Je anime Zaklínač sen, nebo noční můra?

24.08.2021

Odhlédneme od toho, že autoři originálního názvu (Nightmare of the Wolf) a tvůrci jeho českého překladu (Vlčí sen) mají odpověď na otázku v nadpisu celkem jasnou. Akorát každý jinak. 

Snad jakákoliv adaptace literárního díla vyvolává u fanoušků značné rozpaky a kontroverzi, dvojnásobně to však platí v případě Zaklínače. Zatímco část příznivců této série se tak nepochybně při oznámení vzniku anime verze na její motivy polévala svěcenou vodou, další zaujali neutrální vyčkávací postoj a zbytek dychtivě vyhlížel, kdy konečně bude možné výsledný produkt zhlédnout.

Již samotný úvod je velmi slibný. Nežli se divák dostatečně rozkouká a seznámí se stylem animace, začne náhle z kreslených postaviček stříkat krev a končetiny létají na všechny strany, což je léčba šokem, kterou rozhodně mohu jen doporučit.

Hlavní postava příběhu, Vesemir, je znalcům universa zcela známá. Pozitivně hodnotím zasazení vyprávění do časové roviny, která nijak nešpiní jak odkaz kánonu, tak do něj oficiálně nespadajících videoher, ba dokonce prostřednictvím náhledu do minulosti dochází k vyplnění určitých mezer, respektive k bližšímu objasnění některých do této doby pouze nastíněných událostí.

V tomto ohledu je v podstatě Vlčí sen tím, čím měla pro svět Harryho Pottera být Fantastická zvířata, než se někomu ve studiu protočila v očích vidina zisku a na úkor peněz začalo docházet k ničení celé série. Tak to hlavně tentokrát se Zaklínačem, zoufale vás prosím, proboha nezku*věte.

Vyobrazení pomyslného vrcholu zaklínačské éry a Vesemira v jeho nejlepších letech má své nezpochybnitelné kouzlo. Atmosféru se povedlo vystihnout takřka na jedničku, přitom si však snímek vystačí s minimem lokací. Delší dobu prakticky strávíme pouze v kaedwenském paláci, ponurých hvozdech a Kaer Morhen.

Osobně mi nicméně u filmu chybí důraznější tah na branku, vybroušenější pointa, zkrátka něco víc. V rámci stopáže je sice co do kompozice všechno v pořádku a nudit se zřejmě nebudete, přesto však postrádám nějaký zvrat, který by mě dokázal skutečně emočně angažovat, což bych přesně od Zaklínače, v jakékoliv jeho formě, očekával.

Nezanedbatelný potenciál měla díky animaci akce, které tu rozhodně není málo. Zatímco na jedné straně si cením například již výše zmíněného „naturalistického pojetí (nejen) lidské anatomie, musím na straně druhé zároveň zatrnout v důsledku občasné samoúčelné snahy o epičnost, projevující se třeba skupinovým používáním znamení. Ač chápu, že právě tohle k anime neodmyslitelně patří, je potřeba si uvědomit rozdíl mezi Zaklínačem a Strážci vesmíru.

V součtu u snímku vidím přece jen více kladů než záporů, neoznačoval bych ho však za žádný revoluční počin. Spíše by se mohlo jednat o jednu z prvních vlaštovek. Snad. 


Hodnocení - 65 %
Autor recenze - Johnny