První gameplay trailer Hogwarts Legacy - Splněný sen všech Potterheads?

18.03.2022

Tak máme za sebou další klasickou online prezentaci Playstationu State of Play, tentokráte se zaměřením na dobrodružství z Bradavic. Jaké jsou naše první dojmy? Tohle by konečně mohla být hra, na kterou všichni fanoušci kouzelnického světa čekali. Ze záběrů a všech slibů z prezentace to zatím vypadá, že půjde o jedinečný zážitek, ve kterém zažijeme jako hráči přesně to, co bychom od podobného titulu očekávali. A jaké jsou tedy detaily?

Hogwarts Legacy má být akčním RPG singleplayer titulem v otevřeném světě, kde se zhostíme role neobyčejného kouzelníka (či kouzelnice), se kterým dostaneme možnost plně prozkoumat veškerá zákoutí Bradavic, ale i míst okolo nich. 

Co na začátku možná dokáže leckoho překvapit je fakt, že se jako nováček dostaneme ihned do pátého ročníku, což zřejmě souvisí s tím, že naše postava má být napojena na jakousi starověkou magii, tedy její příběh je poněkud zajímavější, než by byl u ,,obyčejného" studenta. Co určitě potěší je i kompletní tvorba postavy co se týká vzhledu, taktéž si budeme moct vybrat i naši kolej, do které chceme patřit. Tomu pak bude odpovídat i skladba učiva a přístup do různých místností hradu.

Dalším zajímavým bonusem, pro někoho možná otravným, bude i přímá účast na hodinách a psaní či tvorba domácích úkolů. Tomu se nevyhneme stejně jako Harry, který byl taktéž svým způsobem speciálním studentem. Veškerá kouzla a míchání lektvarů se tak budeme učit pěkně postupně.

Velmi pozitivní informací je možnost prozkoumat nejen Bradavice jako takové, ale budeme odhalovat i s pomocí kouzel různé tajné místnosti, otevírat tajné chodby a řešit hádanky a prozkoumávat jejich okolí, jako jsou Prasinky, Zapovězený les (kam budeme moci vstoupit i ve dne), Černé jezero a další lokace, které byly v knihách třeba jen zmíněné, ale nedostalo se na ně ani ve filmech. Co se Prasinek týká, ty jsou velmi živým prostorem, kde najdete mnoho obchodů, kde si můžete koupit potřebné zboží, NPC žijí své vlastní životy a mají své osobní příběhy, které si budete moci vyposlechnout. Stejně na tom jsou i studenti, od kterých se můžete dozvědět jejich cestu a s lecčíms jim i během svého dobrodružství pomoct.

Otevřený svět nabízí neskutečnou řadu aktivit, kde budeme narážet na nejrůznější protivníky, kteří mají své vlastní záměry a nebudu se bát nás přepadnout, či dokonce i zabít. Narazíme také na fantastická zvířata, jež si budeme moci ochočit, na pasti, které budeme muset překonat a na různé bylinky, které budeme sbírat. 

Po otevřeném světě se budeme moct pohybovat pěšky, anebo na koštěti, což je určitě skvělá možnost a dost nám to urychlí cestování. Mimochodem, cestování na koštěti vypadá skvěle, ostatně stejně jako celá hra. A i když nám nebylo přímo řečeno, že se budeme účastnit i famfrpálového zápasu, jistý náznak tam je, což by byl báječný bonus.

Určitě vás bude zajímat soubojový systém, který vypadá velmi komplexně a k poražení protivníka vám nevystačí jedno či dvě kouzla opakované stále dokola. Kouzla se budou muset různě kombinovat, taktéž by člověk neměl zapomínat na nejrůznější lektvary. Pokud jste tedy z předchozích her zvyklí na jednoduchost, tady jí určitě nehledejte.

Také si určitě všimnete, že ve hře chybí multiplayer. Ten je nahrazen NPC společníky, tedy spřátelenými studenty, kteří se s vámi vydají na vaše výpravy a zkoumání okolí a budou s vámi hrdinně bojovat proti nepřátelům a pomáhat vám řešit mnohé úkoly. 


Zcela zásadním faktorem bude Komnata nejvyšší potřeby, která zde bude jakýmsi checkpointem, domovskou stanicí, kterou si bude moct hráč plně upravit podle sebe. Budeme zde shromažďovat ochočená zvířata, míchat lektvary, pěstovat bylinky, upgradovat sebe i kouzla, zkrátka čistokrevný „safehouse“, určený k odpočinku a vylepšování všeho možného. 

No a jelikož jde o singleplayer s mnoha tajemstvími, nechybí ani hlavní příběh, který se bude točit okolo povstání skřetů s velením Ranroka, jenž nenávidí kouzelníky a samozřejmě lze očekávat, že právě s ním dojde někdy v závěru hry k veliké bitvě. Tedy možná, uvidíme, jaký zvrat si na nás tvůrci ještě přichystali a zcela jistě jej nikde v ukázkách neuvidíme. 

Nyní vás už tedy nechám podívat se na trailer, abyste si mohli udělat své vlastní dojmy, nicméně za sebe říkám, že pokud vše dopadne tak, jak je aktuálně prezentováno, půjde o vizuálně nádherné a technicky propracované RPG, které má dost velikou šanci být nejen tím nejlepším herním počinem ze světa Harryho Pottera, ale taktéž hrou, která bude aspirovat na jednu z těch nejlepších v tomto roce ve svém žánru. A ještě dodatek, vše se odehrává na konci 19. století, takže až na pár výjimek v podobě hradních stálic ve formě duchů, nečekejte žádné známé postavy. Všichni včetně profesorů jsou originálním výtvorem hlavních vývojářů z Avalanche Software. Hra vyjde v prosinci, a to na PC, PlayStation 4, PlayStation 5, Switch, Xbox One a Xbox Series S | X. 

Pak nám dejte vědět do komentářů, jak se vám ukázka zamlouvá a co vy sami od hry očekáváte.

Autor článku - Michal Černý