Film Legends Museum - Blízké setkání filmového druhu

19.07.2023

Filmy a jejich hrdinové pro mnoho z nás znamenají nejen chvilkový únik z reality, ale třeba i konkrétní místo ve vlastním životě a lidi, se kterými se cítíme dobře.

Ať už problémy, radosti, nebo bolesti svých filmových a seriálových hrdinů prožíváme v kině, doma u televize, popřípadě na jiném příjemném místě v úžasném kolektivu, snažíme si je užít naplno. Podobné zážitky dokáží totiž nejen stmelit aktuální přátelství, ale stvořit i nové. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jsem potkal a navázal spoustu nových a úžasných vztahů právě díky filmům a jejich hrdinům.

Jenže i když může být film pro vás jakkoliv úžasný a snažíte se vcítit do pocitů a rolí jednotlivých postav, něco tomu stále chybí – osobní kontakt. Nejen s herci, ale především s danými postavami. Herec je totiž jako chameleon a i když jako milovník filmů jsem za pestrost rolí jednotlivých herců a hereček opravdu rád, to, co nás na filmech baví, jsou především samostatné charaktery, se kterými bychom se chtěli potkat naživo, stát vedle nich a jen si užívat jejich přítomnost.

Kde tedy potkat svého oblíbeného superhrdinu, komika, akční ikonu či nestvůru, které se děsíme a přesto ji milujeme? V muzeu. A to ne ledajakém!

Máme obrovské štěstí, že tyhle „hmatatelné“ postavy máme právě v naší republice prakticky na dosah ruky. Obrovskou zásluhu na tom má totiž jistý filmový nadšenec a sběratel soch, figurek a replik z pop kulturního světa, známý ve sběratelském světě především jako Johnny Wolf. Ten se svou manželkou Pájou založil projekt s názvem Film Legends Museum. Johnny je člověk, kterému když hodíte klacek pod nohy, on ho vezme a začne na něm stavět muzeum. Dokonce i v době pandemie Covidu se rozhodl vybudovat speciální pobočku – Aliens vs Predators Experience Museum v Kutné Hoře. No a když nedávno nastaly jisté komplikace s prostory pražské pobočky, Johnny se s rukama v dlaních neschoulil do kouta, na Prahu nezanevřel a naopak ji otevřel na novém, z mého pohledu mnohem lepším a hlavně krásnějším místě.


Co to tedy je Film Legends Museum? 

Jak již sám název napovídá, jedná se o opravdu specifické muzeum, respektive řadu pěti poboček tohohle úžasného projektu. Každá pobočka - Poděbrady, Praha, Kroměříž, Kutná Hora a Český Krumlov - se honosí obrovským množstvím nádherných sběratelských exponátů napříč filmovou historií. Na jediném místě si můžete zblízka prohlédnout nejen aktuální superhrdiny, kteří „válcují“ kinosály, ale i postavy z dětství vašich rodičů, nebo prarodičů. Můžete spolu s nimi zavzpomínat na zlatou éru Hollywoodu, nebo se ponořit do světa Jamese Camerona a jeho Avatara a Terminátora, kouzelnického světa Harryho Pottera, fantasy z Pána Prstenů, Hry o Trůny, Temného krystalu, nebo animáků od Disney či Pixaru. Občas filmový hrdinové ale opravdu ožívají, na jednotlivých pobočkách totiž můžete potkat i cosplayery z řad personálu v nádherných filmových kostýmech.

Zajímavým faktem pro návštěvníky z řad nesběratelů může být to, že vystavené exponáty nejsou z vosku nebo oceli, ale z mnohem rafinovanějších materiálů. Použitý je plast, lékařský silikon, umělý kámen, ale také umělá pryskyřice, sklolaminát, guma, občas i kov, který najdete kupř. na oblecích Iron Mana, a mnohé další. Vše je ručně malované, kostýmy jsou šité jednotlivým postavám na míru. Naprosto unikátní jsou bysty z umělého kamene pokryté lékařským silikonem, který lze tvarovat a dotvořit do naprosto neuvěřitelných detailů, takže když se vedle těchto filmových charakterů postavíte, máte skutečně pocit, že jsou tam s vámi. 

