Filmové spekulace – Druhá kniha od Tarantina

08.10.2023

„Počkej, Tarantino napsal nějakou knihu? A dokonce dvě? Ten Quentin Tarantino, který má za sebou řadu opravdu vydařených filmů a je uznáván jak ve světě profesionálního filmu, tak i u filmových fanoušků?“ S touhle otázkou jsem se setkal již několikrát a má odpověď je po přečtení právě jeho druhé knihy s názvem Filmové spekulace jasné: „Ano a jsou obě vážně skvělý!“


Quentin Tarantino o případném psaní knih už nějakou dobu hovořil a tento jeho sen a se stal skutečností. Dokážete si totiž určitě představit ten obrovský pocit radosti fanoušků jeho tvorby, když se dozvíte, že právě tenhle člověk, který umí tak skvěle vyprávět a přenést myšlenky do filmové podoby, se pustil i do psaní? V mém případě byla radost tedy obrovská.


Když jsem se totiž dozvěděl, že Tarantinův první knižní počin bude román Tenkrát v Hollywoodu, o to víc jsem skákal radostí. Nevěřil jsem totiž, že by se Tarantino sklonil k formě přesného opisu filmu. Spíš jsem tušil, že knihu pojme tak trochu po svém (ostatně jako samotný příběh ve filmu). A ono se mi tahle domněnka po přečtení opravdu vyplnila. Kniha se samozřejmě drží filmu, ale v mnoha případech se odvrací od děje a obrazu a doplňuje ji skvělými sekcemi.


Ale Tarantino jen u knihy Tenkrát v Hollywoodu nezůstal. Rozhodl se jít ještě hlouběji do myšlenek filmu a nabídnout čtenáři mnohem hlubší pohled na filmovou tvorbu nejen 70. let

Kniha Filmové spekulace však není encyklopedie. Je to jen čistě osobní pohled na filmovou tvorbu, jenže od toho nejpovolanějšího - Quentina Tarantina.

Nejedná se ani o žádnou jeho autobiografii, i když s touhle myšlenkou si Quentin pohrává hned na začátku, kdy vám představí své vůbec poprvé s filmem, dále je tu menší vsuvka uprostřed ohledně jeho dvorního kritika a zmínka v závěru, kdy se prakticky dozvíme, kdo měl obrovský vliv na jeho pozdější vnímání filmové tvorby. Vše je zde tak přesně vyměřeno, že vám tyto biografické vsuvky rozhodně nenaruší celkový dojem z vyprávění a hlavně - sakra nenudí.

Většinu knihy s vámi Tarantino komunikuje na poli vyprávění o zásadních filmech, které nejen jeho v 70. letech ovlivnily. A nejen to. Tarantino jde klasicky svým krásným rukopisem až tak daleko, že polemizuje s myšlenkou: „Co kdyby natočil daný snímek někdo jiný?“ Navíc si v knize dovolí na pár stránkách hostit i úžasný článek od herce a dramatika Barryho Browna, a to na téma osudu maďarského herce Bély Lugosiho.

Quentin Tarantino je skvělý vypravěč, který vás opravdu dokáže plně pohltit jak svým příběhem ve filmu, tak i v této knize. Ve filmu se snaží s divákem komunikovat pomocí kamery, v téhle knize k vám promlouvá pomocí řádků tištěného textu. Při čtení jsem si totiž lehce představil, že sedím s Tarantinem někde v baru a on mi představuje všechny zásadní momenty filmové tvorby jeho mládí. Plně jsem se opět dokázal ponořit do jeho mladých let a imaginárně si spolu s ním užívat tyhle poklady, které plnily kinosály.

Navíc. Není nutné, i když je to výhoda, mít nakoukané tyhle zásadní sedmdesátkové ´filmy a mít nastudované filmové hvězdy oné doby. Tarantino vám totiž nabídne zkrácený, a přesto plně dostačující pohled na daný film nebo osobnost, a až poté se pustí do mnohem většího rozboru. Přihodí k tomu ještě bonus ve formě své myšlenky jiného zpracování, do čehož se počítá i návrh jiného producenta a režiséra.

Sám jsem se několikrát nachytal u myšlenky: „Sakra tenhle film vůbec neznám!“ O to víc mě potěšilo, když jsem tip na daný film dostal právě od Tarantina. A co teprve, když přišlo na jeho spekulace ohledně jiného provedení. Nejednou jsem se spolu s Quentinem utvrdil v myšlence, že tohle fakt funguje přesně jak to je a nic bych neměnil, ale přišlo i na pocit, že na danou alternativní verzi bych se s chutí podíval.

Při čtení jsem prakticky nenarazil na místo, u kterého bych nutně musel knihu odložit a případně se k ní vrátit po nějaké době. Přečetl jsem ji totiž skoro jedním dechem. Tarantino má obrovský dar vás uchopit a pustit až on sám uzná za vhodné. Minimálně u mě tahle chemie s ním fungovala snad u všech jeho filmů a rozhodně u obou knih.

U nás kniha vyšla v tvrdé vazbě díky nakladatelství Universum.


Shrnutí

Knihu Filmové spekulace od Quentina Tarantina rozhodně doporučuji si sehnat, vypůjčit a hlavně přečíst. Četla se opravdu krásně a prvotní strach ohledně množství informací, které čtenář nemusí nutně pochopit, ve vás sám Tarantino svým uměním vyprávět hned v první polovině knihy rozbije. Knihu totiž napsal tak skvěle, až vám přijde, že ji nečtete, ale Quentin sám sedí před vámi a vypráví vám osobně o zlatých časech filmů. A vám se mohou před očima rozběhnout scény z filmů, které jste možná ještě neviděli, ale díky jeho daru vyprávění vám bude fantazie pracovat opravdu naplno.


Autor článku – Jan Dee Doležal