Hvězdy nad hlavou - Romantické kopnutí diváka do hlavy

12.09.2021

Televize Prima nám v posledních týdnech nadělila hned 3 nové seriály, přičemž každý z nich se odehrává v jiném prostředí a zastupuje jiný žánr. A samozřejmě by skončil svět, pokud bych se na ně postupně nepodíval a nepřinesl vám svůj pohled na současnou seriálovou tvorbu. A mám takový pocit, že jsem začal hned tím nejhorším.

,,Hvězdy nad hlavou je český romantický a komediální televizní seriál. Seriál se odehrává na vesnici a vypráví o veterinářce Lucii Boučkové, která zachraňuje nejen zvířata, ale i lidské osudy. Ve svém osobním životě se rozhoduje mezi dvěma muži, aby mohla zajistit šťastnou budoucnost pro sebe i svého syna Filipa."

Tak praví oficiální popis díla a hned na začátku musím říct, že to není pravda. Seriál není ani romantický, není ani příliš komediální, už vůbec ne originální a něčím zapamatovatelný a bohužel za mě ani není ničím, co byste chtěli sledovat při deštivém večeru za zvuků praskání krbu a popíjení vína se svým partnerem. Možná, když těch lahví vypijete aspoň 3, to by pak šlo. 

Už prvních 20 vteřin mi napovědělo, na co tady budu koukat. Dva mladí a zamilovaní lidé běží vstříc západu slunce přírodou a za naprosto absurdně přehrávaného štěstí se zastaví na vysokém skalisku, odkud se dá skočit do jezera. To bychom měli romantiku. Pak přijde ten vtip. Po větě - Tady se ti nic nemůže stát - mladý muž skočí a něco se mu stane.

Takhle jsem se dlouho nepobavil!

Tímhle způsobem bych mohl pokračovat téměř scénu po scéně a popisovat děj větu od věty, a přesto si troufnu tvrdit, že vás to nerozpláče láskou a nerozdovádí svým humorem. Traktorista, který chce spát na valníku a když bude pršte, vezme si deštník...chlapec, jenž se bojí pozvat dívku na rande, protože jeho sok je o 2 cm větší a má prý větší sílu a je hezčí...hrdinka (Tereza Kostková), jež se tváří jako špičková veterinářka, zachraňuje lidské osudy, vyzná se v motorkách a stará se prakticky o chod vesnice, přičemž bývala úspěšnou amatérskou fotografkou a do toho se musí najednou rozhodovat mezi přihlouplým otcem jejich syna (Roman Vojtek), který prohání každou sukni a nóbl architektem (Roman Zach), jenž je prostě bohatý a chce si ve vesnici pořídit nemovitost. 

Zkrátím to - střídá se tu jedno klišé za druhým, scénář není ani průměrný, spíše něco pod čarou, žádné originální zápletky, charaktery ani situace. Hospodský zná každého a hosti si sami čepují pivo, nechybí místní otravná drbna (Veronika Žilková) ani rodiče hlavní postavy, kteří zastupují takové to normální a starostlivé uvažování starých rodičů, žijících celý život na vesnici (Pavel Zedníček a Jitka Smutná).

Ale abych vše jen nehaněl, některé herecké výkony jsou fajn, což je na jednu stranu docela problém, protože těch hereckých ,,hvězd" je tu celkem požehnaně, takže by člověk očekával strhující výkony. Nejsou tady. Někdo hraje přirozeně, protože tak hraje vždycky, zbytek buď vůbec anebo hrozně. Nezachraňuje to ni hudba, ani třeba zajímavé a emočně laděné záběry na prostředí. 

Namísto toho tu je hlavní hrdinka pořád někde jezdící v autě a pomáhající každému druhému člověku. Nepřekvapivě docela úspěšně. Jen sama se sebou si neví v několika věcech rady. Až je docela škoda, že se nikdy nedozvím, jak to s ní dopadne, protože mě to vůbec nezajímá. Zkusil jsem první díl a byť se asi tvůrci snažili, na mě to nevyšlo. Nenašel jsem tak vůbec nic, kvůli čemu bych se chtěl vrátit. Ani ta Tereza Kostková mě nepřitáhne, a to je co říct. Tady na mě její šarm vůbec nepůsobí, protože ten zbytek okolo mi to neumožňuje.

Ostatně ani závěrečná scéna, kdy se naštvaně střetne s otcem jejich syna a začnou se líbat, přičemž ona se jen zeptá, co to dělá a přesto se líbají dál (ještě 10 vteřin zpátky ho chtěla zfackovat), uměleckému dojmu příliš nepomůže.

Ale třeba Pavel Zedníček s Jitkou Smutnou jsou fajn, stejně jako Václav Kopta, který si plní sen a zřejmě v každém novém seriálu či filmu bude hrát už jen autobusáka. A proč nakonec ne, vždycky se jím chtěl stát a ten autobus může doopravdy řídit. A na to je docela pěkný pohled.

Jinak seriál se mi doporučit nechce. Existuje spousta lepších českých záležitostí, na které se lze koukat a víc než tohle raději zkoukněte zpětně Rodinná pouta. Vážně. A říkám to i když jsem neviděl další díl. Nemyslím si totiž, že tvůrci tak záhy svůj směr změnili.

Hodnocení prvního dílu - 25 %

Autor recenze - Michal Černý