Jaký byl Svět knihy 2021?

30.09.2021

Ve čtvrtek proběhlo slavnostní zahájení veletrhu Svět knihy a hned na začátku upřímně říkáme, že atmosféra nás ihned zcela pohltila a jednoznačně doporučujeme si příští rok udělat čas a všechno zažít na vlastní kůži, neboť i když si můžete přečíst naše dojmy z celého průběhu akce, nikdy neobsáhneme tolik detailů, jaké spatříte a zažijete při osobní návštěvě.

Čtvrtek

Úvodní den zde bylo zde málo lidí, takže panovala pohoda a klid. Okolo oběda proběhlo i slavnostní otevření stánku Francie (čestný host festivalu), kterého se zúčastnil i francouzský velvyslanec Alexis Dutertre. Ten se k celé akci vyjádřil takto:

,,...Je potřeba bojovat na úrovní Evropské unie, aby byla zachována podpora literární umělecké tvorby, abychom zůstali nezávislí, autonomní, jako jsme doposud. Máme příležitost ukázat, že co je opravdu důležité, je evropská identita, evropská totožnost...Tento ročník veletrhu je také věnován osobnosti, která je symbolem toho, co spojuje Českou republiku a Francii, spisovateli Milanu Kunderovi. Mezi hosty bude několik osobností, které se věnovaly Kunderovi. Je to příležitost ukázat, jak si vážíme této osobnosti a jeho díla." (zdroj - lidovky.cz)

Proběhl přípitek a představil se program na následující dny. Bohužel, v pozdějších hodinách veletrhu jsme pro sebe nenašly moc zajímavý program, tak jsme čas využily k procházení a objevování stánků.

Hodně povedený stánek mělo nakladatelství Host. Neonový nápis se krásně vyjímal mezi ,,jednoduchou" výzdobou ostatních okolo. Narazily jsme u nich na českou autorku Young Adult knih Kateřinu Šardickou. Můžete od ní znát například knihu Zmizení Sáry Lindertové, se kterou vyhrála cenu Hvězda Inkoustu.

Samozřejmě nesmíme zapomenout na ohromný stánek Albatros media, který svojí velikostí všechny zastínil. Množství nakladatelství, co pod ně spadají, je až neuvěřitelné. Jedná se o Albatros, CooBoo, Fragment, ale třeba i Egmont a velkou spoustu dalších, často menších nakladatelství.

Spoustu lidí určitě potěšilo, že většina nakladatelství měla krásné slevy. Stánek Knihy Dobrovský nás překvapil nejvíc, neboť některé jejich tituly měly slevu až 50 %. 

Co už příliš nepotěšilo byly ceny jídla a pití. Někdy až nesmyslné částky za občerstvení, které byste si běžně koupili o polovinu levněji. Ale to už je typický úděl podobných festů, proto zpátky ke knihám

Pátek

Pátek se už trochu rozhýbal. Přišlo se podívat více lidí a program byl již přívětivější pro vícero návštěvníků. V propagačním článku na akci jsme zmiňovaly rozhovor s Victorií Mas, jenž měl proběhnout právě v tento den, ale ten se bohužel musel zrušit a nám se nepodařilo zjistit, z jakého důvodu. Tak snad příště.

Místo něj jsme se stavily na besedu nakladatelství Argo - Edice Fantastika. Bylo nám představeno spousta nových titulů, ať už se jednalo o beletrii nebo komiksy. Dozvěděly jsme se i pár historek přímo z redakce. Některé z nich byly vážně povedené, zejména redaktoři Richard Klíčník a Martin Šust hodně pobavili. Pověděli nám něco o devítidílné sérii Mycelium, do které nyní přibyl nový šestý díl. Sérii prý určitě dovydají v hardbacku, ale co se týká prvních tří dílů, tak je už seženeme jenom v paperbacku. Chápu, že se jim nevyplatí dotisk harbacku, ale naše knihomolské srdce pláčou.

Sobota

Nejnabitější a nejzajímavější den byla jako vždy rozhodně sobota.

Taky to odpovídalo počtu lidí, v některých místech se nedalo skoro hnout. Jako první jsme navštívily YOLI talk s Annou Musilovou, českou autorkou knihy Tamařino Souhvězdí a Černooká.

Obě knihy jsme četly, a proto bychom vám rády doporučily zejména Tamařino Souhvězdí. Černooká je taky fajn, ale je na ní hodně vidět, že se jedná o autorčinu prvotinu. Yoli talk show se účastnil i Radek Blažek, který pracuje jako marketing copywriter v Euromedia Group a Karolína Skácelová, kterou můžete znát jako knižní blogerku pod přezdívkou @penny_and_books. Téma debaty bylo - Jak spojit roli autorky s rolí překladatelky?. Za nás povedené a padly celkem dobré body. Jako třeba, že není dobrý nápad pracovat a zároveň studovat.

Poté jsme navštívily Sraz Knižních závisláků. Jedná se o besedu/akci pořádanou nakladatelstvím Knihy Dobrovský. Abychom vysvětlily, co jsou to Knižní Závisláci. Jde o početnou facebookovou skupinu, kde se komentují a hodnotí knihy.

Moderátoři Kateřina Valterová, šéfka Dobrovského, a Adam Pýcha, autor knihy Druhá Šance, byli hodně sympatičtí a jednalo se o besedu, kterou jsme si hodně užily. Společně s nimi tam byla i Veronika Saforková, která díky Knižním závislákům vydala knihu Deník Šílenství. Na začátku proběhl křest obou knih.

Mluvilo se o nových knihách napříč žánry, takže na své si přijde opravdu každý. 

