Flash přepisuje DC Universe ve filmu i komiksu

07.06.2023

Do kin přichází nový Flash, který by měl být pro celé filmové DC univerzum zásadní událostí – a k tomu vycházejí dva komiksy, které se s filmem úzce pojí. Vezmeme to pěkně od počátku, filmovým předskokanem.

Komiks Flash: Nejrychlejší muž světa je považovaný jako prequel k filmové události. Vypráví to, co se stalo mezi snímkem Liga Spravedlnosti (2017, režisérská verze 2021) a právě přicházejícím filmem Flash. Zachycuje mladého hrdinu, jak se potýká nejen s novými hrozbami, ale i se svými schopnostmi. Teprve je objevuje a učí se je pořádně používat. A koho lepšího je vzít si jako učitele než Batmana? 

Komiks Flash: Nejrychlejší muž světa,“ říká Jiří Pavlovský, šéfredaktor Nakladatelství CREW, „přináší tři uzavřené příběhy, tři epizody spojené hrdinou, jeho získáváním schopností a bojem s čím dál silnějšími protivníky. Už to samo o sobě funguje skvěle, jak pro Flashovy fanoušky, tak pro ty, kteří se s tímhle hrdinou chtějí teprve seznámit. Navíc má každý z příběhů v péči jiný skvělý výtvarník. Najdete tu příběh jak ve velmi realistickém podání, tak inspirovaný mangou, či v divoké kresbě, která vdechuje komiksu pocit rychlosti. Je to vážně dynamická a zábavná záležitost." 

A pokud je Flash: Nejrychlejší muž světa žhavou novinkou, tak druhý titul, který u nás právě vychází, patří mezi ikonická komiksová díla. Ostatně, na jejím základě vznikl samotný film Flash. 

V příběhu Flashpoint, který příhodně vychází v edici Legendy DC, se hrdina snaží napravit minulost. To se mu podaří, ale zároveň s tím změní celý svět. V nové realitě spolu Wonder Woman a Aquaman vedou nelítostnou válku, Batman má na rukou stejně krve jako jeho protivníci a o Supermanovi tady nikdo neslyšel. Bezmocný a osamělý Barry si jako jediný pamatuje realitu, jaká bývala kdysi. Nyní musí přesvědčit podivné a nebezpečné hrdiny, aby mu pomohli dát svět do pořádku. Bude to chtít čas – jenže to je to jediné, čeho se mu nedostává.

 „Pokaždé je skvělé,“ říká Jiří Pavlovský, „když se můžete podívat na své oblíbené hrdiny z jiného úhlu, když je vidíte tak, jak jste je zatím nepoznali. Když jdou všechny zábrany stranou a každý může zemřít. I proto je uzavřená komiksová minisérie Flashpoint stále tak populární. Je to silný příběh, napínavý, emocionální, velkolepý i tragický, takže není divu, že po něm sáhli i filmaři, když chtěli předvést Flashe v tom nejlepším světle."

Samozřejmě, filmový snímek nemůže stavět na už skoro sto letech komiksové historie – ale může pracovat s desítkami let té právě vytvářené, filmové. Takže nejenže se vrací k událostem odehrávajícím se v posledním Supermanovi (Muž z oceli, 2013) ale navíc se navrací i k možná dodnes nejpopulárnějšímu Batmanovi v podání Michaela Keatona (Batman, 1989 a Batman se vrací, 1992). A s vším tím pracuje a pozměňuje určité věci. Jak se zdá, i tady bude samotný Clark Kent absentovat a všechno se bude odehrávat trochu jinak, než jak jsme zvyklí. Tak se nechme překvapit. 

Čekají nás velké věci. Jak ve filmu, tak v komiksu.


Zdroj textu – Tisková zpráva NAKLADATELSTVÍ CREW