„Halloween zabíjí" veškerý potenciál minulého dílu

21.10.2021

Nový Halloween se nepovedl. Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat.

Pokud se podíváme zpátky do roku 2018, můžeme si vzpomenout na celkem úspěšný návrat jedné z nesmrtelných klasik slasherových hororů. Michael Myers ve své typické masce opět dorazil na plátna kin a s plnou parádou se pustil do zběsilého vraždění nebohých občanů městečka Haddonfield. A světe div se, ono to opravdu fungovalo. Můžeme sice polemizovat nad tím, jestli je neustálé ždímání jednoho fenoménu vlastně potřeba, ale faktem je, že se bavila většina novinářů i fanoušků slavné série. To stejné se bohužel nedá říct o jeho nejnovějším pokračování.

Zbytečné. Asi tak by se jedním slovem dalo vyjádřit to, co se odehraje během filmu „Halloween zabíjí". Tvůrci se sice snaží do série zpátky přivést staré známé postavy, ale divák prostě cítí, že to je na sílu. Z původního filmu (1978) se tak vrací například herečky Nancy Stephens (Marion) nebo Kyle Richards (Lindsey). Stejný osud potkal třeba i postavu Tommyho (jen s jiným hercem), který před 43 lety to vraždění jako dítě přežil. Člověk by si řekl: „Super! Budu mít o ty postavy strach!" ale ono ne. Všichni jsou vám tady doslova ukradení.

Chování postav je neuvěřitelně hloupé i na poměry klasických hororů a jednotlivé dialogy vám svou jednoduchostí připomenou například nechvalně známý skvost - Sharknado. Nejsmutnější však je, že v případě Sharknada si jsou si všichni aspoň vědomi toho, že točí něco záměrně debilního. Z nového Halloweenu máte pocit, že tato parodie vznikla omylem. Zpoza každého rohu na vás kromě magora v bílé masce vyskakují osudové projevy a film se bere zbytečně moc vážně - na to, jak primitivní ve svém jádru je. Je mi proto záhadou, že na tomhle pracovali ti stejní lidé jako 3 roky zpátky.

Obrázek - (Nadšení lidí v sále. Kolorizováno.)

V podstatě vám zbývá jen doufat, že si užijete těch několik málo solidních vražd, které se sice na minulý díl ani zdaleka nechytají, ale mají alespoň nějakou kvalitu (částečně zapamatovatelná je tady jen zářivka a pošťuchovaná s hasiči). V průběhu sice postřehnete několik zběžně zmíněných „myšlenek", ale to je tak všechno. Dvojka celou sérii absolutně nikam neposouvá. Jen pozabíjí pár dalších postav a naznačí, že se Michael vrací ke svým nesmrtelným základům. Ten film je tak prázdný, že o něm ani není co více říct...


Nový Halloween je tedy jednohubkou, kterou si člověk čirou náhodou pustí v jedenáct večer v televizi a ani mu nevadí, že vysílání minimálně 3x přeruší reklamy. Nebojím se říct, že většina současných hororů má větší kvalitu než tenhle nudný výmysl, který má za úkol pouze vyplnit prázdný prostor mezi jedničkou a plánovanou trojkou, aby z toho mohla vzniknout celá trilogie. Jednoduše nic, co by mělo takovou hodnotu, aby se na to vyplatilo jít do kina. Zvláště v době, kdy máte možnost jít na Dunu nebo Poslední souboj.

Hodnocení - 30 %

Autor recenze - Nevka