Celkem nás zaujala nová Sci-fi Počítání Hvězd od Mary Robinette Kowal. Taky se zde zmínil nový thriller od Lisy Unger - Cizinky ve vlaku. Ohledně této knihy nás čekalo překvapení, protože jsme všichni dostali recenzní výtisk. Což znamená, že se budete moct těšit na naše dojmy. Doufejme, že článek stihneme před vydáním knihy.

A jako poslední jsme se mrkly na besedu nakladatelství CREW - Vážná témata v japonském komiksu, kterou nás provedla Anna Křivánková. Jak název vypovídá, v téhle besedě nebyl moc prostor pro vtipy. Válka a výbuch atomové bomby byly pro Japonsko opravdu těžké a když už se něco dostalo do mangy, tak to bylo vážně surové.

Celkově jsme se celou sobotu setkávaly s problémy, že se dvě přednášky, které nás zajímaly, odehrávaly naráz. Což nebylo příjemné, ale nakonec jsme s výběrem spokojené. A hádáme, že stejný problém bude mít každý, koho zajímá o trochu víc, než jen jeden žánr. 

Neděle

Vzhledem k pomalému ukončování akce byl tento den nejméně zajímavý.

Posledních pár rozhovorů a autogramiád se ale i tak neslo v příjemné atmosféře

Podle nás nejvíce zajímavým programem byla beseda/autogramiáda Aleny Mornštajnové, které teď vyšla kniha Listopád. Byla veselá, na všechny se usmívala a prohodila s diváky i několik vět. Společně s ní tam byl Laurent Binet, francouzský spisovatel, na kterém bylo vidět, že je rád součástí této akce. U nás vyšla jeho kniha Civilizace, která získala ocenění Prix de l'Académie française a může potěšit hlavně lidi, které baví koncept ,,převrácených dějin", kdy v příběhu dostanete zcela odlišný historický vývoj událostí. Pokud vás zajímá přesně, o co jde, stačí si přečíst anotaci knihy:

Román Civilizace stojí na této hypotéze: 
Atahualpa, vládce Incké říše, se vylodí v Evropě Karla V. Habsburského. Jak to zde vypadá? Španělská inkvizice, Lutherovy reformy, rodící se kapitalismus. Zázračný vynález knihtisku, díky němuž promlouvá papír. Monarchie, vyčerpané nekonečnými válkami a bez ustání ohrožované Turky. Moře sužovaná piráty. Kontinent drcený náboženskými a dynastickými sváry. Ale především týraný, vyhladovělý, bouřící se lid, toledští Židé, granadští Mauři, němečtí rolníci: možní spojenci. Z Cuzca do Cách a hlavně až do bitvy u Lepanta - to je trasa vyprávění o převráceném chodu dějin, o ovládnutí světa, k němuž vlastně mohlo dojít.

Mohlo se to stát. Chybělo málo - jen tři věci: kdyby měli indiáni koně, kolo a ty správné protilátky, ubránili by se konkvistadorům a museli bychom přepisovat dějiny.

Veskrze se dá říct, že i přes rozvláčnou atmosféru jsme si to užily, a stejně jako první den jsme odcházely příjemně naladěné.

Na konec bychom chtěly zmínit výherce anticeny Skřipec, protože je okolo toho zase velké pozdvižení.

Získalo ji nakladatelství Knihy Dobrovský, které získalo již čtvrtou anticenu od roku 2014. Pokud byste náhodou nevěděli, oč jde, pak Skřipec udílí každoročně Obec překladatelů, a to za překladové dílo, které vykazuje závažné nedostatky v převodu z cizího jazyka do češtiny. V případě KD se nejvíce zmiňují tituly Na větrné hůrce, Malá Dorritka či Pes baskervilský.

Adam Pýcha, marketingový ředitel Knihy Dobrovský, podotkl, že nebyl informován o tom, že tuto anticenu dostanou, a proto nemohli připravit adekvátní reakci. Do teď se k tomu jinak nevyjádřili, ale my bychom řekly, že dostat cenu tolikrát za sebou už něco znamená.

Na veletrhu se vystřídalo opravdu spoustu velkých jmen.

Ať už vezmeme ty francouzské, jako třeba Benoît Duteurtre, autor knihy Holčička a Cigareta, Jean Dominique Brierre, od kterého můžete znát třeba knihu Milan Kundera - Život spisovatele a Penelope Bagieu, jejíž knihy ještě nebyly přeložené do češtiny. Mluvíme zde třeba o knize Brazen: Rebel ladies who rocked the world. Jedná se o grafickou novelu, neboť Penelope je především ilustrátorka.

Co se týká českých jmen, mohli jste potkat Michala Viewegha, autora mnoha románů, podle kterých vznikly i celovečerní filmy, nechyběla zde ani Alena Mornštajnová, která zde především představovala její poslední počin Listopád, ale většina z vás ji bude určitě znát jako autorku knihy Hana. A rády bychom také zmínily Janu Bernáškovou, herečku, kterou můžete znát z filmu Pohádky pro Emu, ale nově se teď stala i autorkou knihy Coura.


Kdybychom měly shrnout všechny dny v kostce, tak až na menší nedostatky ( kupř. zvuk při některých besedách, občas nebylo slyšet, anebo slabý program na úvod a konec) to bylo skvělé. Tolik lidí, co milují knihy jako my, na jednom místě, tolik známých spisovatelů a tolik stánků (nejen) s knihami. Hotové knihomolské nebe!

Za nás je Svět knihy rozhodně jedna z nejlepších akcí zaměřená na čtenáře v ČR. Příští ročník si jistě nenechte ujít, byla by to vážně škoda. 


Autorky článku - Kate a Kiki