Harry Potter (Jonny Duddle) - box 1-7

19.10.2021

Od vydání prvního Harryho Pottera uběhlo již 24 let. Potterheadi celého světa však stále nemají dost!

Velmi často se stává, že se některá z knižních sérií nezvládne prodat ani v původním zamýšleném nákladu. Extrémním případem jsou pak situace, kdy překlady knih skončí pro nezájem ze strany čtenářů ještě před samotným završením jednotlivých příběhů. V takových okamžicích zbydou věrným fanouškům buďto oči pro pláč, nebo knihy v originálním jazyce. To naštěstí není případ Harryho Pottera.

Příběh o brýlatém kouzelníkovi vyšel v České republice roku 2000 a poměrně rychle se stal fenoménem, který pohltil celou naši zemi. Dokladem toho budiž hned několik dotisků prvního dílu - těch 10 000, které vyšly původně, jednoduše nestačilo. Šílenství kolem série postupně prudce rostlo až vyvrcholilo roku 2008, kdy šlo v první edici do nákladu neuvěřitelných 200 000 kusů Relikvií smrti. Pro představu... Jedná se skoro o sedminásobek součtu prvního i druhého vydání Kamene mudrců. Není proto žádným překvapením, že se série od té doby dočkala celé řady dalších vydání.

Namátkou můžeme zmínit například vydání v kolejních barvách nebo edici, která sází na kompletně ilustrované příběhy. Žijeme tedy v úžasné době, kdy si každý můžeme vybrat to, co mu vyhovuje nejvíce. A to je prostě paráda!

Hrátky s boxem

Já se dnes zaměřím na kompletní kolekci, jejíž obálky a sběratelský box ilustroval Jonny Duddle. Fanouškům toto jméno vyvolá úsměv na rtech už proto, že si ihned vzpomenou na světlovlasého hromotluka Dudleyho, který dělal svému bratranci Harrymu ze života v dětství peklo. Tento pán však neničí své nové videokamery, nelíbá mozkomory, ani neporáží nebohou paní Figgovou na svém novém kole. "Jen" moc hezky kreslí.

Samotný box je tónovaný do šedivě modré barvy a pohrává si se zlatavými prvky, které vystupují ze stínů a okolního přítmí. Jeho dominantou není nic menšího než bradavický hrad. U něj musím ocenit hlavně fakt, že má svůj styl a zbytečně nekopíruje film. Jasně, nějaká podobnost tam vidět je, ale pořád se jedná o originální kousek, který navíc drží svou podobu i na samotných obálkách knih.

Levou stranu panoramatu si pak získává drobný detail na Hagridovu hájenku a na Prasinky, ke kterým už míří bradavický expres. Výrazně působí i obloha zalitá decentními červánky odrážejícími se také v Černém jezeře. Vytváří tak kontrast pro pravou stranu boxu, která už je o poznání temnější. Na té se nachází famfrpálové hřiště, za kterým můžeme vidět skály a tísnivou hloubku Zapovězeného lesa.

Pokud tedy patříte mezi vášnivé sběratele jednotlivých potterovských vydání, tento box vám udělá velkou radost. Oproti klasickým nasvíceným záběrům na Bradavice je decentní, ale zároveň velmi detailní. Pracuje sice s jiným fontem písma, než na které jsme byli původně zvyklí, ale rozhodně je něčím novým a neokoukaným.

Knihy a jejich hřbety

Hřbety knih sází na ústřední motivy jednotlivých obálek. V knihovničce se tak můžete postupně kochat Harrym, baziliškem, patronem, maďarským trnoocasým, testrály, Brumbálem a střetem Lorda Voldemorta s Harrym Potterem v Zapovězeném lese. Každá kniha má navíc trochu jinou barvu, takže jako celek působí velmi pestře.

Jediné, co mi trochu kazí dojem při pohledu "z venku" je číslování jednotlivých knih. Když se člověk podívá na čtvrtý a pátý díl, všimne si znatelného odskoku čísla série. Což je docela škoda. Pokud je člověk perfekcionista, který potřebuje mít vše souměrné, tenhle element mu může vadit.

Obálky a jejich hloubka

Sám za sebe musím říct, že z obálek jsem unešený. Rozumím sice tomu, že někteří nemají rádi vydání, kde jim je podoba hlavních postav servírována prakticky jako na talíři, ale mně se neuvěřitelně líbí.

V boxu jsou samozřejmě jednotlivé svazky brožované, ale v tomto případě mi to nijak zvlášť nevadí. Jonny si s nimi totiž neuvěřitelně vyhrál a pokaždé nám servíruje jeden z klíčových momentů dané knihy. Já osobně jsem si absolutně zamiloval zelenou Tajemnou komnatu, kde Harry s mečem Godricka Nebelvíra uhýbá před útokem baziliška, kterému zrovna z oka crčí krev po útoku Fénixe. Člověk si toho hned na první pohled nevšimne, ale když se na knihu pořádně zaměří, po chvíli si všimne i Moudrého klobouku, bezvládné Ginny ležící v pozadí nebo monumentální sochy v pozadí. Jeden by si řekl, že tolik prvků musí působit rušivým dojmem, ale je to právě naopak.

Hned v závěsu se drží "vězeň z Azkabanu", kterému vládne patronovo zaklínadlo. V popředí vidíme Harryho, který kouzlo právě použil a v dáli před ním skupinu mozkomorů, která se snaží vysát duši ze Siriuse a o den mladšího Pottera. Vše navíc doplňují vysoké stromy Zapovězeného lesa a úplněk připomínající Remuse a jeho proměnu ve vklkodlaka. Prostě paráda.

A takto bych mohl mluvit o všech dílech. Tato série má největší sílu právě v detailech, které každý fanoušek velmi rád prozkoumá z blízka. Za zmínku stojí také zadní stránka knihy, která pro změnu pracuje s některým z vedlejších motivů dané knihy. Namátkou lze tak u více rozebrané dvojky a trojky zmínit Dobby a Záchranný autobus.

Obsah

V tomto případě asi nemá cenu obsah nějak více rozebírat. Příběhy z Bradavic jsou úžasné a i tato série se drží původních fontů písma. Nejvíce to jde vidět na speciálních pozvánkách SPOŽÚSu nebo nápisech v Tajemné komnatě. Poznamenám tedy jen jedinou věc - tou je velikost písma.

Pokud máte Harryho takříkajíc v krvi, asi vás napadne, jak je sakra možné, že třeba Fénixův řád, který je o poznání delší než ostatní díly, není tak tlustý, jak byste očekávali. Odpověď je jednoduchá - velikost písma. Pokud srovnáte pětku s ostatními díly, pak přijdete na to, že má dost výrazně menší písmo. V tomto ohledu chápu snahu o snížení počtu stran, jen musím tuto skutečnost zmínit. Vymyká se totiž ze zavedeného schématu.

Shrnutí

Kolem a kolem, kompletní kolekce s ilustrací Jonnyho Dudlea je jako sběratelský kousek skvělá. Až na pár drobných připomínek k písmu nebo zarovnání nemám co vytknout. Srdce Potterheada plesá!


Nakladatelství - Albatros

Autor - J.K. Rowlingová

Ilustrace - Jonny Dudle

Vazba - brožovaná lepená

Překladatel - Vladimír a Pavel Medkovi

Datum vydání kompletní kolekce - 1. 3. 2021

Autor recenze - Nevka