Jak přežít třetí After (a nezbláznit se)

11.09.2021

Stejně jako v minulém roce, i letos nás svým zjevením „poctilo" další pokračování After. A překvapivě... stále to jde natočit ještě hůř než minule.

Původně jsem tuto recenzi chtěl psát jako manuál přežití pro muže, které jejich přítelkyně či ženy vytáhnou na tuto pecku do kina. Jenže jsem po tom, co jsem tento „vrchol kinematografie" spatřil, ztratil veškeré iluze o tom, že by tohle mohl někdo s klidem rozdýchat.

Na začátek musím říct, že rozhodně nepatřím mezi cílovku, na kterou film míří. Neskáču tedy radostí, když se dozvídám, že podobný film vznikne, ale i tak jsem mu v rámci své úchylky „musím vidět všechno" schopný dát šanci. I přes tuto skutečnost dokážu s klidem říct, že jednička byla v rámci mezí povedenou teen romancí, jež fanynky poslala do kolen a „těm ostatním" s trochou štěstí nevypálila oči. Jinak řečeno - nebylo to tak zlé, aby se na to nedalo dívat. Vlastně to bylo docela v pohodě. Hlavní dvojka v podání malého Lorda Voldemorta (Hero Fiennes Tiffin) a mladší ze sester Langfordových (Josephine) měla chemii, která dokázala veskrze průměrný romantický příběh udržet nad vodou. Jenže co fungovalo v jedničce, další díly už postrádají.

I s tréninkem v podobě „přežití" minulých dílů jsem si však sáhl na dno psychických sil. Pravdou totiž je, že pokud jste střízliví nebo psychicky příčetní, asi ten film prostě nedáte. Umím si představit, že se najde několik málo hardcore fanoušků, kteří budou nadšeně vískat, jak je to celé nádherné, ale opravdu jich nebude moc. Třetí After totiž podle všeho vykastroval i svou knižní předlohu, takže je ve finále naprosto bezduchým filmem, kde se nestane prakticky nic zásadního. Skutečnost s knižní předlohou sice napřímo potvrdit nemůžu, protože až takový sebemrskač nejsem, ale po krátké rešerši mohu s klidem říct, že se na tomto názoru shoduje prakticky každá čtenářka (protože sérii čtou hlavně dívky), která si našla čas a napsala recenzi na film.

Příběh je naprosto o ničem. Jenže ne takovým tím „hezkým" způsobem, kdy vás i přes svou záměrnou jednoduchost a naivnost baví (jako tomu bylo třeba u jedničky). Tady vás ta jednoduchost otravuje a neskutečně vytáčí. Hlavní problém lze asi hledat v tom, že v trojce jsou údajně vynechány stěžejní příběhové linky z knihy, ze kterých tady zůstávají prakticky jen dva zvraty. Dořešení otcovského dramatu z dvojky a závěrečné (pomyslné) „kopnutí do Hardinových koulí". Nechci tím tvrdit, že tyto zvraty jsou nějak zajímavé nebo kvalitní, ale je to aspoň „něco". Což musím v té velké a neforemné hromadě „ničeho" aspoň trochu ocenit.

V rámci pekelné stopáže 99 minut tady v několika smyčkách sledujete, jak se Hardin a Tessa pohádají, pak si vesele zasouloží,  znovu se pohádají, zasouloží, pohádají se a zasouloží. Ne, opravdu nepřeháním. Tohle je doslovný popis toho, co se děje mezi dramatem jedna a dramatem dva. Smyčka se třikrát otočí, než se konečně dostanete do finále. Člověk si říká - aspoň se na to dobře dívá - jenže chyba lávky.

Dobře, asi bych dokázal pochopit, kdyby se toho příběhu v tomto formátu chopil někdo, kdo by z toho natočil klasické dvouhodinové péčko. Ale tady se míří na pubertální publikum, takže formát se musí vlézt do ratingu doporučených 12 let. Jinak by kasičky necinkaly a tvůrci by měli po srandě.

Podobně to asi vidí i herci ve vedlejších rolích, protože jinak si nedokážu vysvětlit, že od jedničky byli vyměněni prakticky všichni. Kromě Tessy a Hardina vidíte prakticky pokaždé úplně jiné tváře, které hrají stejné postavy.

Pro nezaujatého diváka je tak třetí After naprostým bizárem. Občas je to aspoň k smíchu, například scéna s kondomem ve vířivce nebo gigantická kostka ledu, ale většinou je to spíše k pláči. Absolutně nesoudím nikoho, komu se to líbí, ale pro mě tohle byla instantní bolest. A stejně to bude mít asi spousta nezaujatých chudáků, kteří se nešťastnou shodou náhod objeví v kině se svou drahou polovičkou.


Ve finále tak nemám na After We Fell prakticky co pochválit. Musím uznat, že Hero Fiennes Tiffin a Josephine Langford se snaží, ale to je tak všechno pozitivní. Umím si představit, že pokud by ve filmu bylo pár aspoň trochu zajímavých dějových linek navíc, asi by se na to dalo dívat o něco lépe, ale tohle je jednoduše něco příšerného.

 Chápu, že prvotní nálet fanynek to možná zaplatí, ale zcela reálně ten film nemá daleko k odpadnímu hodnocení. Což je u kino produkce jednoduše ostuda.

Hodnocení - 20 %

Recenzi napsal - Nevka