Duna - Perfektní zážitek, na který jen tak nezapomenete!

26.10.2021

Film na motivy jedné z nejvíce ikonických knižních sci-fi sérií je tady. Po dlouhé době čekání se objevil snímek, který nejenže dokáže překvapit, ale díky kterému si z kina odnesete zvláštní naplňující pocit, jenž vám už nikdo a nikdy jen tak nesebere. Tenhle epický příběh, který pohladí po duši stejně jako herecké obsazení a herecké výkony, prostě musíte vidět, a to zejména pokud jste příznivec sci-fi žánru.

Příběh začíná roku 10 191, kdy zjišťujeme, že lidé opustili planetu Zemi a vytvořili galaktické Impérium. Pozvolna se také dozvídáme, jak to v téhle době chodí, kdo Impérium ovládá a jaká další uskupení zasahují do vesmírných záležitostí. Ale co je nejdůležitější, seznamujeme se s extrémně potřebnou látkou, která je příčinou mnoha důležitých událostí.

Řeč je o vzácném koření melanž, které lidem prodlužuje život, zlepšuje jejich zdraví, dodává jim jisté psychické schopnosti, a také je využíváno k navigování kosmických lodí. Tím se tato látka stává nejvzácnějším a nejdražším artiklem v celém vesmíru, což znamená, že ho chce mít každý nejlépe jen pro sebe. A že konkurence je docela veliká.

Poté nás příběh zavede na jediné místo ve vesmíru, kde se toto koření nachází - na písečnou planetu Arrakis, která nově náleží mocnému velkorodu Atreidů. Vévodovi Letu Atreidovi (Oscar Isaac) tedy připadne nejen planeta, ale i těžba koření, která v drsných pouštních podmínkách není zrovna lehká. Těžbu navíc komplikují i náboženští fanatici Fremeni, místní domorodci, kteří sem uprchli před mnoha generacemi.

My celou situaci sledujeme z pohledu jeho syna Paula (Timothée Chalamet), který nás provází touto nebezpečnou planetou, plnou písečných dun a obřích písečných červů. Zároveň spolu s ním zde odhalujeme, jak funguje místní politika a vztahy. Což je na jednu stranu fascinující, na tu druhou si umím představit, že právě tyto pasáže, které nám pomalejším tempem vysvětlují základní vztahy jednotlivých postav a uskupení mezi sebou, dokáží mnoho diváků odradit. Hlavně těch, kteří nemají s knižní předlohou Franka Herberta žádnou zkušenost.

Tento film je neskutečný.

To, kam nás režisér tohoto snímku Denis Villeneuve zavedl a jak uchopil první část knižní ságy, je ohromné a celé zpracování stojí skutečně za pozornost. Herecké výkony jsou zde velmi povedené, v některých částech se dokonce do filmu tak ponoříte, až zapomenete, že to všechno okolo není realistické a jsou to skutečně jen herci. Tak moc jsou výkony uvěřitelné.

Když jsme u herců, tak Timothée Chalamet v hlavní roli byl skvělá volba. Já osobně si do jeho role nedokážu představit lepšího herce a do tohoto světa mi prostě zapadl. Také Zendaya, kterou určitě znáte z Marvel Cinematic Universe jako přítelkyni Spider-Mana MJ a jež zde představuje postavu jménem Chani, pomohla dotvořit úchvatnou a tajemnou atmosféru.

Světlým bodem zde za mě byl i Jason Momoa, který si zahrál roli Ducana Idaha. Jeho humor, ale i odvaha a dlouho trvající emoce vepsané ve tváři, to bylo něco, co filmu dodávalo srdce.

Nesmím také zapomenout na úžasnou Rebeccu Ferguson, která si zde zahrála jednu z předních postav celého příběhu, konkrétně velmi inteligentní Lady Jessicu - matku Paula - která se v politice Impéria vyzná jako nikdo jiný. Rozhodně se jí povedlo zahrát tuto roli tak, aby byla uvěřitelná a skvěle zapadala do celého příběhu.

Nesmím samozřejmě opomenout na dokonalou a dech beroucí hudební složku, která sedla do každého záběru úplně přesně. Jen Hans Zimmer vás dokáže takhle vtáhnout do filmu a svým umem dodat přesně to, co je potřeba. Prostě si bez jeho hudby nedokážu představit ani jednu uplynulou vteřinu.

Celý film je točen na IMAX kamery a tak je přímo dělaný na plátna IMAX kin. Díky tomu si snímek víc vychutnáte a uvidíte všechno v úplně jiné perspektivě. Musím říct, že v originálním znění je film nádherný, ale i na českém dabingu si dali naši opravdu záležet, takže lidé, kteří dávají přednost rodnému jazyku, určitě nebudou zklamáni.

Ano, podle některých byl tento snímek nudný a nezáživný, nestalo se tam nic zásadního, chyběl nějaký pořádný zvrat, ale já říkám, že o tom tenhle snímek nebyl.

Měl nám představit nové místo, nový vesmír a provést nás nebezpečnými písečnými dunami a dát nám přičichnout ke koření. Zklamání některých ale chápu. Film byl totiž často přirovnávám k řadě jiným a význačným sci-fi /fantasy ságám, jakými jsou třeba Star Wars nebo Pán Prstenů. Jenže tady jde o něco úplně jiného. Jak příběhově, tak stylem natáčení se tyto snímky nehorázně liší. Možná proto to spoustě lidem nesedlo. Takže jediné, co musíte udělat, je na chvíli zapomenout na všechny ostatní snímky stejného žánru a soustředit se jen na tento příběh s čistou hlavou.


Já osobně jsem z kina odcházela s pocitem uspokojení. Moje očekávání totiž byla několikrát překonána. Užívala jsem si každou vteřinu a nemohla jsem odtrhnout zrak. Tenhle film mi předal během své stopáže tolik emocí a zážitků, až jsem byla reálně smutná, že je konec a už musím odejít.

Jestliže jste jen trochu fanoušci sci-fi a hledáte něco úplně jiného, než je většina dnešní produkce, Dunu musíte rozhodně vidět a já ji doporučuji všemi dvaceti prsty.


Hodnocení - 100 %Autorka recenze - Kiki