Je 86 povedené sci-fi anime?

24.06.2021

Těch lepších anime bylo v této bídné sezóně opravdu málo. 86 pro mě ale naštěstí byla jedna z těch nadějí, že by vše nemuselo být tak strašné, jak se zdá. Dokázal si mě ale seriál udržet po celou délku série, nebo se jednalo jen o pěkný rozjezd, který se později začal spíše ztrácet?

Republika San Magnolia se již spoustu let zmítá ve válce se sousední říší Giadian. Místní propaganda všem obyvatelům Republiky hlásá, že všechny boje jsou bez jakýchkoliv ztrát a vše probíhá jen za účasti bezpilotních dronů. To ale není tak úplně pravda. Za 85 oblastmi, ve kterých žijí běžní civilisté, se vyskytuje ještě jedna oblast. 86. Tam jsou odkládáni ti, co podle Republiky nemají žádné právo k tomu žít normálně. Oni vlastně ani živí nejsou, jelikož je za lidi nikdo ani nepovažuje. Jaký je ten důvod, proč zrovna oni? Hnědé vlasy, špatná barva očí, jednoduše se nenarodili jako ,,ta čistá rasa". Tito obyvatelé bojují a nasazují své životy jako piloti „bezpilotních" dronů.  

Příběh sleduje Lenu, mladou zaměstnankyni armády, která je právě přidělena jako „dozorce" jednotky Spearhead. Prací dozorce je z klidu za obrazovkou kontrolovat všechny akce dronů a jejich pilotů nejen na bojišti. Lena se brzy dozví, co je tato jednotka zač. Skupina lidí, která dohnala spoustu předchozích dozorců k sebevraždě. Hned jí dojde, že se opravdu nebude jednat o lehkou práci. Po prvním hovoru s vůdcem této skupiny Šinem se mezi nimi začne vytvářet silné a zvláštní pouto. 

Samotný příběh a zpracování na první pohled připomíná typické mecha anime. Už v prvním díle se ale vyrojí velké množství zajímavých a nepříjemných otázek a poznáme, že se o béčkový seriál o robotech jednat nebude. Svět je pořádně představen také dost brzo a už v prvním díle máme šanci cítit velice nepříjemné pocity z fungování světa, který nám právem může něco připomínat.  

Prvních pár dílů velmi pěkně ubíhá, otázky se množí a občas se dočkáme i nějaké té odpovědi. Poté nadejde střední část, která velice zvolní. Někomu by se to přímo líbit nemuselo, ale mně osobně lehké upuštění od soubojů a větší zaměření se na vztah hlavních postav, který probíhal vlastně jen přes sluchátko, naprosto vyhovoval. Vztah je tu vykreslen opravdu pěkně a vývoj člověka, který nikdy nezažil nic špatného, s těmi, za jejichž největší chybu bylo považováno už narození, byl opravdu hezky provedený. 

Teď bych se ale měl dostat k prvnímu záporu, a tím je konec série. Máme šanci vidět jedenáct dílů. To je celkem standardní krátká délka. To by se ale závěr nesměl dát do devátého dílu. Tam by se vše dalo pěkně ukončit a samotné dva poslední díly by byly pěkným začátkem série druhé, která byla oznámena již podezřele brzy.  

Co se týče animace, jedná se o naprosto typický kousek z dílny A-1 Pictures. Je to prostě to samé, co jsme už viděli ve Sword Artu nebo v Šigacu wa Kimi no Uso. Neurazí, ale ani nenadchne. Je ale vlastně velké překvapení, jak si s touto adaptací samotné A-1 Pictures poradilo. Není snad žádným tajemstvím, že jim sice jdou jejich originální série, ale adaptace většinou dost kulhají. Od Modrého exorcisty, přes Fairy Tail až po již zmíněný Sword Art Online. Po všech těchto sériích se zde jednalo o velice příjemné překvapení.


Celkově je 86 jednou z těch nadprůměrných sérií momentální sezóny. Za těmi nejlepšími zimními kousky to je stále ještě pozadu, ale v momentální sestavě to rozhodně potěší. 70%


Autor článku - Biasim