Far Cry 6 a Horizon Forbidden West - První gameplay videa a trailery

29.05.2021

Jestli někdo na současné situaci spíše vydělává, tak kromě farma firem to jsou jednoznačně hráči.

Ti poslední rok dostávají přehršel oznámení, trailerů, zpráv a hlavně plných her, díky kterým je jejich pařanské srdíčko natěšené a opět radostné.

Stejně jako se stalo i v těchto dnech.

Začněme sérií Far Cry. První díl se nám poprvé představil v roce 2004, kdy jej spolu s Ubisoftem vyvinula firma Crytek. Ta v ní představila svůj nový CryEngine, na kterém jelo i tři roky mladší Crysis. Tahle povedená first-person akční střílečka okamžitě zaujmula svým vizuálem, mnoha možnostmi postupu a hlavně atmosférou. Okamžitě se tak stala hitem a dveře k pokračování byly naplno otevřené, v tomhle případě tedy spíše vrata.

No a je o 17 let později a máme tu šestý díl. Meztitím si FC prošel zajímavým vývojem, kdy vzniklo mnoho spin-offů a datadisků, přičemž o úspěchy či drsné krtitiky nebylo nikdy nouze. Dosud nejúspěšnějšími hlavními díly je dnes již legendární třetí s epickým záporákem Vaasem, na druhém místě je páté pokračování, které nás dosazuje do války rovnou s celým kultem, který není zrovna o lásce a modlení se. 

Na co zatím lákal aktuální počin? Ubisoft se tentokrát rozhodl natáhnout v první vlně na známou tvář, kterou je Giancarlo Esposito (Breaking Bad, Mandalorian). 

Tím nám byl tedy znám hlavní záporák - prezident Antón Castillo.. Vracíme se opět ke kořenům a hra nám nabídne charismatického protivníka, jenž terorizuje své okolí, zde ostrov Yara (inspirace Kubou je nepřehlédnutelná). Současné oficiální představení nám ale přibližuje hlavního hrdinu/hrdinku a vůbec fungování celé hry.

Hlavní postavou je Dani Rojas (výběr pohlaví je na vás), se kterou se stáváme součástí odboje. 

Spolu s Dani máme k dispozici otevřený svět, o kterém nám tvůrci říkají, že je prozatím tím nejvíce ambiciózním z celé série, zvířecí společníky v čele s jezevčíkem Chorizem upoutaným na vozík.

Taktéž se můžeme dočkat mnohavrstvého arzenálu zbraní, od klasických pistolí a samopalů, až třeba po teď už legendární vrhač CD, při jejichž provozu hraje Macarena.

I přes veškerou zjevnou a šílenou akci, na kterou jsme ze série už zvyklí, nám tvůrci slibují místo, kde je lepší se spolehnout na stealth postup. Tímto místem je lokace Esperanza - prostor dosti ostře vojensky hlídaný, kde se každý konflikt stává sebevražedným počinem. Na druhé straně, nikdo neříká, že to není nemožné zvládnout i silou. 

Suma sumárum, FC 6 se zatím zdá být klasickým přírůstkem do rodiny, který láká především na příběh a otevřené možnosti postupu. A na druhého nejlepšího záporáka série. Jak to všechno dopadne se přesvědčíme už na podzim tohoto roku.


HFW je skvělým důkazem, že někdy nepotřebujete dlouhá léta známou značku anebo jméno, či zcela nové herní mechaniky, abyste dokázali zaujmout.

Horizon Zero Down, první díl série, vyšel v roce 2017, ale ihned se stal velmi oblíbenou hrou, která se stala prakticky "must have" titulem, a to hlavně pro majiete PS. 

Nádherný vizuál, hudba, rozmanitost lokací, soubojový systém a doprovodné animace, atmosféra a hlavně příběh z post-apo budoucnosti naší planety, kde se prohánějí mechanická monstra napodobující vyhynulá zvířata a nikdo neví proč, kde je společnost rozdělená na několik kmenů, které mezi sebou bojují...to všechno dokázalo přilákat miliony hráčů a okamžitě se zamilovat do hlavní hrdinky Aloy.

Stejně tedy jako v případě Far Cry, i zde bylo jasné, že nezůstane jen u jednoho dílu a mytologie světa Horizon se tak může rozrůst do enormního vyprávění. 

O hře víme zatím jen to, že bude vypuštěna někdy během tohoto roku a po události State of Play (oficiální konference Sony) už také víme, jak bude vše vypadat. A na 14minutový gameplaye se tak můžete podívat i vy:

Hra opět bude v nabídce jak na PS4 tak i PS5, tedy se jedná o crossgen, díky čemuž tu jsou nějaké limity, ovšem i tak můžeme na první pohled říct, že jde opět o vizuálně překrásné dílo, které aspoň v tomhle ohledu nebude za svým předchůdcem zaostávat.

Autor - Michal Černý