Film Legends Museum je naprosto úžasný projekt, který spojuje nejen lidi, ale i znalosti. U jednotlivých exponátů se totiž nachází úžasné doplňující perličky ze zákulisí filmu, nebo historie postav. Je to navíc místo, kam se opravdu vyplatí vzít celou rodinu. Nejednou jsem byl přímým svědkem při návštěvě různých poboček FLM, kdy malý návštěvník podával informace svému dědečkovi ohledně Spider-Mana a v jiném případě, kdy děda vysvětloval malému vnoučkovi kouzlo Chaplinových filmů. Tohle byly jedny z momentů, který mě jako filmového nadšence neskutečně potěšily.

Samotná atmosféra krásy filmu na vás totiž dýchne hned u vstupu a při prvním exponátu se velmi rádi a snadno ponoříte do krásy a kouzla kinematografie, ale i uměleckých děl z jiné perspektivy. Návštěvu jednotlivých poboček tudíž můžete brát nejen jako formu „prohlédnout si svého hrdinu zblízka“, ale i z čistě sběratelského hlediska. Detailně provedené figurky, sochy, repliky, nebo i bysty vám rozhodně hned v několika případech vezmou úžasem dech, jak už jsem popsal výše. 

Osobně si do jednotlivých poboček chodím i jako sběratel pro inspiraci případného pořízení dalších kousků do mé osobní sbírky Dee's Collector's World. Inspirace je zde opravdu obrovská, protože počet vystavených exponátů překračuje 2500 kusů, přičemž sbírka se stále rozrůstá. 

Všechny pobočky mají své osobní kouzlo a určitě neznamená to, že když jste navštívili jednu z nich, že jste viděli všechno. Každá má totiž své specifické kousky, které naleznete pouze a právě v ní a opravdu stojí za to je vidět na vlastní oči.

Například pobočka Aliens vs Predators Experience Museum v Kutné Hoře je specificky zaměřena na značku Predátor a Vetřelec a mohu potvrdit, že prostory, které zde byly pro exponáty vybrány, včetně tzv. foto pointů - místa, kde se můžete pěkně vyfotit ve stylu scény z Vetřelce nebo Predátora, zážitek jen umocní.

Z tohohle muzejního tripu se může stát i takový osobní sen a cíl, kdy se rozhodnete navštívit všechny pobočky a třeba si z nich odnést na památku kromě nádherného zážitku a spousty fotek (jsou povoleny pouze fotky, ne videozáznamy) i něco do vlastní, třeba právě začínající sbírky. Každá pobočka muzea má totiž i svůj vlastní obchod Statue Collectibles s různými figurkami a soškami, sběratelskými doplňky a drobnostmi pro radost jako hrnky, klíčenky nebo plakáty. A nejen to. Johnny s Pájou provozují úspěšně i stejnojmenný e-shop, který můžu rozhodně doporučit.


A kde tyhle pobočky konkrétně najdete?

PODĚBRADY – Jiřího náměstí 36

PRAHA – Opletalova 4, Praha 1 

KROMĚŘÍŽ – Kotojedy 76

KUTNÁ HORA – Šultysova 174, 

ČESKÝ KRUMLOV – Šatlavská 141, Vnitřní Město


Shrnuto závěrem, Film Legends Museum je opravdu úžasný projekt tvořen s láskou a ze srdce. Úžasná atmosféra, příjemní zaměstnanci, kteří vám velmi rádi zodpoví nejen otázky týkající se vystavených exponátů, ale i filmů samotných. Hned v několika případech jsem měl tu radost si při procházení muzea krásně popovídat o filmové tvorbě, kdy tahle konverzace byla navíc skvěle doplněna o cosplay filmové postavy, kterou jsem měl tím pádem na dosah ruky. Všechny pobočky prakticky nemají věkové omezení. Z vlastní zkušenosti můžu potvrdit, že jsem se tam jako návštěvník potkal s maminkou, která měla sebou v náručí několikaměsíční dítě, ale i s dědečkem, kterému jistě bylo přes 80. Majitel těchto muzeí –Johnny Wolf je navíc úžasný člověk, který disponuje velmi dobrou náladou a energií snad za každé situace. Pokud se vám tedy podaří ho zachytit na pobočce, kterou zrovna navštívíte, věřte tomu, že si vás získá nejen svým upřímným úsměvem, ale i srdcem, které do celého projektu vložil. 


Autor článku – Jan Dee Doležal