Free Guy - Když Deadpool potká Black Mirror

21.08.2021

Ryan Reynolds řádí v další šílené komedii. A znovu to funguje tak, jak by mělo!

Skvělé akční sekvence, velká dávka humoru a zábavné postavy. To je něco, co většina běžných diváků od Free Guye po trailerech čekala. Všechna tato přání se nakonec opravdu vyplnila. A ve finále jsme dostali mnohem více, než bychom se asi odvážili doufat.

Film totiž nádherně funguje i v psychologické rovině. I když po internetu koluje spousta reakcí, že je jeho námět originální, pak je nutné poznamenat, že v dnešní době už většinou nejde vytvořit něco, co byste v nějaké variaci neviděli alespoň částečně někde jinde. Stejně je to i v případě umělé inteligence (tedy hlavní postavy Guye), která se vyvine natolik, že začne vnímat emoce a podivné parametry světa kolem. Linka, kterou potkáte velmi často v seriálu Black Mirror (například epizoda USS Callister), je tady podána velmi zručně a divák se s hlavní postavou dokáže bez problémů ztotožnit. Nejeden z nás někdy přemýšlel nad tím, jaký má svět kolem nás smysl, a jestli to celé vlastně není jen jedna velká „hra". Free Guy to s tou hrou bere dost doslovně, ale musí se mu uznat, že i přesto, že má být primárně komedií, pracuje se základní filozofií pomíjivosti života opravdu výborně (dokonce lépe než většina jiných filmů, které stojí prakticky jen na tomto tématu).

Navíc má i výbornou romantickou linku. Propojení virtuálního světa a toho „našeho" reálného vytváří velmi příjemnou romanci, která je postupně budována skrze kód i život hlavních protagonistů. Navíc ji herecky táhne sám Reynolds, rozkošná Jodie Comer a pro fanoušky Stranger Things (ne)překvapivě i Joe Keery (Steve). Do toho jim tam navíc jako šílenec poskakuje Taika Waititi, který svým hereckým projevem jen dokazuje, jak šílený vlastně je.

Ale teď k tomu hlavnímu, na co všichni vlastně čekali - akce, výbuchy a videoherní svět. K tomu ve finále není třeba říct více než to, že všechno funguje zhruba tak, jak byste čekali. Tvůrci si hrají s jednotlivými herními mechanikami (herní peníze, NPC vs hráči, medkity), vývojáři hry zoufale hledají domnělého cheatera a dvě hodinky v kině utečou jako voda. Filmové nadšence potěší i množství odkazů, se kterými se Disney „chlubí" podobně jako třeba Warneři v LEGO filmech, Space Jamu nebo v Ready Player One. A právě k poslednímu zmíněnému má Free Guy asi nejblíže. Ať už se jedná o kombinaci dvou různých světů nebo úvod, který velmi připomíná i Spielbergovo představení Oasis.

K mému překvapení jsem měl po dlouhou dobu i pocit naprosté dokonalosti, kdy vše dávalo smysl a postavy jednaly tak, jak by měly a scénář prostě „nebyl debilní" - což je u podobných filmů docela zázrak. Nakonec se však trend projevil a pár kiksů se dostavilo - i když nijak drasticky. Věci, které se na plátně odehrávaly, občas logicky trochu drhly a fórky se místy přiblížily levelu „doba kamenná" (to mluvím na tebe Dude). Naštěstí se to však celé nezhroutilo jako domeček z karet a film se povedlo dovést do zdárného konce uspokojivým způsobem.


Celkově tak Free Guye řadím mezi jedny z nejpovedenějších filmů letošního roku. I přes velké množství zbraní (které některé rodiče mohou v traileru odradit) funguje jako výborná rodinná podívaná, ve které si každý najde něco. K naprosté dokonalosti tomu sice chybí vybroušenější závěr, který by vyladil i poslední scénáristické chybky, ale to je myslím věc, která bude normálnímu divákovi naprosto ukradená. Hlavní je, když se člověk baví.

Poznámka na závěr - Některé scény byly natočené vyloženě jen pro trailer.

Hodnocení - 80 %

Autor recenze - Nevka