Jak velké zklamání je Šúmacu no Valkyrie?

14.08.2021

Nové anime od Netflixu - Šúmacu no Valkyrie - se objevilo tak nějak odnikud. Nikdo až do poslední chvíle nevěděl, že se tato adaptace chystá a většina na to přišla až ve chvíli, kdy je na to upozornila aplikace Netflixu. Ta zbylá část se o této sérii dozvěděla až v momentu, co slyšela všudypřítomné nadávání na vše, co se v tomto anime odehrává.

Příběh, ve kterém uvidíme třináct bohů a třináct lidí v boji jeden na jednoho, zněl sice jednoduše, ale poutavě. Když jsem tedy nějakou chvíli před vydáním zjistil, že se něco jako Šúmacu plánuje, tak nemůžu říct, že bych se netěšil. V den vydání se začaly všude objevovat až neuvěřitelně záporné ohlasy, ale i tak jsem sérii dal šanci. Je tedy opravdu tak špatná, jak se říká?

Dobře, nebudu to tu zbytečně zdržovat a rovnou se dostanu k věci. Ano, je. Je strašně špatná. Proč tomu ale tak je?

Jak už jsem zmínil, samotný námět je velice jednoduchý a po stránce příběhu se nenabízí moc překvapivých záležitostí. Bohové hlasují o tom, zda mají nechat lidstvo žít. Když vidí všechny války a zvěrstva, co se tu u nás dějí, skoro všichni se shodnou na tom, že už je lidstvo tak zkažené, že je nejlepší možností náš život ukončit. V ten moment se ale ozve jedna valkýra, která bohům připomene jeden prastarý zákon, který dává lidské rase ještě jednu možnost k přežití. Tou možností je souboj lidí proti bohům, přesněji - třinácti soubojů jeden na jednoho.

To je dle mého úplně všechno, co o příběhu až do konce potřebujeme vědět. Ano, tvůrci se občas pokusili nám sdělit něco více, ale těch informací je tak málo a jsou tak předvídatelné, že už za chvíli nějaký příběh začnete ignorovat.

Já jsem ale Šúmacu rozhodně nesledoval z toho důvodu, abych si pouze užil příběh, takže jsem schopný ho tiše přehlédnout. To, co jsem chtěl, je spousta skvěle naanimovaných a originálních soubojů.

Rovnou u té animace můžu začít.

Už jsem si myslel, že mě letos svou špatnou kvalitou nepřekvapí více nic jiného, než Nanacu no Taizai, ale ne, i to bylo překonáno. Jak bych vám to nějak jednoduše popsal. Ano, už vím. Představte si powerpointovou prezentaci. Přesně tak každý ze soubojů vypadá. Ono to je ale vlastně asi jedno, jelikož ve všech třech duelech, které nám byly představeny, neuvidíme i přes velký potenciál vůbec nic zajímavého. Souboj Dia s Adamem probíhá úplně totožně, jak by mohlo probíhat úplně jakékoliv utkání kohokoliv jiného a na nějaké specifické schopnosti se tu nehraje. Ale vy se ani nemáte čemu divit, jelikož přes tak špatnou kresbu byste nic originálního ani nebyli schopni pochytit.

Na tom všem je ale jedno velké plus, kterým je, že už není nutné nadávat na nic jiného. Protože série prostě nic jiného nenabízí. Nic kladného, nic záporného, prostě nic.


Jedná se o nejhorší anime vůbec? Samozřejmě že ne, ale stále nejsem schopný udělit více než 10%.


Autor článku - Biasim