Jak ovlivní energetická krize cenu lístků do divadel a na kulturu obecně?

04.09.2022
Že současná situace na energetickém trhu zasáhne více segmentů než jen bydlení a obchod, to je asi všem jasné. Spíše se už jenom ptáme jak moc. ČTK (Česká tisková kancelář) například zajímalo, jak se zvyšování cen energií promítne do ceny lístků do divadel. A odpověď vás asi příjemně překvapí.

 

Že současná situace na energetickém trhu zasáhne více segmentů než jen bydlení a obchod, to je asi všem jasné. Spíše se už jenom ptáme jak moc. (Česká tisková kancelář) například zajímalo, jak se zvyšování cen energií promítne do ceny lístků do divadel. A odpověď vás asi příjemně překvapí.

Co se týká pražských divadel, pak drtivá většina z nich v dohledné době, nebo aspoň minimálně do konce roku, s navyšováním ceny nepočítá. Až na Národní divadlo, které zvedne ceny cca o 15 % u činohry, opery a části baletních představení. Vedení divadel prozatím nachází jiné možnosti, jako pronájem nevyužitých prostor, zkrácení topné sezóny a snížení počtu premiér, další se zase odvolávají na již dlouhodobé problémy s cenami energií a zvýšení vstupného tak již proběhlo pár měsíců zpět. 

„Předpokládám, že do úzkých se dostanou i všechny nízkopříjmové divadelní profese, což může mít taky velký vliv na celý kreativní sektor. Nečekáme tedy lehké období, ale jsme připraveni situaci řešit s ohledem na míru překážek, které nám stojí - a budou stát - v cestě," řekl například pro ČTK ředitel Švandova divadla, Daniel Hrbek.

Otázkou ale samozřejmě je, co se nakonec skutečně stane. Málokdo totiž ví, jak se budou ceny energií nadále vyvíjet a s čím přijde Evropská komise, jež má sjednotit další postup. Pokud se totiž situace nijak radikálně nevyřeší, hrozí nám opět drastické odstavení dost podstatné části kultury, tentokrát z úplně jiného důvodu než je nemoc. 

Jak připomíná pan Hrbek, nejenže by v tu chvíli byly obtížně zaplatitelné zálohy, ale také zaměstnanci divadla, kteří by potřebovali přidat, neboť se se stejným problémem jako jejich divadlo potýkají oni doma. Co je však nejhorší, toto se netýká samozřejmě jen divadel v celé ČR, , ale i knihoven, kin, muzeí , velkých přednáškových a koncertních sálů. Tam všude se spotřebovává dost elektřiny na světla a potřebnou techniku.

Kultura to zkrátka bude mít dalších pár měsíců opět složité a nezbývá než pevně věřit, že to z drtivé většiny všechna zařízení ustojí. 


Autor textu - Michal Černý
Zdroj informací - České noviny