Ilustrované vydání Harryho Pottera v podání Jima Kaye – Část první

07.03.2023

Příběhy brýlatého kouzelníka s jizvou na čele si zamilovali čtenáři po celém světě. A jelikož dobrých věcí není nikdy dost, pojďme se podívat na jedno z dalších a velmi oblíbených vydání této série.

Někteří z vás si možná říkají, že vydání Harryho Pottera už existuje nespočet. Proč tedy vydávat další? Na tuhle otázku se dá pohlédnout hned z několika úhlů pohledu. Ten první je poměrně jednoduchý – sběratelé. Pokud tuhle sérii milujete a naprosto jste jí propadli, pak musíte mít v knihovničce, pokud možno, její každé vydání. Od toho úplně původního, přes nádherný box set s ilustrací obálek Jonnyho Duddlea (které jsme mimo jiné recenzovali >zde<) až po edice jednotlivých bradavických kolejí, nebo třeba MinaLima sérii. Ale je to právě vydání s ilustracemi Jima Kaye, které má pro mě do budoucna zřejmě největší hodnotu. A proč?

Protože tohle je přesně ten formát, který bych rád v budoucnu četl svým dětem. Ano, my jsme si v našem útlém věku vystačili s klasickým textem, ale proč těm nejmenším upírat něco tak krásného? Tedy knihu, ve které mohou se zájmem a nadšením zkoumat každičkou stránku, která ukrývá další magickou ilustraci plnou barev a nadšení? Kdybych měl možnost poprvé číst Harryho s rodiči a právě takto, rozhodně bych se nezlobil.

Ve srovnání s ostatními vydáními je tohle rozhodně největší. Abyste si dokázali lépe představit ten rozdíl, přikládám zde i fotku, kde můžete vidět MinaLima sérii (ta je zatím pouze v anglickém vydání) a první díl v paperbacku, který jsem vytáhl z boxíku Jonnyho Duddlea. Jak už tedy tušíte, tohle není úplně kniha, kterou byste jen tak šoupli do batůžku a vyrazili na výlet. Tady jde totiž o cihličku, která je podle mého skromného názoru určená vyloženě pro domácí čtení.

Obálky jsou pak přímo nádherné. V téhle části povídání se budeme bavit konkrétně o Kameni mudrců a Tajemné komnatě. Na Vězně z Azkabanu a Ohnivý pohár se můžete těšit pro změnu příště. V případě Kamene mudrců dokonce nemám absolutně co vytknout. Hlavním tématem je nádraží Kings´s Cross a konkrétně Bradavický express, který už netrpělivě vyčkává na nástupišti 9 a ¾. Množství detailů, které se na tuto obálku podařilo propašovat, je až neuvěřitelné. Jen zkoumání obálky vám vydá klidně i na deset minut. Pozitivně hodnotím i to, že zadní stránka je víceméně čistá a neobsahuje žádný text. Psát k Harrymu popisek k ději je v tomto případě už docela zbytečné a vy se tak můžete nerušeně kochat tím, co si pro nás Jim Kay připravil.

Druhý díl už má detailů na zkoumání o poznání méně. To však neznamená, že není povedený. Právě naopak, motiv Fordu Anglia, ve které Harry spolu s Ronem, Fredem a Georgem míří směrem k Doupěti se prezentuje podmanivou krajinou anglického venkova, který já osobně prostě miluji. Oproti jedničce zde na zadní straně přibyla citace J. K. Rowlingové, která Jimu Kayovi děkuje za jeho práci. I když je to prvek, který je na obálce tak trochu „navíc", musím ocenit, že je velmi decentní a ladí s červánky, které je možné vidět v dáli na obzoru. Takže vlastně, proč ne?

Ale nyní k samotným knihám. Už při prvním otevření je vám jasné, že tohle vydání je určené spíše pro rekreační čtení. Text je totiž členěn do sloupců, které jsou na každé stránce celkem dva. Jedná se o poměrně netradiční postup, ale k formátu knihy to dokonale sedí.

