eFootball aneb smutný příběh o tom, jak FIFA přišla o konkurenci

01.10.2021

Byl to příběh delší než 20 let. Byla to historie plná vzrušení, změn a napětí. Bylo to přátelství i nenávist, byla to jedna z relikvií smrti, byl to smysl všeho bytí.

FIFA nebo PES?

Otázka, která nedala spát několika generacím hráčům. A teď je konec. A stejně jako nevíme, kde byl Gondor, když padly Západní úvaly, nevíme ani, kde byli příčetní a zdraví lidé, když se vyráběla tahle hra.

Pokud jste to ještě nepostřehli, pak se stala jedna zajímavá věc. Konami se rozhodlo dát své dlouhodobě kvalitní a konkurenceschopné fotbalové sérii Pro Evolution Soccer (PES) zcela nový směr. Jak by řekli oni - rozhodli se vykročit vstříc budoucnosti.

No jestli je ta budoucnost apokalyptická, pak určitě zvolili správný směr.

Popravdě moc nevím, odkud začít, ale velmi brzy pochopíte, že je to nejspíš zcela jedno. Kupříkladu hned prvotní nastavení, kde zjistíte, že všechno jede maximálně na rozlišení 1280 x 720, vás docela překvapí. Ne, žádné FULL HD rozhodně nečekejte. Pro úplně nováčky rozhodně nebude příjemná konfigurace ovládání, protože pokud neznáte rozložení tlačítek na Xbox ovladači, máte postaráno o několik úžasných momentů, kdy zjišťujete, jaké písmeno na klávesnici je ekvivalent k potřebnému tlačítku na gamepadu.

A proč to chcete vědět? Protože jinou možnost nemáte. Já ji aspoň nikde nenašel. Celé ovládání hry jede v režimu Xboxu. Ale dobrá, zjistíte si co a jak a přichází na řadu samotné hraní. Tím začíná 10 minut pekla.

Ovládání je naprosto katastrofální. Opět, dlouholetý hráč fotbalu na PC asi bude mít menší obtíže, ale nezkušení hráči se budou v prstokladu motat a bude trvat opravdu hodně zápasů, než se jim to dostane pod kůži. Ale i tak si myslím, že ovládání je až moc těžkopádné a vzhledem k matoucímu systému běhání, kdy jednou hráč běží a jindy ne, je to až rozčilující.

Slíbili nám revoluční nový začátek, nové animace, pohyby s míčem a zpracování souboje 1v1. Slíbili, zmuchlali a hodili do kanálu. Vizuální stránka zůstala někde na úrovni PS2, popřípadě průměrné mobilní hry, o hratelnosti se nemá smysl příliš bavit.

Co se týká vzhledu, pak upřímně nechápu, jak někdo může v roce 2021 vypustit podobnou šílenost. Chápu, že je hra free-to-play a Konami chce tržit peníze pouze mikrotransakcí, ale pokud by neexistovaly jiné f2p tituly a nevypadaly o 5 tříd lépe, pak by to asi takový problém nebyl.

Stav hry připomíná spíše alpha verzi, krátké demo anebo něco v rané fázi vývoje, ne plnohodnotný finální produkt, do kterého se má už jen přidávat další obsah. 

Když jsem zmínil mikrotransakce, pak ty sice nejsou nutné, ale bez jejich použití vám zůstane jen několik základních možností, jak si zahrát, protože většina zajímavějšího obsahu je zkrátka za poplatek. Jenomže kdo by chtěl platit za to, že si vyšperkuje fotbalový Minecraft, to netuším. 

Když to shrnu, pak tohle celé je absolutní prohra na plné čáře. FIFA 22 po tomhle zážitku automaticky dávám minimálně 9/10, už jen za to, že se to bezesporu dá normálně hrát.

A Konami absolutně nechápu. Nemyslím si, že by šlo o nějaké amatéry, kteří by chtěli takhle brutálním způsobem zničit fajn sérii. Studiu doporučuju tohle zabalit, zapomenout na poslední dva roky práce a minimálně dalších 10 let nic podobného nezkoušet. 

Taktéž mi nejde na rozum podpora světových hráčů, kupříkladu Messiho, jenž je evidentně hlavní tváří kampaně. Jeho odměna přece nemohla být tak veliká. Jestli ano, pak Konami mu dalo víc, než díky hře vydělá. A to se vyplatí. Hodnocení na Steamu, kde si můžete eFootball stáhnout, není vůbec pozitivní a já se k němu přidávám. Než tohle, to raději nic. Hraní mě nudilo, jediné prožité emoce byly zoufalství, vztek a hluboký smutek, mírně pobavení.
Neskutečné množství bugů, nesmyslů, podivných nastavení, absence čehokoliv zábavného a přitažlivého. A zmínil jsem, že to celé jede na Unreal enginu číslo 4, jenž je mimochodem starý už skoro 8 let a který zde svých možností nedosahuje ani náhodou?

Asi nejhorší překvapení roku a jedna z dalších smutných promarněných šancí uchvátit novou generaci hráčů.

Hodnocení - Nehrajte to

Autor článku - Michal Černý