Gump - Pes, který nenaučil české lidi natočit dojemný film

21.12.2021

Člověk by si řekl, že postaví-li se za kameru a režii F.A. Brabec, do party si přizve tolik hereckých hvězd a společně se rozhodnou zfilmovat dojemný knižní příběh o přátelství mezi člověkem a psem, bude to neskutečně uplakaná a emoční podívaná. No vidíte, a ona není.

Na začátku musím říct, že film mi přijde hodně, ale opravdu hodně schizofrenický. Střídají se tu nádherné záběry s takovými, u kterých vůbec nechápu, co v novodobé filmografii pohledávají, kvalita hereckých výkonů je jiná pomalu v každém záběru a kvalita scénáře se pohybuje v rozmezí slohové práce na základce až po slušný filosofický traktát.

Začnu kamerou. Rozhodně tu je spousta nádherných záběrů na přírodu, psa stojícího v přírodě, popřípadě psa a člověka stojícího v přírodě, anebo na nějakém pěkném místě. Brabec i na takto obyčejném a nenáročném filmu ukazuje, že to s kamerou umí. Na druhé straně tu jsou ale prapodivné střihy a sekvence, které absolutně nedávají smysl. Například tu je velmi důležitý moment, kdy jedna osoba padá z žebříku a má to navodit dojem strašlivých následků.

Namísto toho, abychom se dočkali srdcervoucího zpomaleného záběru na osobu letící vzduchem, která nemá jinou šanci než spadnout na zem, a několika problesknutí důležitých vzpomínek před dopadem, je tu jen statický záběr na konec žebříku opírajícího se o zem, který se přechýlí na druhou stranu a my slyšíme pouze řev oné osoby.

Žádné emoce, žádné vzrušení, nic.

Některé záběry zase působí jako projekt Youtubera, jenž si odběhl něco natočit do přírody. Má to ostrý, má zkušenost s natáčením, ale rozhodně to nepůsobí jako materiál na plátno kin. Až mě překvapilo, jak moc kvalitativně nejednotný dokáže Brabec být.

Herecké výkony jsou všelijaké, těmi nejlepšími se mohou pyšnit Bolek Polívka coby Bedřich - Gumpův člověk a Eva Holubová alias Veronika Rybička, hodná teta. Chtěl jsem trochu víc rozebrat výkon ostatních, ale nakonec musím uznat, že je to vlastně jedno. Příběh se soustředí hlavně na pouto mezi mezi Bedřichem a Gumpem a vzhledem k tomu, že prakticky všichni ostatní se ve filmu ukáží jen na chvíli, aby Gumpovi buď zpříjemnili, anebo zatraceně těžce ohrozili jeho život, nechám to být.

Ještě musím zmínit Ivana Trojana, Gumpův hlas, který nás provází celým filmem a komentuje nejrůznější situace psím pohledem. Nedokážu si pomoct, ale i jen v hlasovém projevu je Trojan skvělý a popravdě, pokud by měl ve filmu znít jen jeho hlas, vůbec ničemu by to nevadilo. Překvapivě by totiž snímek fungoval i bez scénáře, stačily by jen občasné Gumpovy komentáře, líčení jeho příběhu a vše ostatní by se dalo vyprávět obrazovou formou. Možná by to mělo větší emoční dopad. Mnoho vět je totiž zbytečných a velmi často se stává, že je pouze řečeno jen to, co sami vidíme a je nám to úplně jasné. 

Nicméně jak by to skutečně dopadlo se už asi nedozvíme. 

Když už jsem u emocí, těšil jsem se na to (ano vím, trochu sadistické), až si trochu popláču, stejně jako v případě filmů A Dog´s purpose (Psí poslání) a jeho pokračování. Ovšem tenhle snímek je jen slabý odvar a plakat se mi nechtělo ani jednou. Různé momenty k tomu směřují, ale buď to zabije střih, anebo není myšlenka dotažena do konce. Což je upřímně škoda.

Když to na závěr celé shrnu, máme zde film, který je spíše agitkou pro psí útulky a který vštěpuje lidem, že na svého psa mají být hodní, protože on, pokud je miluje, je za ně schopen položit i život a přejít celý svět jen proto, aby byli spolu. 

Filmem jsou protkána pěkná poselství a hodnoty, které se rozhodně v dnešním světě neztratí, jen je trochu škoda, že je to celé utopené v příběhu, který se pyšnil tím, že vám to všechno předá skrze dojemný příběh, který vám nedá spát. To se ale nestalo. Jo, v několika momentech vám bude některých psů líto, některé charaktery vás naštvou či mile překvapí svým jednáním, ale zdá se mi, že autoři své dílo tak trochu ,,přehajpovali". 

Možná stačilo trochu komornější pojetí, méně herců, méně slov a méně snahy o navození epického dobrodružství. Ale budiž, nakonec jde o příjemný film, který není ztráta času a vašim dětem aspoň předá nějaké ty informace, jak přistupovat ke svým zvířecím kamarádům a co se jim může stát, když se na ně vykašlou.

Hodnocení - 60 %

Autor recenze - Michal Černý