Prequelový komiks Flash: Nejrychlejší muž světa aneb celkem zábavné překvapení

30.06.2023

V kinech právě Flash běhá skrze čas, ale to už díky malému zájmu diváků nebude dlouho trvat. Řekněme si popravdě, že očekávání ohledně poslední akce ze staré verze filmového vesmíru DC byla asi až moc vysoká, což nakonec vyústilo i v tento prequelový komiks, na který si dnes posvítíme. A i když jsem byl po prvním rychlém prolistování spíše nedůvěřivý, na poslední stránce jsem rád velmi negativní hodnocení nechal stranou. 

Předem upozorním, že filmového Flashe jsem ještě neviděl (jo, stydím se), ale vzhledem k tomu, že ke čtení komiksu to vůbec není potřeba, je to vlastně jedno. Asi mi zatím stačí vědět, že podle všeho jsou to dvě úplně jiné verze nejen Ezry Millera, ale i celkové atmosféry. Pojďme tedy na to. 

O čem komiks je? Ve stručnosti jde o tři nezávislé příběhy, odehrávající se mezi Ligou spravedlnosti a Flashem, kde sledujeme hlavního hrdinu bojovat se třemi záporáky spíše „céčkového“ typu, poněvadž jednak tu není prostor pro nějaké jejich hlubší prokreslení, ale hlavně nejsou ani úplně geniální. Jejich přítomnost spíše slouží jako prostředek k vývoji Flashových schopností, než jako plnohodnotní antagonisté, mající za úkol ohrozit jej jakkoliv vážně na životě, anebo chytře ovládnout město či svět. Jednoduše – příběhy jsou to svižné, jednoduché a nejsou ani trochu o boji Flashe s protivníky, ale jeho samého se sebou. 

Co mě jako první zarazilo jsou zcela odlišné kresby v každém jednotlivém sešitu (jsou 3), ze kterých se komplet skládá. Navíc ani v rámci jednoho sešitu není kresba úplně konzistentní. První vypadá jako zvláštní mix moderní kresby s 20 let starou mangou, druhý sešit je zase zvláštně poskládaný barevně, nejvíce ucelený je tak ten třetí, který má ale zase nejslabší příběh. A ono se vlastně ani není čemu divit, protože zatímco scénář všech tří sešitů má na svědomí jeden autor, což se ukázalo jako moc dobré rozhodnutí, pak kresba má pokaždé jiného autora. Což zase moc dobré rozhodnutí nebylo. Ve výsledku pak máte pocit, že se jedná o zcela úplně jiné světy, i když to tak vůbec není. Každopádně kresba celkově není nejhorší, není to ani obyčejný průměr, ale rozhodně nepatří k vrcholům DC Universa ani kreslířství obecně. 

Naštěstí se mi ale stalo to, že mi ten chaos v půlce druhého sešitu přestal vadit a zbytek jsem dojel spíše v pozitivním duchu. A mohla za to jediná věc – scénář. 

Kennymu Porterovi se zde na malém a omezeném prostoru podařilo totiž vykouzlit sice přímočarý a víceméně průměrný pohled do života superhrdiny, který byl úspěšný v týmu, ale v jeho sólové kariéře se mu příliš nedaří. Každý sešit řeší nějaký problém, který musí Flash na několika stránkách vyřešit, aby následně mohl být výsledek zužitkován ve filmu. Nejspíše. Řeší se nové schopnosti a nápomocné předměty a jak už bylo řečeno, tamní záporáci jsou spíše na okrasu, aby tu byla nějaká akce. Zároveň jsou dostatečně nepodstatní, aby o nich nemusela být v budoucnu řeč. Což se určitě povedlo. 

Tím největším pozitivem je určitě humor. Flash celkem pravidelně pronese nějakou fajn hlášku, občas i vedlejší postava, a sem tam i nějaká ta pointa vyřčených myšlenek a akcí padla na úrodnou půdu. Nepopadal jsem se za břicho, to ne, ale v případě komiksů takhle náročný nejsem. 

Určitě taky zmíním fakt, že skrze všechny tři sešity se Flash nějakým způsobem vyvíjí a má to určitou logiku. Je tedy fajn, že i přes malý prostor dokázal scénárista držet určitou míru pokroku, a to díky všem těm novým věcem, co se musel hrdina naučit. Ať už z pohledu schopností či okolností. Proto je moc dobře, že měl scénář na starost jeden člověk, u kterého mám navíc dojem, že to nebral úplně celé vážně. Asi jako Andy Muschietti filmovou verzi. Nakonec se tak svojí rozpolceností komiks k filmu asi perfektně hodí, i když je každý z Ezrů úplně jiný. 


Hodnocení

Nejrychlejší muž světa rozhodně není komiks, který byste museli číst, abyste pochopili film či naopak. Stojí na svých nohách a lze ho brát i jako jednu z mnoha verzí Barryho Allena, kterých je na trhu více než dost. Také nejde o žádný zásadní run, jenž by měnil pravidla hry, vážně jde o čistý prequel k filmu, nic více, nic méně. Přesto si svoji pozornost jistě zaslouží a dokonce se odvážím tvrdit, že pro mnohé bude i mnohem lepším zážitkem než film samotný. Někdo si dokonce snad užije i rozmanitost kresby. Rozhodně největším tahounem je nenáročný scénář, který ovšem místy dokáže překvapit a hlavně pobavit.

Stojí komiks za koupi? Pokud od něj očekáváte zásadní rozšíření loru, bez něhož byste nemohli usnout, pak určitě ne. Máte-li ale obecně rádi Flashe a rádi byste měli ve sbírce jeho ne úplně hloupé příběhy, pak vám tohle dílo rozhodně knihovničku jedem nenakazí. 


Autor recenze – Michal Černý

V roce 2023 vydalo NAKLADATELSTVÍ CREW