Dvojníci - Studentská dystopie

22.08.2021

Kniha Dvojníci od Rebeccy Hanover se mi do rukou dostala úplnou náhodou. Knihy Dobrovský několikrát daly do oběhu pár titulů k volnému stažení a tato publikace byla jednou z nich. Přiznám se, sáhla jsem pro ni z toho důvodu, že jsem někde zahlédla recenzi, pochvalnou, ale mě v tu chvíli příliš nezaujala. Nevěděla jsem moc, do čeho jdu, nečetla jsem si anotaci a ani k recenzím jsem se nevrátila. Má očekávání nebyla tím pádem příliš vysoká.

Kniha mě ale vtáhla do děje už od prvních stránek, a ač se jedná o young adult žánr, ze kterého už tak trochu vyrůstám, tohle mě chytlo. I když bych Dvojníky řadila spíše mezi sci-fi s dystopickým nádechem, což se mi líbí, protože dystopické romány miluji.

Hned v úvodu se seznámíme s Emmaline Chance, sedmnáctiletou studentkou prestižní Černohvozdské akademie. Černohvozd navštěvují ti nejnadanější a nejchytřejší z amerických studentů. A tak se má škola stát útočištěm i velice zajímavých tvorů, klonů šesti svých původních studentů. Většina studentů ještě stále na Černohvozd dochází, a proto je velice zajímavé sledovat, jak se vyrovnávají s tím, že každodenně potkávají svou "kopii". Klon je ale kopií pouze tělesně. Jak se mnohokrát přesvědčíme, někteří se od svých dvojníků svou povahou velice liší.

Emma se do školy vrací ve chvíli, kdy o prázdninách přišla o svého nejlepšího kamaráda Olivera. Nedokáže si představit život bez něj a život ve škole, kde jí to Olivera všechno připomíná, je snad ještě náročnější. Přes svou bolest naprosto zapomene na to, že ji čekají noví spolužáci. Jejich identita je pro ni i ostatní studenty utajena a odhalí se právě až po příjezdu do školy.

Vyjít s dvojníky svých spolužáků není vždy jednoduché, a to nejen pro skupinku těch, ze kterých byli naklonováni. I Emma se při svých nočních vycházkách dovídá nejrůznější věci o vedení školy, dvojnících i svých spolužácích. Kde je pravda? Je třeba se klonů obávat? Přišli americkou společnost zničit? Nebo je dobré je přijímat a jít jako škola, kde byla inkluze vždy na prvním místě, příkladem?

Příběh má několik dějových zvratů a celkově člověka drží v neustálém napětí. Netušíte, co bude dál. S každým dalším odhalením dostáváte sice kus pravdy, ale ne zrovna takové, jaké by si naše hrdinka měla přát. Spolu s Emmaline odhalujeme lidskou zlobu, nenávist, slabost, pokrytectví, ale také sílu přátelství, charakteru a dočkáme se i trochu romantiky, ač jen tak okrajově.

Stránky, nebo spíš obrazovky mé čtečky, mi ubíhaly pod rukama, chtěla jsem stále vědět, co bude dál. Jako by nešlo přestat číst. Kniha je plná vážnějších témat, ale přesto jsem neměla pocit, že by se hrdinka nějak přehnaně litovala, naopak snažila se přijít věcem na kloub a přebrat otěže nad svým životem. Byla mi sympatická, stejně tak jako někteří z klonů, ač jsem do poslední chvíle netušila, jak moc jim můžeme věřit. Vlastně... Netuším to ani teď.

Skvěle promyšlené byly veškeré biologické i technické postupy, pozadu nezůstaly ani technologická zařízení. Nejednalo se o žádné nereálné věci, zkrátka člověk si dokáže představit, že přesně takhle bude život za pár let vypadat. Jestli bych ale chtěla přesně takový život jako na Černohvozdské akademii? Ne, nechtěla. Ale zároveň si kladu otázku, zda je možné, že takový život vedu, aniž bych o tom pořádně věděla. Kolik údajů je o mně shromažďováno? Mohu mít jistotu, že nejsou využívány? To jsou otázky, které si každý z nás čas od času klade a knížka Dvojníci vám je všechny znovu připomene.

Akce v příběhu graduje až do samého konce a rozhodně člověka nutí číst dál. Na konci knihy nám autorka navíc připravila naprosto brilantní plot twist, který slibuje zajímavou zápletku do druhého dílu. Ten u nás zatím nevyšel, nezbývá nám než doufat, že se nakladatelství King Cool pustí do jeho vydání.

Kniha postrádala klasická young adult klišé a byla za mě velice vyzrálým a promyšleným textem. S velkou radostí si od autorky přečtu něco dalšího.


Hodnocení - 95 %
Nakladatelství - King Cool

Rok vydání - 2020

Autorka recenze - Katie Dark