Fabelmanovi – Nenápadný kandidát na film roku

29.11.2022

Asi každý ví, že za necelý měsíc vstupuje do kin druhý Avatar. Film, který vzbuzuje očekávání naprosté většiny filmových fanoušků. Pod rouškou tmy nám však na stříbrná plátna dorazili i Fabelmanovi, kteří nenápadně útočí na přední příčky v kategorii film roku.

Hned na úvod se hodí říct, že Fabelmanovi jsou film plný nadšení, radosti a bravurně vykreslených emocí. Ať už budete z kina po projekci odcházet více či méně spokojeni, musíte jednoznačně uznat, že Spielberg do tohoto projektu dal celé své srdce. A právě to je jeden z hlavních důvodů, proč příběh, který je na první pohled relativně přímočarý, dojímá a omračuje svou upřímností a řemeslnou precizností.

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Že půjde o velmi osobní film bylo jasné už v okamžiku, kdy bylo oficiálně oznámeno, že hlavní zápletka bude nést autobiografické prvky, jež budou mít faktický základ v životě samotného Stevena Spielberga, který film režíroval a spolu s Tonym Kusherem také napsal. Myšlenka, která spočívá v zasazení reálných vzpomínek a zážitků do života fiktivní rodiny, totiž hrála hlavní roli v tom, že film začal doslova „dýchat".

Když tak sledujete Samovy (logicky tedy i Stevenovy) filmařské začátky, cítíte nefalšovanou radost a nadšení z toho, co všechno je možné přenést na stříbrné plátno. Ať už je to jednoduchá kolize vláčku na železnici, kompilace záběrů z rodinného výletu, rozmáchlá historická akce nebo jen „pouhá" vzpomínka na jeden velmi speciální den na střední škole. Každý z těchto snímků je vyprávěn svým vlastním a jedinečným způsobem, na čemž pak Spielberg demonstruje, jakou sílu a poselství v sobě samotné příběhy nesou.

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Vedle nadšeného vyprávění o zrodu jednoho filmového velikána však divák dostane i velmi kvalitní „rodinné drama", do kterého se promítají i ty nejniternější a nejpalčivější emoce, které si Spielberg ze svého mládí odnesl. Herecky vyšperkovaný koncert Paula Dana, Michelle WilliamsSetha Rogena, ale také staršího představitele Sama - Gabriela LaBellea, vás totiž vrhne do centra událostí, které dokáží diváka i přes svou mírnou předvídatelnost naprosto pohltit a svou důvěrností i patřičně zasáhnout.

Spielbergovi a Tonymu Kusherovi se tak povedlo vytvořit komplexní a nádherný film, který zručně kloubí fikci s realitou, a i díky nádhernému soundtracku Johna Williamse vzdává hold stříbrnému plátnu. Ač mám pár drobných problémů s ojedinělými teatrálními hereckými výstupy nebo zprvu trochu „násilným" přesunem do Kalifornie, celkově si opravdu nemám nač stěžovat. Odcházel jsem totiž z kina maximálně spokojený a naprosto okouzlený.

Pokud bych měl Fabelmanovi komukoliv doporučit, s radostí bych to udělal. Teď na konci listopadu je mi totiž docela jasné, že moc lepších filmů jsem v roce 2022 neviděl.

Hodnocení - 85 %

Autor recenze - Nevka

Photo © Universal Pictures
Photo © Universal Pictures

Nejnovější články

Přečtěte si jako první, co je nového