Ilustrace jsou neuvěřitelně hravé a já si je hned na první pohled zamiloval. Největší úspěch sklidí zřejmě ty, které přímo doprovází text. Ať už úvodní stránka s „fotkami" Dursleyovic famílie, Harry s Hagridem v loďce na moři nebo fantastická přehlídka bradavických duchů. Tu mám osobně v celém Kameni mudrců možná nejraději. Ale docenit dokážu samozřejmě i ty originální.

Jako příklad jsem vybral dvojstránku, která je vlastně takovým náhledem do Atlasu trollů všemi známého autora Mloka Scamandera. Tady si Jim vyloženě pohrál s detaily a vytvořil realistický obraz toho, jak podobná učebnice asi v Bradavicích mohla vypadat. Například mozku zde věnoval hned několik náčrtů, díky kterým si čtenář dokáže jednoduše představit, jak velký vlastně takový mozeček je a na co trollové myslí (SPOILER – mezi jídlo, násilí a dloubání v nose se dokázaly propracovat i koťátka). Někdo si může říct, že to je blbost, ale mě tyto detaily prostě baví.

Podobně je tomu i u Tajemné komnaty. Zde bych však rád vystihl hned úvodní dvě strany. Zatímco Kámen mudrců zde měl jednoduchou tyrkysovou barvu, dvojka se chlubí impozantním nákresem jednoho z bradavických skleníků. S klidem tak můžu říct, že žádná stránka nepřišla vniveč.

Hlavním tématem doprovodných ilustrací jsou nyní pavouci a Cornwallští rarachové. Opět nechybí nenažraný Dudley a fantastické ilustrace hradních duchů. Na ty se v každé knize těším čím dál více, protože mi imponují svým černým podkresem (text je tedy bílý) a nádherným kontrastem barev. Děti sice mohou být lehce vyděšeny kostrami některých tvorů, ale občas se asi každý z nás potřebuje trochu bát. A pokud to nezvládnou duchové, několika dospělým bude běhat mráz po zádech i v okamžicích, kdy zabloudíme do Zapovězeného lesa a potkáme zde do detailů propracovaného Aragoga. Chlupaté nohy, bledé oči, děsivé pavučinky… No prostě mňamka.

Co mě trochu mrzí je kapitola Zmijozelova dědice. Zde poměrně dlouho čteme jen prázdné černé stránky, které jsou úplně bez ilustrací (je jich konkrétně osm). Umím si představit, že i zde by se dalo trochu vyřádit na prostředí Tajemné komnaty. Nemůžu se totiž zbavit dojmu, že právě hlavnímu tématu druhého dílu by mělo být věnováno trochu více prostoru. Protože když už Jim začne kreslit Baziliška nebo ponuré chodby, které se táhnou pod hradem, je to prostě neuvěřitelné… Jenže co naplat, když ve finále dostaneme jen jeden náhled do chodeb, oko Baziliška a následné finále celého souboje? Prostředí Tajemné komnaty, přítomnost deníku nebo Ginny mi tady jednoduše chybí.

I přes mírné zklamání, které se dostavilo na konci druhého dílu musím říct, že jsem až na drobné detaily naprosto spokojen. První dvě dobrodružství Harryho Pottera zvládl Jim Kay zpracovat naprosto parádně. Já se tedy nemohu dočkat, až se v příběhu posuneme dál. Protože nás čekají úžasné věci!


Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového


Vítejte u dalšího dílu naší sběratelské série s Deem, který se evidentně zamiloval do Středozemě a počet figurek zde recenzovaných v redakci přestáváme počítat. A tentokrát se Dee s ničím vůbec nemazlil, poněvadž Aragorn patří k nejoblíbenějším postavám tohoto světa nejen pro něj, ale pro většinu čtenářů a diváků. A s takovým materiálem se musí...