Febiofest končí?!

10.10.2022
Ano, čtete správně. Jedna z nejznámějších a nejúspěšnějších akcí naší historie se ruší. Tedy aspoň minimálně na jeden rok, a to z důvodů stažení jakýchkoliv práv na použití značky Febiofest v jakýchkoliv rukách. Co se stalo a jak je to možné?

V roce 2012 se Fero Fenič ze zdravotních důvodů vzdal vedení Febiofestu, které převzala firma Erbia Holding. Ta do ředitelského křesla dosadila Kamila Spáčila, což se nakonec ukázalo být tím nejhorším možným řešením. Sám Fenič se stal čestným prezidentem, ale dle jeho slov i přes to nemohl ve firmě nijak rozhodovat, nebyl informován o důležitých změnách a jen přihlížel postupnému odklonu od jeho původních vizí a záměrů. Skrze špatné hospodaření to skončilo insolvencí. A v tu chvíli se rozhodl jednat.

Díky tomu, že nový vlastník - Kamil Spáčil a jeho firma - neplnil podmínky smlouvy o prodeji společnosti Febiofest, získal od od Úřadu průmyslového vlastnictví zpět do vlastnictví veškeré ochranné známky. Díky tomu zakázal s touto značkou jakkoliv manipulovat.

Tímto jakékoliv jeho další spojení s Mezinárodním filmovým festivalem Praha - Febiofest a značkou Febiofest považuji za ukončené. Devětadvacetiletá tradice mě zavazuje, a to i za cenu dočasného přerušení festivalu, zachránit hlavnímu městu jeho největší filmovou akci,“ uvedl Fenič pro média, čímž udělal jasnou tlustou čáru za jakoukoliv manipulací s jeho majetkem.

Je tedy jasné, že minimálně další ročník na jaře příštího roku nebude. Sám Fenič dodal, že sice nemá sílu na to převzít zpět celou organizaci, avšak bude nyní hledat vhodné zastoupení, které Febifofest přivede zpět k životu. Zda se to ale podaří není vůbec jisté. Pokud se nikdo vhodný nenajde, jakože to bude hodně složité, bude festival nadobro zrušen. 


Zdroj - irozhlas.cz, ČTK

Nejnovější články na našem blogu

Přečtěte si jako první, co je nového

Ze světa mangy se k nám dostává další z mnoha titulů. Jenže tohle je něco o hodně jiného. Jak už vám může napovědět název, bude to „brutál“. A to nejenom svým názvem. Takže jestli čekáte něco ve stylu Naruta nebo Pokémonů, tak se radši připravte, protože dokonce i Chainsaw Man je na tohle krátký.

Že jste ještě neslyšeli pojem „Citlivostní čtenář“? Ve zkratce se jedná o spolupracovníky nakladatelství, kteří mají za úkol pročíst si literární dílo a odstranit (či upravit) výrazy, které by mohly být urážlivé rasově, etnicky, genderově a vlastně i jakkoliv jinak. Tito čtenáři jsou výdobytkem naší společnosti už pár let, největší pozornost ale...

Když v roce 2018 začalo nakladatelství Albatros opět vydávat souborné dílo Jaroslava Foglara, spojila to Skautská nadace JF s jiným a velmi zajímavým projektem, tedy výrobou a instalací speciálních vyřezávaných „foglarovských“ laviček na různých místech Prahy, kde Foglar působil. Ať už tam pracoval, psal či zrovna vedl oddíl. Laviček má být celkem ...

Videohra Kingdom Come: Deliverance byla odvážným herním experimentem. Důsledně historická hra z patnáctého století, s důrazem na detaily – a bez jakékoliv fantastiky. Zahraniční vydavatelé k ní přistupovali velmi obezřetně: Vždyť tam nebyli žádní draci, kouzelníci ani elfové, a navíc se odehrávala někde v Čechách, což je zřejmě kdovíkde v Rusku. A...