Jak dopadlo 'Army of the Dead' Zacka Snydera?

23.05.2021

Jakožto obrovský fanoušek žánru jsem byl prostě nadšený, že se Zack Snyder vrátí k zombie filmům. I v kontextu jeho osoby mi to dávalo smysl. Abychom se pochopili, nejsem z 'JLA: Snyder Cut' tak moc odpálen, jako většina. Ten film jsem si v mnoha ohledech užil, byl rozhodně lepší než Whedonova verze a chápu, že se Zack snažil využít svoji poslední šanci u DC a narval do toho, no prostě všechno. Jsem si vědom toho, že 'Snyder Cut' se musí brát v kontextu díla a nedá se hodnotit jako kterýkoli jiný snímek. Když však nebudu film ani kriticky odsuzovat a řeknu jen svůj subjektivní pohled, i tak se dostanu k tomu, že mě to prostě nebavilo. Přál jsem si, ať už se na to Snyder vykašle a začne zase točit něco jednoduššího, kde se reálně nebude tak moc utápět v sobě samém. 

'Army of the Dead' byl přesně ten film, který jsem potřeboval. Neočekával jsem žádné Oscarové drama, neočekával jsem ani nějaký významný zlom v zombie žánru. Chtěl jsem prostě řezničinu, nabušeného Davea Bautistu s M4 kropícího haldy zombíků, monumentální záběry na zničené Las Vegas a možná nějaký lehčí humor ve stylu staré dobré 'Armády temnot'. Potřeboval jsem po té dlouhé štaci s Warner Bros. u nového Snydera pořádně vypnout a vyvalit se na sedačce s kbelíkem popcornu. Dopadlo to ale podle mých představ?

Film je jednoduchý, postavy jsou průměrné až archetypální. Od prvního momentu poznáte, kdo je klaďas a kdo záporák a poznáte bez problému i základní oblouky, kterými se příběh vydá. Tohle vše vám Zack tradičně zabalí do jeho typického vizuálu. Ten je po dlouhé době zase zajímavý. Režisér na rozdíl od 'Justice League' opouští od zpomalovaček a ujíždí si na novém prvku, jenž je použití vintage objektivů využívající velmi malé hloubky ostrosti. Tenhle prvek si vyzkoušel už ve snové pasáži s Jokerem (JLA) a upřímně je dle mého názoru docela fajn a neokoukaný. Zpomalené záběry pak využívá jen v momentě, kdy se opravdu hodí a díky tomu to vše působí zase svěže. 

Chválím tedy Snydera za jeho úlohu coby DoP (director of photography). Kde ho pro změnu zas tak moc chválit nemůžu je režie jako taková. Jak jsem zmínil, 'Armáda mrtvých' je z pohledu hloubky postav dost béčkový snímek. To nic nemění na tom, že celá premisa je dost zábavná a dalo se z ní vytěžit mnohem víc. Spousta nápadů na papíře musela znít opravdu skvěle a já se těšil, jak budou kreativně využity. 

Máme tady:

Město, kde neplatí žádná pravidla, organizované inteligentní zombíky, taktéž motiv peněz a pochroumanou morálku postav. Bohužel místo toho, aby se film soustředil na akci jako takovou a navodil nám nějakou pořádnou atmosféru, se režisér rozhodl děj značně obkecávat. Nemůžu říct, že to na svoji stopáž neubíhá svižně, ale taky se neubráním pocitu, že by to celé sneslo minimálně o půl hodinu méně. Psychologií postav trávíme více času než je zapotřebí, a jelikož jsou samy o sobě tak ploché, po čase to začne bít do očí. 

Ten film jakoby nevěděl, čím chce být. Dějí se tam šílené a nelogické věci, které byste možná v rámci žánru odpustili. Vše se však bere až podezřele moc vážně, a tak vlastně nevíte, jakým způsobem si to máte vyložit. Celé to jede tak trochu na půl plynu, a to i včetně režiséra. Kdykoli film nadhodí prostor pro kreativní nápad, dostaneme to, co očekáváme. kdykoli se příběh vydává k nějaké zajímavé peripetii, dostaneme tu nejsnazší možnou cestu, jak z ní ven. Nevadilo by mi to tak moc, kdyby se tento jev neukazoval na samotném zombie násilí. I když zde nalezneme povedené gore efekty rozkousaných hlav apod., měl jsem obrovský problém s tím si takovou pasáž užít. Nemělo to takové to srdíčko, nebo jak to popsat. Označil bych celý projekt jako ,,tak trochu líný film".

Obrovsky oceňuji snahu vrátit se zpátky ke kořenům. Nahlédnu-li však do minulosti, uvědomuji si, že 'Úsvit mrtvých' byla o dost zábavnější jízda. Neměl sice tak krásné záběry, neměl tak drahou výpravu, ale sálala z něj radost. Pokud budu brát 'JLA: Zacka Snydera' jako nějakou masturbaci režiséra, 'Army od the Dead' je pak takové to prázdné potom. Ten film je "pěknej", musím říct, že jsem opravdu rád, že se do tohohle žánru po letech znovu pustil, ale není to zdaleka tak super, jak by mohlo být.


Suma sumárum, do filmu jsem šel s nízkým očekáváním a dostal jsem přesně to, co jsem chtěl, ale ani o chlup navíc. Zack Snyder mě baví o dost více v téhle přízemnější rovině, kde mi každou sekundu neukazuje své velké ego. Je to krásné na pohled, ovšem radost ze sledování je velice kolísavá. Herci jsou sympatičtí, Dave Bautista rozhodně nezklamal, a i přes to, že hraje typickou postavu vedle hromady dalších typických postav, zachovává svoje charisma a místy i humor. Film má hromady zajímavých nápadů, které místy prezentuje méně promyšleně, než bych doufal. Moje svědomí mi však nedovoluje tomu zbytečně moc vytýkat, protože to od prvopočátku neberu vážně a opravdu jsem od toho neočekával moc. S tímto odstupem si myslím, že se dá film i celkem užít.
HODNOCENÍ - 60%

autor článku - Wade Wright