Instalatéři z Bílého domu aneb jak svrhnout prezidenta!

19.12.2022

Pětidílný seriál White House Plumbers (Instalatéři z Bílého domu), který natočil držitel ceny Emmy® David Mandel (seriál HBO „Veep“) s Woodym Harrelsonem a Justinem Therouxem v hlavních rolích, bude mít premiéru v březnu 2023 na HBO a HBO Max. 

Howard Hunt (Woody Harrelson) a G. Gordon Liddy (Justin Theroux) omylem svrhli prezidentský úřad, který se horlivě snažili chránit. Tak zní oficiální popis seriálu, což historií nepolíbenému divákovi asi moc neřekne. Naštěstí je seriál založen na knize Integrity právníka Egila „Buda“ Krogha, z jejíž anotace se dozvíme poměrně více o tom, co vlastně budeme sledovat:

„V roce 1971 si Egila „Buda“ Krogha zavolal John Ehrlichman, jeho mentor a klíčový důvěrník prezidenta Richarda Nixona, na schůzku za zavřenými dveřmi do odlehlé kanceláře v západní části Bílého domu.

Krogh si myslel, že přichází na schůzku, na níž se bude diskutovat o programu kontroly drog, který byl zahájen během jeho poslední cesty do Jižního Vietnamu. Místo toho mu byla předána složka a odpovědnost za SIU, Zvláštní vyšetřovací jednotku, později nechvalně proslulou jako „Instalatéři“. Tato jednotka měla vyšetřovat úniky přísně tajných vládních dokumentů, zejména Pentagon Papers, do tisku. Prezident považoval tento úkol za klíčový pro národní bezpečnost. Nixon prohlásil, že chce, aby jednotku vedl „skutečný parchant“. Místo toho dostal učenlivého, horlivého a do puntíku loajálního Buda Krogha.

V tu chvíli dostal Krogh práci, která vedla k jednomu z nejslavnějších spiknutí v prezidentské historii a k pádu Nixonovy vlády. Integrita jsou Kroghovy paměti o jeho zkušenostech - o tom, co se skutečně dělo za zavřenými dveřmi, o tom, jak může dobrý člověk ztratit morální kompas, o tom, jak může výkon moci bez integrity zničit život. Vypráví také dojemný příběh o tom, jak se jeho život změnil k lepšímu.“


Herecké obsazení: Lena Headey (Dorothy Hunt), Judy Greer (Fran Liddy), Domhnall Gleeson (John Dean), Toby Huss (James McCord), Ike Barinholtz (Jeb Magruder), Kathleen Turner (Dita Beard), Kim Coates (Frank Sturgis), Yul Vazquez (Bernard „Macho“ Barker), Alexis Valdés (Felipe De Diego), Nelson Ascencio (Virgilio „Villo“ Gonzalez), Tony Plana (Eugenio „Muscolito“ Martinez), Zoe Levin (Lisa Hunt), Liam James (Saint John Hunt), Kiernan Shipka (Kevan Hunt), Tre Ryder (David Hunt), David Krumholtz (William O. Bittman), F. Murray Abraham (soudce Sirica), Rich Sommer (Egil "Bud" Krogh) a John Carroll Lynch (John Mitchell). 

Režisér a producent: David Mandel; scénář a producenti: Alex Gregory a Peter Huyck; producenti: Frank Rich, David Bernad, Gregg Fienberg, Justin Theroux, Woody Harrelson, Len Amato a Ruben Fleischer. Koprodukce HBO s producenty Paulem Lee, Markem Roybalem a Nne Ebongem. Částečně na základě veřejných záznamů a knihy „Integrity“ od Egila "Buda" Krogha a Matthewa Krogha. 


Autor článku - Michal Černý, zdroj většiny textu - Tisková zpráva HBO Max