Flashpoint: Event, který by si měl přečíst každý milovník komiksu

23.06.2023

Flashpoint je pětidílná komiksová série z roku 2011, která kromě toho, že se stala předlohou pro nejnovější film The Flash, je i zcela zásadní událostí ve světě DC jako takovém. Předchází jí dokonce samostatné příběhy tamních verzí postav, které rozhodně doporučuji si taktéž vyhledat. Na to ale pro tuto recenzi úplně zapomeňme. Flashpoint totiž můžete číst i jako úplně samostatný příběh, byť se tím ochudíte o hlubší emoční zásahy při ztrátě nebo souboji určitých postav. Dobrá zpráva je, že to vůbec nevadí. Příběh je totiž natolik dobře napsaný, že vás neznalost některých detailů nebude nijak trápit, ba naopak, namotivuje vás si cestu do tohoto bodu zpětně načíst. 

A víte, co je na tom všem nejlepší? Nakladatelství CREW Flashpoint nyní vydává v češtině! Je to sice už druhý pokus, první byl proveden v nakladatelství BB Art před několika lety, ale tento komplet už není jednoduše k sehnání. Pojďme si tedy tuto sérii představit o něco blíže. 

Už samotná premisa nabízí zajímavou zápletku. Flash (Barry Allen) se z neznámého důvodů ocitá v realitě, která se od té jeho odlišuje hned v několika „drobných“ věcech. Flashe nikdo nezná a Barry nemá své schopnosti, stejně tak nikdo nezná Supermana, Aquaman a Wonder Woman proti sobě vedou válku o vládu nad Zemí a Batman si krátí čas zabíjením grázlů tím, že je shazuje ze střechy. V jedné a té samé uličce, což má docela vtipnou jednu pointu. Tedy svět je to určitě plný nových podnětů, ale nic, o co by kdokoliv normálně uvažující člověk stál. Ale! Je tu jedna věc, respektive osoba, která tohle všechno vyvažuje. Barryho matka je zde naživu a už se těší, že s ním oslaví narozeniny. 

A tady s vyprávěním příběhu skončím. Jednak to do recenze nepatří, ale cokoliv řečeného navíc by vám mohlo pokazit zážitek ze čtení. Čeká na vás totiž pár překvapení a místy i atmosféra, která se stejně nedá nijak popsat. 

Scénář samotný je na začátku lehce pomalý a než se rozehraje hlavní dějová linka (tedy než se Barry setká s Batsem a čtenář konečně začne chápat, co se tady děje), může se stát, že budete trošku tápat (možná se i trochu nudit). Každopádně to netrvá nijak dlouho a jakmile se tihle dva dají dohromady, začíná skvělá jízda, ať už je „na plátně“ kdokoliv. 

Alternativní verze známých postav jsou zajímavé, občas i překvapivé a rozhodně si budete přát o nich vědět víc. Jak jsme si ale řekli, o to se postarají různé „tie-ins“, které Flashpointu předchází. Za mě ale ze všech jednoznačně vede Batman. Popravdě je to jedna z jeho nejlepších verzí, na které jsem kdy v komiksu narazil (byť jich neznám úplně mnoho) a bavil mě od začátku do konce. Je skutečně badass, má několik parádních hlášek a to, jak je mu většina věcí úplně jedno a jakým stylem to podává, je naprosto famózní. Je to přesně ten týpek, ze kterého máte strach, ale na druhé straně s ním chcete strávit celý den a jen ho pozorovat. 

Je vlastně až tak perfektní, že ostatní postavy za ním lehce zaostávají, ale není to o parník, nýbrž jen o malé autíčko. Všechny další hlavní postavy (ale i většina vedlejších) jsou zapamatovatelné a hrají svoji důležitou úlohu, byť se to tak na první četbu nemusí zdát. V důsledku to znamená, že žádný dialog není zbytečný, drtivá většina scén není nijak navíc a dokonce se mi zdá, že co dvojstránka, to nějaký detail, dialog nebo událost, která celý děj posouvá kupředu. V podstatě se nemáte 95 % příběhu čas nudit nbeo přemýšlet nad jinými věcmi. 

Shrnuto za scénář – paráda. Vše dává aspoň zdánlivě smysl, je to takřka bez hluchých míst, sem tam se i pobavíte a prožijete i nějakou emoci. Celé je to konzistentní a vůbec není divu, že to patří k těm nejlepším komiksům vůbec. Co bych možná jen ocenil by byl aspoň o jeden sešit delší příběh. Závěrečný akt proběhl na můj vkus až moc rychle a i samotný závěr je takový uspěchaný, byť celkem dojemný a nečekaný. Jedna či dvě určité postavy (nechci říkat které, byl by to spoiler) by si taktéž zasloužily větší zapojení, ale budiž. I takhle je to uspokojivé.

No jo, řeknete si, scénář dobrý, ale u komiksu je důležitá i jeho vizuální stránka. Je taky tak povedená? A já jsem rád, že mohu říct – Ano! A více než to... je nádherná!

Osobně velmi rád zkoumám detaily u komiksů a tady jsem si je řádně užil. Výtečné stínování, obličej každé postavy je jedinečný a rozpoznatelný, stavba těla, propracovanost prostředí, barevnost... když to zkrátím, nenašel jsem ze svého laického pohledu žádnou chybu, která by mi cokoliv znechutila nebo by mě kvůli ní nebavil samotný příběh. Každý obrázek žije! Každá stránka pro mě znamenala přečtení textu a následně zkoumání okolí a pozadí a obě činnosti mě bavily úplně stejně. Můžu tedy říct, že i zde byla odvedena skvělá práce. 

Vážně nerad jsem v něčem plně pozitivní, ale tady to tak prostě je a i proto bude část o kresbě tak moc krátká. Nicméně myslím, že moje nadšení z ní plně dostačuje. 

Jako příjemný bonus na vás na konci čekají alternativní obálky jednotlivých sešitů, uvnitř najdete také nevybarvené skici vybraných obálek a musím říct, že i ta základní černobílá verze vypadá moc dobře a asi by mi ani nevadilo, kdyby byl celý komiks jen základním náčrtem. Možná by se to k příběhu i hodilo. 


Hodnocení

Flashpoint je přesně jeden z těch komiksů, které mě napadnou, když po mně bude někdo chtít někdo nějaký doporučit. A ukázal bych na něj komiksovým nadšencům, kteří ho třeba náhodou nečetli, nebo do té doby o DC skoro nezavadili, anebo úplným začátečníkům, aby se namlsali kvality a poté vyžadovali takový standard i po ostatních. Flashpoint je zkrátka základní materiál, který by měl mít každý komiksák ve své knihovně, stejně jako by to měl být Tolkien pro milovníka fantasy, nebo Asimov pro obdivovatele sci-fi. Jasně, najde se tu pár hluchých míst, a to hlavně pro ty, kteří čtou Flashpoint zcela samostatně (což je i můj případ), také mi přijde na několika místech zbytečně urychlený, ale v konečném důsledku to není vůbec důležité. Komiks jako celek to všechno vyváží. 


Autor recenze – Michal Černý

Vydalo Nakladatelství CREW v roce 2023