Einstein - Případy (ne)snesitelného génia

24.05.2021


Pokud by mě někdo požádal, abych shrnul tenhle seriál do jedné věty, pak bych použil část písně Ondřeje Hejmy, kde se zpívá: ,,...přišel a zase odešel a nikdo se kvůli tomu nevěšel...". Jenomže vy jste sem přišli asi pro trochu více, proto si pojďme tuto "kriminálku" přiblížit o trochu hlouběji.

Premisa celého díla na poslech nezní vůbec marně. Geniální profesor fyziky Filip Koenig (Vojtěch Kotek), údajný nevlastní prapravnuk Alberta Einsteina, jenž si v poklidu přednáší na univerzitě a přitom pracuje na revolučním vynálezu, který má vyřešit energetické problémy lidstva, se zaplete do policejního vyšetřování a pomůže ho vyřešit. Tím se dostane na oddělení jako konzultant a svoji inteligenci využívá k řešení dalších a dalších případů.

Jako nadstavbu pro nás ale tvůrci připravili ještě perličku. Filip trpí zatím nevyléčitelnou dědičnou chorobou a podle jeho odhadů mu zbývá 7 let života. Snaží se tedy co nejméně spát a užívat si každý den naplno, což zahrnuje hodně. sexu a drog. To druhé ho právě poprvé dostane na policejní stanici, kdy je chycen při krádeži léků u svého doktora.

No a tím máme za sebou to nejzajímavější na celém seriálu. I když to, že Vojta Kotek pro tuhle roli shodil 17 kilo a všechny kaskadérské kousky si dělal sám, taky není k zahození. Byť to byl myslím jen seskok s bungee lanem do vody. Během sledování prvního dílu vás nemine pocit, že tohle všechno jste už někde viděli: 

  • Génius, který ponižuje (popř. si dělá legraci) všechny ostatní pro jejich ,,hloupost" - The Big Bang Theory
  • Arogantní, drzý, ale charismatický a sympatický hlavní hrdina, který dostane do postele většinu dam okolo - Lucifer
  • Hlavní hrdina spolupracuje s pohlednou dámou, do které byste nikdy neřekli, že by mohla být vrchní komisařka jakékoliv mord party (Anna Polívková), všem tam velí uřvaný šéf (Pavel Zedníček) a vše to doplňuje inteligentní a krásná forenzní analytička (Eva Josefíková) - to vše se rovná každé druhé americké kriminálce. 
  • Hlavní hrdina je závislý na drogách/lécích - Dr. House.

Zkrátka, každý kousek téhle skládačky jste už někde zažili, a tak to na první pohled působí jako originální nápad, na ten druhý je to ale pouze míchanice již použitých a úspěšných konceptů. Což by nebylo špatné, kdyby to inteligentní míchanice.

Jak už ale víme, protřepání kvalitních ingrediencí ne nutně musí znamenat božský pokrm.

Vezmu to stručně a jasně. Pokud jste náročnější divák, který by hledal reálné zajímavosti ze zákulisí vyšetřování nezvyklých vražd či úmrtí, anebo by se snad rád díky postavě profesora Koeniga dozvěděl úchvatné poznatky ze světa fyziky, mám pro vás špatnou zprávu. Nestane se to. Celé dílo je od první vteřiny nutné brát jako parodickou nadsázku, vypnout polovinu smyslů a jen si to snažit užít jako humornou a nenásilnou jednohubku. 

Což občas taky nebude moc jednoduché, protože zdejší humor je na velmi vratkých nohách. Osobně totiž nevím, kdo se dnes bude smát vtipům založeným na proklamacích - Já ho zabiju a Já ho zastřelím - řečených téměř každou epizodu. Taktéž Filipovy průpovídky směrem k policii o jejich neschopnosti jsou dost často mimo a spíše směřují k trapnosti, než abyste se smáli na celé kolo (i když má většinou pravdu když říká, že by bez něj nic nevyřešili). Popravdě, skutečně se dá zasmát jen několikrát během všech osmi dílů.

Jinak se jedná o pokus o fyzikální vtipy směrem k ostatním ve stylu Sheldona Coopera z TBBT, tady ale nejdou vtipné. Vojtka Kotek prostě jen odříkává naučené věty, aniž by to dostávalo potřebný feeling.

No a jestliže humor funguje jen občas, bojím se napsat o těch pasážích, které se mají tvářit vážně. Co se třeba týká takové Anny Polívkové, v ní se komediální talent po otci nezapře a v takových momentech funguje velmi obstojně. Jakmile ale dojde na drama, prostě jí to nevěříte. Naštěstí takových okamžiků nemusí v seriálu řešit moc. Obecně se dá ale říct, že herecké výkony ústřední čtyřky jsou tím druhým nejlepším na celém seriálu. Což je skvělé, protože samotný scénář je poměrně naivní a většinou skutečně hloupý a nedomyšlený.

A herci možná jako kdyby si to sami uvědomili a už po třetím či čtvrtém díle třeba Vojta Kotek ubral ze svého až zběsilého přehrávání, pan Zedníček se taky více uklidnil. Nejlépe mi tak z toho vychází Eva Josefíková, jež si jako jediná drží konstantní výkon od začátku do konce.

Nejhorší na tom celém je ale ten fakt, že se nejedná o původní český seriál, což by byl aspoň zajímavý pokus o originalitu, ale o kopii německého originálu, který má aktuálně na kontě již třetí sezónu. Což se u nás jistě nestane.

Sečteno a podtrženo, nejedná se o úplně hloupý a nudný počin. Po většinu času to zachraňují sami herci a myslím, že to moc dobře věděli. Nicméně asi to nebude nic, co byste potřebovali vidět znovu, nebo od toho vyžadovali jakékoliv pokračování. Sem tam se zasmějete, občas se podivíte nad Filipovou genialitou a vcelku zajímavým řešením situace, ale to je všechno. Nečekejte nic zásadního, komediálního, dramatického a ani fyzikálně ohromujícího. Jen čistý průměr, který přebije další o něco lépe řemeslně vyvedená kriminálka.

Když nebudete vědět co, sáhněte po tomhle a udělejte si odpočinkové odpoledne. A třeba u toho můžete žehlit. 

Mimochodem, asi chci na konec přeci jen trochu vyzdvihnout výkon Vojty Kotka. Až na ten začátek se dá říct, že má veliký potenciál být charismatickým hercem, důležité ale je, aby měl blízko k tématu své role. A tím fyzika určitě není, jak sám přiznal. Pokud by tomu tak bylo, celý jeho projev by dokázal zachránit další řady i pro náš trh. A co hlavní, byl by o ně zájem.

Co nevyzdvihnu, je výkon čínské mafie, která má zde stejný level nebezpečnosti, jako ostraha v supermarketu.

Hodnocení - 52,5%

Autor článku - Michal Černý