Hologramy - Budoucnost umění?

27.04.2022
Taky jste jako malí sledovali náhodný sci-fi snímek a přišlo vám v něm něco tak technologicky úžasného, že jste chtěli zažít a snad i použít takový výrobek ještě za svého života? U mě to byly vždy hologramy, které mě fascinují dodnes a jak se zdá, pokud se nestane nic zásadního, ještě se třeba dočkám i holokonference, jakou jsme mohli vidět kupříkladu ve Star Wars


Aktuálně se sice nacházíme v situaci, kdy jsou hologramy využívány ponejvíce v jednoduché billboardové reklamě, avšak díky londýnské aukční síni Christie´s už víme, že technologie zase o kousek postoupila a k holografickému hovoru s člověkem na druhé straně planety už je jen jeden krůček.

Co se stalo? Aukční síň totiž „vystavila“ sochu Malá čtrnáctiletá tanečnice (1881) od francouzského umělce Edgara Degase velmi netradičním způsobem, a to ve formě hologramu. Důvod? Ten je jednoduchý. Socha je totiž křehká a při manipulaci a převozu by se velmi snadno rozbila. Podle Devanga Thakkara, poradce pro technologie v této aukční síni, se chystají zařadit hologramy děl do běžného užívání. Je to prý jednodušší a hlavně mnohem levnější.

A nutno uznat, že je to pravda. Stačí totiž jeden velmi důkladný sken a dílo pak můžete vystavovat ve speciálním boxu (viz foto) kdekoliv na světě v jeden okamžik. Socha tanečnice se tak následně v holografické formě objevila v San Francisku, nyní bude k vidění v Hong Kongu.

Nezbývá tedy než počkat, jaký ohlas bude mít tato varianta prohlídky díla u návštěvníků muzeí, ale lze předpokládat, že veskrze pozitivní. Nikdo se totiž nebude bát poškození a lidé si tak budou moci prohlédnout každý jednotlivý detail pěkně zblízka

Co se mě týká, holografická výstava exponátů mi vůbec nevadí a naopak mi to přijde jako smysluplné využití našich technologických možností. Originál čehokoliv (obraz, socha, kronika, starověké nádobí...) tak může zůstat v bezpečí pro další generace. Navíc předpokládám, že s vývojem se zlepší i zobrazovací schopnosti přístrojů a velmi brzy vůbec nepoznáme, jde-li o hmotný předmět či iluzi. A nakonec, v případě poškození či rozbití nám zůstane aspoň dokonalá kopie. 

A jak to máte vy? Viděli byste raději originál na vlastní oči, anebo vám stačí vědět, že je někde ukrytý a vy si jej přesto můžete prohlédnout?


Autor článku - Michal Černý

Zdroj informace - The Telegraph