Higuraši no naku koro ni - Socu - Od nejlepšího anime hororu po nejhorší

28.10.2021

Sérii Higuraši no naku koro ni považuji za jeden z nejlepších hororů v anime. První grafická novela vyšla v roce 2002, ale seriálové zpracování ožilo až v roce 2006. A teď se tedy konečně dozvíte, jak skoro dvacet let starou sérii pohřbít a naprosto zničit.

Rika Furude se sice už jednou dostala z časové smyčky a přestala zažívat hrůzy Hinamizawské kletby, ale nyní to vše musí projít znovu. Když už konečně přestala zažívat ten jeden letní týden stále dokola, vyrostla a splnila si svůj sen odejít z vesnice Hinamizawy, svým přátelům z dětství se odcizila. Hlavně své nejlepší přítelkyni Satoko, která dostane možnost získat schopnost, se kterou Rika tak dlouho trpěla. A tou je vrácení času po své smrti.

Satoko se tedy společně s Rikou vrátí zpět do dětství a pokusí se zlomit naděje Riky natolik, aby nikdy vesnici neopustila.

Pokud vám mé rychlé shrnutí děje, které částečně zasahuje i do minulé série, nedávalo moc smysl a přišlo vám zvláštní a zmatené, tak je to naprosto v pořádku. To hlavně z toho důvodu, že přesně tak se cítíte při sledování nejnovější série.

Už nad Gó, které Socu předcházelo, jsem se pořádně rozčiloval a byl jsem naštvaný sám na sebe, že jsem se do toho vůbec pouštěl. Přeci jen, úplně všechny dějové linky byly ukončeny už před několika lety. Gó ale začalo novou hlavní dějovou linku, která je naprosto zbytečná a v Socu jsem si teprve uvědomil, jak špatné to je.

Ze začátku jsem si ale vše stále chválil a opět mě to bavilo. Po pár dílech mi už ale bylo naprosto jasné, čím to bude. Jelikož jsme opět v časové smyčce, tak je prvních několik epizod více méně totožných s těmi, co už jsme viděli třeba třikrát. Naštěstí jsou ty první epizody pořád stejně dobré a s lehkými změnami dokážou i lehce překvapit a zabavit. Hlavně když jste měli od všech sérií delší pauzu.

Navíc je vše podbarveno celkem přitažlivým vizuálem, který se snaží stále držet původní předlohy, ale je daleko vyhlazenější a příjemnější na pohled.

Když vynechám první epizody, o kterých už jsem zde mluvil, tak je to ale vše, co je na sérii alespoň trochu dobrého.

Následují problémy, jako je kupříkladu naprostá změna charakterů postav. Ano, u celé série se kvůli časové smyčce vždy pracovalo se změnami chování postav, kdy byl v jiné realitě posednut někdo jiný. Vždy ale kromě jediné postavy, kterou je Rika. Ta se jako jediná nemá nijak měnit, jelikož si jako jediná uvědomuje, že se v časové smyčce nachází. Společně se Satoko, která je momentálně v podobné situaci, se jim ale jejich chování vždy změní tak, jak se to zrovna autorům hodí a s nějakým zdůvodněním se neobtěžují.

Série se také úplně vykašlala na nějaké delší příběhové archy a v určitý moment nám začala pořád dokola ukazovat epizodní příběhy, které kvůli své krátké délce nedokázaly diváka naplnit z žádného směru. Nefungovalo to jako horor, ani jako psychologické drama a ani to nezapadalo do celého konceptu fungování světa.

Během hlavní zápletky, která doslova zní "postava se nechtěla učit, tak začala stále dokola zabíjet svou nejlepší kamarádku" , se také úplně odsunuly nejen vedlejší charaktery, ale i ty, které byly doposud hlavní. Po chvíli už se veškerá pozornost věnuje jen Rice a Satoko a pokud jste si, podobně jako já, oblíbili jakoukoliv jinou postavu, máte prostě smůlu. Objeví se jen málokdy.

Nejvíce mě ale mrzí naprosté zanevření na všechny původní zápletky, které vždy se světem neuvěřitelně hýbaly a tady naprosto vymizely. Vše, co se týkalo spiknutí s "Hinamizawským syndromem", přestalo existovat. Tím ale postupně také tvůrci dokázali podkopávat všechny pravidla, která svět měl a po chvíli už se díváte jen na nesmyslný bordel (v posledních dvou epizodách dotažený k dokonalé beznaději), kdy už ani nevíte, jestli se opravdu díváte na plnohodnotné pokračování.

Jednoduše vše, co jsem kritizoval u minulé série Gó, zde bylo ještě výrazně horší a já už se jen modlím, aby nebyla oznámena další série.


Hodnocení - 18 %


Autor článku - Biasim