerpá přesně z toho druhu námětu, který můžete převést na obrazovku s relativně nízkým rozpočtem, kdy abstrahujete od hlubšího děje, a soustředíte se z 99 % na to, co Mortal Kombat činí Mortal Kombatem. Zatraceně dobré souboje.

Úvod se tomuto schématu skutečně velmi blíží. Za sebe mohu prohlásit, že bych celé desítky minut vydržel sledovat nic než bojovou choreografii; jednu velkou válku připomínající klasického pavouka soutěže play-off, na jejímž konci může zůstat jen jedna vítězná strana.

Ovšemže i ve své videoherní podobě Mortal Kombat pracuje s určitým příběhem. Ten však slouží spíše jako takové uvedení do univerza, jehož podstata leží zcela jinde.

Zdroj: collider.com
Zdroj: collider.com

Na tomto místě musím bohužel konstatovat, že tvůrci, jak tomu bývá obvykle u videoherních adaptací zvykem, podle všeho podlehli tlaku mainstreamu a namísto toho, aby natočili kvalitní akční film, zahájili stavbu vzdušného zámku.

Na jedné straně tomuto nešvaru dnešní doby rozumím; každý chce úspěšnou značku, každý chce vydělávat. Mortal Kombat, jako řada dalších, má potenciál rozjet celou sérii. Jenže co když se něco nepovede?

Nejedná se rozhodně o první (a naneštěstí zcela jistě ani o poslední) film, který zůstal někde na půli cesty mezi pilotem série a samostatným bijákem. To ale neznamená žádnou polehčující okolnost.

Scénář lze v tomto ohledu v podstatě přirovnat k obrázku předškolního dítěte, které se nejprve rozhodlo nakreslit tygra, ten se ale příliš nevyvedl, a tak se z něj stal pejsek, aby si to nakonec dítě rozmyslelo a předělalo ho na jezevce.

Zdroj: thefilmstage.com
Zdroj: thefilmstage.com

Kdyby se ševci drželi svého kopyta, mohlo to přitom dopadnout úplně jinak. Zoufalá snaha o umělou epičnost a vesměs trapné pokusy o humor ve vás však nezřídkakdy vyvolají podezření, že máte puštěnou nějakou parodii. A ne zrovna povedenou.

Abych ale nejmenoval jen negativa, musím dodat, že když už dojde na akci, kouká se na ní opravdu dobře (jakkoliv je návaznost scén v rámci příběhu a místy i střih pochybný). Díky soubojům se mi film vlastně líbil.

Více si podívanou pochopitelně užijí fanoušci znalí předlohy, pro které mix postav nebude vyloženě španělská vesnice. Snad i proto se nakonec přikláním k pozitivnímu hodnocení. Můžeme ještě polemizovat, zdali je prostor, kterého se jednotlivým aktérům dostalo, adekvátní, to ale zřejmě již závisí na vkusu každého soudruha. Sám mohu pouze zopakovat, že by mi nečinilo problém ani bavit se klidně jen u prachsprostých, čistokrevných bitev všech zúčastněných, byť třeba ve formě kraťasů.

Hodnocení - 70 %

Autor článku - Johnny