Je Black Widow další průměrná Marvelovka?

09.07.2021

Po skoro dvou letech čekání k nám dorazila další filmová Marelovka. Na 'Black Widow' měla pravděpodobně každá skupina lidí nějaké své očekávání. Mainstream chtěl jen další Marvelovku, která bude zábavná a pompézní. Lidé, co se zajímají o filmy hlouběji, si chtěli užít akci ve stylu 'Winter Soldiera', sázející na kontaktnější a přízemnější souboje. Fanoušci 'Stranger Things' přišli na Davida Harboura. A třeba já jsem od Marvelu čekal odpověď na to, proč se Natashin příběh rozhodli vyprávět až teď a jestli už to není tak trochu zbytečné.

Můžu na sto procent říct, že jedna skupinka odejde naprosto spokojená - David Harbour je tam fakt úžasnej. 

'Black Widow' nás zavede do doby, kdy je tým Kapitána Ameriky na útěku. Natasha se rozhodla skrývat se někde v karavanu a byla by bývala v klidu dožila do 'Infinity War', nebýt nedořešeného konfliktu z minulosti a jednoho známého záporáka, co umí číst a napodobovat všechny vaše pohyby. Slavná agentka tedy musí spojit síly se svojí rozvrácenou rodinou a modlit se, že z konfliktu vyvázne jen s naraženým nosem. 

Příběh samotný je pro mě osobně naprosto nepřevratný. 

I prostý příběh však dokáže vykouzlit úsměv na tváří, když je dobře odvyprávěn. Musím říct, že Black Widow funguje zvláště ve chvílích, kdy představuje rodinné prvky. Díky postavám, interakci mezi nimi a ztvárněním partou sympatických herců všichni nováčci perfektně zapadají do Natashiny životní linie a kolikrát ji dokonce převyšují. Kromě již zmíněného Davida Harboura, který si pro sebe krade naprosto každou scénu, chválím i Florence Pugh coby Yelenu. Její postava je uvěřitelná, zábavná a přináší s sebou nadhled a sebeuvědomění. Co se týče Scarlett Johansson, velice se snaží, ale bohužel ve svojí vlastní sólovce dost pokulhává a je upozaděná na úkor ostatních, kteří po ní musí po jejím osudu v 'Endgame' převzít štafetu. Upřímně mi to díky Red Guardianovi a Yeleně nevadí, ale chápu, že leckoho může toto rozhodnutí zklamat. Ukáže nám Black Widow alespoň nějakou pořádnou bitku?

Upřímně jsem doufal, že když se v Marvelu po tolika letech rozhodli ukázat postavu Taskmastera, tak to bude stát za to. Postavu, která má doslova jako schopnost fyzicky napodobovat nepřítelovy pohyby. Postavu, jejíž premisa je jen a pouze v kontaktní akci. Čekal jsem, že ho alespoň nějak smysluplně využijí. Chtěl jsem, aby tvůrci splnili sliby a inspirovali se 'Jasonem Bournem' a 'Winter Soldierem'. Nic takového se bohužel nestalo. Akce je jeden velký CGI bordel. Absolutně se tu kašle na nějakou odolnost postav. Film nebere v potaz to, že Natasha je jen agentka a nemá žádné schopnosti. Upřímně mě to dost mrzí. 

marvel.com
marvel.com

Najde se tu pár světlých momentů, kde se film k něčemu, co vzdáleně připomíná třeba Bournovky, přibližuje. Bohužel tyto momenty jsou krátké, chaotické a často jsou doplňovány výbuchy v pozadí, což celou akci dost ponižuje. Padá se tu z výškových budov, přičemž postava si po pádu jen chytne na bolavé ruce a tím to hasne. Nestříhá se zde tak moc jako v seriálu 'Falcon a Winter Soldier', akce je zde ale bohužel dost rutinní a nevěříte ji. 

Taskmaster jako záporák je naprosto necharismatický. Skrývá v sobě jedno tajemství v podobě "Kdo je pod maskou". Bohužel hned jak se objevila postava, která je Taskmasterem, na scéně, bylo mi vše jasné a žádné překvapení z jeho pozdějšího odhalení se nekonalo. Opět jsem zklamaný a nechápu proč se režisérka Cate Shortland rozhodla takhle oblíbenou zápornou postavu lépe nevyužít. 

Je nám tedy jasné, že skupina, která chce akci 'Winter Soldiera' a výraznou kinematografii, bude trochu zklamaná. Jak spokojený bude Marvel mainstream?

Ačkoli jsem pořád přesvědčen, že 'Black Widow' je ve své podstatě zbytečná Marvelovka, souhlasím s tím, že jako letní blockbuster pořád funguje. Popcorn u ní chutná líp, na Scarlett Johansson a Florence Pugh se dobře dívá, místy pobaví na své poměry spíše vkusným humorem a neurazí. Neurazí ani nenadchne, to je to spojení. 


Rozhodně neříkám, že Marvel udělal krok vedle. Pořád ví, kam a čím má na fanoušky mířit a vsadím se, že pro většinu z vás to bude v pohodě a nad většinou problémů, kterou s filmem mám, se ani nepozastavíte. Najde se tu pár fajn věcí. Pro intelektuály je tu pěkný komentář na jistou Hollywoodskou aférku s MeeToo. Pro geeky je tu spousta odkazů a narážek k rozebírání. Přesahem však 'Black Widow' nevyčnívá a řadí se přesně do těch šedých Marvelovek, které v maratonech můžete v klidu přeskočit. 

HODNOCENÍ - 60%

autor článku - Wade Wright