Je Josee to tora to sakana-tači nový Šinkai?

23.07.2021

Josee se objevila tak nějak odnikud. Aniž bych o nějakém větším připravovaném filmu dopředu věděl, začal na mě vyskakovat úplně všude. Ze spousty opravdu silně kladných reakcí jsem poznal, že by se mohlo jednat o velmi kvalitní kousek a pustil jsem si ho hned, co to šlo.

Je ale Josee opravdu tak dobrá, jak se všude píše?

Příběh nám představí mladíka Cunea, jehož největším snem je odjet studovat na vysokou školu do Mexika. Pokud by se mu taková příležitost naskytla, musí mít po ruce alespoň nějaký obnos peněz a z toho důvodu se snaží věnovat velké množství svého volného času brigádám.

Jednou při cestě domů zachrání dívku na vozíku, když ji zastaví při sjezdu z prudkého kopce. Ta dívka se jmenuje Josee a kromě ní se blíže seznámí i s její babičkou, která se o ni stará. Když je Cuneo doprovodí domů, nabídne mu Joseeina babička dobře placenou práci.

Když se Cuneo do nové práce vydá poprvé, zjistí, že náplní bude dělat Josee společnost a plnit vše, co si bude přát.

První věc, kterou bych na filmu chtěl pochválit, je jeho audiovizuální stránka. Prostě se na to sakra dobře kouká. Studio Bones se sice nesnažilo o nějakou velkou originalitu, ale animace je na opravdu vysoké úrovni a všechny důležité prvky, které se ve filmu objevují, dokáže zpracovat jednoduše nádherně.

I příběh ze začátku plynul moc hezky. Později se ale začala objevovat stále častější škobrtnutí, kdy to působilo asi tak, jako by někomu z tvůrců nějak ujela ruka, scéna se trhne a rychle se přesune k dalším událostem. Některým, hlavně těm emocionálním, pasážím mělo být věnováno daleko více pozornosti a pokaždé, když se taková scéna objevila, nebyla ani možnost se do ní nějak vžít, jelikož v ten moment už jsme byli v další části. Ve druhé polovině se to zvrtlo úplně a bylo vidět, jak snímek trpí až moc nízkou stopáží. Tady bych byl za ty dvě hodiny opravdu rád.

Příběh byl ale sám o sobě pěkný, a to i přes občasné využívání na sílu dělaných ,,silných scén". Velké množství detailů, narážek a skrytých významů mi dokázalo vytvořit zážitek, kde jsem si mohl sám pro sebe stále něco hledat.

Dvojice hlavních postav byla velice sympatická. Ze začátku velice odlišné charaktery jsou velmi dobře napsané a hlavně skvěle zahrané. Často zapomínám zdůrazňovat práci dabérů, ale dabérka hlavní ženské postavy Kijohara Kaja byla ve své roli prostě skvělá a nemůžu se dočkat, až ji uslyším častěji.

To, čím film ale opravdu trpí, jsou vedlejší postavy. O žádné z nich jsme nevěděli skoro nic, jejich akce většinou nedávaly vůbec žádný smysl, anebo tam byly úplně zbytečně. Největší problém jsem měl s postavou Tecuovy kamarádky Mai. Pokaždé, když se objeví na scéně, tak nedává její chování absolutně žádný smysl. Přitom kdyby jí bylo věnováno aspoň pár minut navíc, abychom ji mohli lépe poznat, tak by mi možná přestala připadat tak neuvěřitelně navíc.


Celkově mohla být Josee velmi dobrým anime filmem, který by se zařadil k těm od Šinkaie nebo ke Koe no katači. Má ale spoustu nedostatků, kvůli kterým můžu jen nechápat samá 10/10 hodnocení a asi na něj za chvíli zapomenu. 70%.


Autor článku - Biasim