Invalida – Výborná černá komedie o vozíčkáři a jeho cestě za pomstou

15.04.2023

Sejdou se Rus, cikán a vozíčkář v muzeu. To není začátek vtipu, ale výjev z nové slovenské komedie Invalida. Ta ukazuje, že když se spojí zajímavý námět a tvůrci se smyslem pro humor, může z toho vzniknout neskutečně zábavná podívaná.

Laco pracuje v muzeu jako údržbář a je známý pro svou výbušnou povahu. Když v záchvatu vzteku rozbije synovi rádio, snaží se mu sehnat nové. Naletí ovšem na inzerát podvodníků, kteří ho okradou, zmlátí a hodí do kanálu, kde ho najde cikán Gabo. V nemocnici Laco zjistí, že nemůže chodit. Když mu policie nechce pomoct s dopadením pachatelů, vezme spravedlnost do vlastních rukou. A vozík mu v tom nezabrání.

Film se od začátku nijak netají tím, že je primárně komedií. Navíc hodně černou, která se nebojí dělat si legraci z čehokoliv, včetně postižení hlavního hrdiny. Po návratu domů z nemocnice například zní z televize písnička Sám s nohami na stole. Humor hraje prominentní roli a snímek nejednou zvládne vyvolat záchvat smíchu. Vtipy totiž nejsou prvoplánové, ale je z nich cítit, že při jejich psaní někdo přemýšlel. Samozřejmě se najde i několik slabších míst, například pasáž v romské osadě, celkový poměr však vyznívá naprosto jednoznačně ve prospěch povedených scén. Svérázný humor a cynické poznámky pravděpodobně nesednou každému, v dnešní době je ale nekorektní humor opravdu osvěžující a jsem rád, že se tvůrci nebáli jít až za hranu slušnosti.

Prakticky veškerý děj se odehrává v minulosti a vypráví ho Gabo policistům na stanici – během toho mimochodem vzniká hned několik komických situací. V popředí stojí klasická revenge story s tím rozdílem, že absurdní postava vozíčkáře z celku dělá primárně ujetou zábavu. Kromě pomsty řeší hlavní hrdina i rodinné problémy, protože s ním přestala mluvit manželka a chce se rozejít. Na pozadí běží ještě zápletka se zkorumpovaným starostou, která se později propíše do osudů Laca. Zároveň slouží jako komentář (nejenom) k dnešním populistickým politikům. Rozmanitost dějových linek se odráží ve skvělé práci s detaily, kdy se během vyprávění zdánlivě nedůležité věci časem ukáží jako klíčové.

Příběh je sice místy zrychlený a jednotlivé scény občas působí až nahodile, zážitek to však rozhodně nijak nekazí. U linky s mafií nelze čekat zápletku jako z filmů o gangsterech, stejně tak výjevy z manželského života se nedají srovnat například s Manželskou historií od Netflixu. Invalida se o to ani nesnaží, takže by nebylo úplně fér ho za to výrazněji kritizovat.

Důvodem, proč všechno dohromady tak dobře funguje, jsou výborné postavy. Ústřední dvojice v podání Gregora Hološky a Zdeňka Godly má mezi sebou parádní chemii a jejich bizarní vztah je tahákem snímku. Ani další aktéři rozhodně nezaostávají. Ať už to jsou podivní mafiáni, charismatický ruský vrátný v muzeu, většinu stopáže zamlklá manželka, nebo duo detektivů, z nichž jeden je spisovatel a snaží se každý případ dramaticky zaznamenat. V kombinaci s hravostí tvůrců tahle sebranka tvoří dokonalý komediální guláš.

V neposlední řadě stojí za zmínku i technické provedení. Speciálně práce s kamerou, která dokáže naplno využít celkového prostoru za pomoci statických záběrů, zaslouží obrovskou pochvalu. Snímek díky tomu nepůsobí jako další levný pásový výrobek. To stejné hudba, a především ústřední motiv, který dokáže naprosto přesně vystihnout celkovou náladu filmu.


Hodnocení

Invalida je perfektní komedií, která až na pár výjimek nemá hluchá místa. Takhle moc jsem se v kině opravdu dlouho nesmál. O to větší radost mám z toho, že se jedná o slovenský film a našim sousedům patří velké uznání. Být příběh stejně kvalitní jako vše ostatní, jednalo by se v rámci žánru o téměř dokonalé dílo.

80 %


Autor recenze – Steven47