Expend4bles: Naprostá zoufalost ve všech kategoriích

21.09.2023

Od čtvrtých Postradatelných jsem neočekával vůbec nic. Měl jsem zrovna den volna, takže mi kino přišlo vhod, a stejně tak i mozkový relax v podobě nenáročného akčního filmu. A i přesto, že mi bylo jaksi jedno, co uvidím, jsem odcházel ze sálu s pocitem, že ty necelé dvě hodiny šly strávit mnohem zajímavějším způsobem a tak trochu jsem své návštěvy litoval. Popravdě řečeno, tenhle snímek nehodlám pochválit vůbec v ničem. 

Značka Postradatelní konečně naplnila svůj význam a myslím, že vůbec nebude na škodu, když se tímhle dílem celá série uzavře. Sice v tom nejhorším, ale pořád lepší, než dál zkoušet pokračovat.

Podle mého tento film neobstojí vůbec v žádné kategorii. Kamera, hudba, herecké výkony, režie, střih, výprava... mohu takhle vyjmenovat všechny aspekty, a přesto bych nenašel žádný, kde bych chtěl uznale potřást hlavou a říct si: „Jo, tohle se docela povedlo“.

Celou dobu jsem jen tupě zíral na plátno a snažil se vždy najít cokoliv, co by mě udrželo vzhůru. Kadence akce je naštěstí docela frekventovaná, takže hlasitá hudba, střelba a hekání vás nutí neusnout. Což se stejně nepovedlo aspoň v případě mého souseda, který to na 5 minut zalomil. A to je všechno. Scénář jen suše posouvá charaktery z jednoho místa na druhé bez jakékoliv nástavby. Hudba je tak extrémně generická, že i ty nejhorší akční hry z devadesátek uměly po téhle stránce více zaujmout. Akce bez nápadu a špatně sestříhaná, v podstatě jakákoliv jedna akční minutová sekvence z jakéhokoliv dílu Johna Wicka je mnohem zajímavější, než celý tenhle film. Režie pod vedením Scotta Waugha je tragická, ostatně jako vždycky s ním. CGI většinou průměrné, místy hrozné, ale tak to už je to nejmenší. Přeci jen, od podobného snímku spíše očekáváte nápaditý boj než trikové umění. Nedostanete však ani jedno.


Člověk by si tedy aspoň mohl říct, že když už nefunguje téměř nic, aspoň to zachrání nostalgie a ta možnost vidět staré akční hrdiny opět v boji. Zase smůla. Stallone už dříve oznamoval, že zde má malou roli, což se i přesně stane. Po zhruba 30 minutách zmizí ze scény (dost laciným způsobem) a hlavní otěže příběhu na sebe přebírá Jason Statham, který tuhle týmovku rozhodně utáhnout nedokáže. Což si mysleli i tvůrci, a tak z filmu udělali prakticky jeho sólovku, kde mu občas někdo pomůže. A ne, nic to nezlepšilo, Statham totiž neutáhne už ani to. A nikdo jiný mu nepomůže. 

Dolph Lundgren si občas vystřelí, 50 Cent je k smíchu, Randy Couture toho moc nepředvádí, Tony Jaa má žalostně málo prostoru. Ostatní ani nestojí za řeč. 

Ptáte se, co Megan Fox? No, je pořád celkem sexy, ale tady to ani nijak zvlášť nejde docenit. Její akční scény nepatří úplně ke špičce v žánru ani choreograficky, ani ze strany střihu, ba ani herectví. Vlastně ani nevím, proč v tom filmu byla. Proč namísto ní nemohla produkce sehnat jakoukoliv akční hvězdu 80. a 90. let? Nejspíš by to stálo moc peněz, které evidentně nikdo nemohl poskytnout. Na filmu je totiž dost vidět, že rozpočet nepatřil k těm větším. A jestli ano, pak se jedná o ukázkový tunel. 


Hodnocení

Co říct závěrem? Zcela jednoznačně se jedná o nejhorší díl Postradatelných. Nemá nic, kvůli čemu byste na něj museli do kina. Nic. Bavit se budou upřímně jen ti, kterým stačí hodinu a půl koukat na to, jak střílí zbraně, jak se někdo kope, jak šílený je střihač, jak někdo někam jede a u toho nadává nebo střílí, anebo jak někdo otevírá pusu a říká úplné nesmysly. Je to naprosto bezduché céčko bez nápadu, nadšení a snahy udělat aspoň trochu něco jinak. Jde nejen o nejhorší díl série, ale o jeden z nejhorších akčních filmů posledních let vůbec.


Autor recenze – Michal Černý